فناوری اطلاعات

تاریخ عرضه پردازنده‌های دسکتاپ نسل دوازدهم Alder Lake-S اینتل افشا شد

منبع: دیجیاتو
 
طبق گزارشی جدید، پردازنده‌های دسکتاپ نسل دوازهم «Alder Lake-S» (آلدر لیک-اس) اینتل و مادربردهای Z690 در تاریخ ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) از راه می‌رسند. این پردازنده‌ها در کنار معماری جدید و همچنین بهبود عملکرد، اولین پردازنده‌های دسکتاپ با طراحی هیبریدی x86 هم به حساب می‌آیند.
 
پردازنده‌های دسکتاپ نسل دوازدهم اینتل شامل سری K و بدون K می‌شوند و در حالی که این کمپانی پیش نمایشی از آن‌ها ارائه داده، هنوز با مشخصات کامل و البته قیمت آن‌ها آشنا نیستیم. اگر اینتل به دنبال عرضه آن‌ها در تاریخ ۲۸ آبان باشد، باید پیش از این تاریخ مشخصات و قیمت آن‌ها را اعلام کند. احتمالا شاهد چنین موضوعی در تاریخ ۵ و ۶ آبان در رویداد Innovation‌ اینتل باشیم.
 
این اولین باری نیست که اینتل می‌خواهد پردازنده‌های x86 با معماری هیبریدی روانه بازار کند، اما اولین نوع دسکتاپ آن‌ها به حساب می‌آیند و همچنین با بهینه‌سازی‌های مختلفی در مقایسه با گذشته روبه‌رو شده‌اند. این کمپانی در گذشته پردازنده‌های Lakefield را با این سبک طراحی روانه بازار کرده بود، هرچند تعداد محدودی لپ‌تاپ به آن مجهز شدند.
 
پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل روی پلتفرم‌های دسکتاپ و همچنین لپ‌تاپ تمرکز کرده‌اند و برای سیستم عامل ویندوز ۱۱ هم بهینه‌سازی شده‌اند. علاوه بر این، آلدر لیک راه را برای پردازنده‌های هیبریدی اینتل در آینده هموار می‌کند و این کمپانی می‌تواند بیشتر روی هسته‌های کوچک و بزرگ تمرکز کند.
 
در پردازنده‌های آلدر لیک با معماری Golden Cove برای هسته‌های قدرتمند و معماری Gracemont برای هسته‌های کم‌مصرف روبه‌رو می‌شویم. اینتل همچنین پلتفرم دسکتاپش را با چیپست‌های سری ۶۰۰ متحول می‌کند. این سری جدید با مادربردهای Z690 از راه می‌رسند که از تراشه‌های K و استاندارد به همراه رم DDR5 و PCIe Gen 5.0 پشتیبانی می‌کنند.
 
بالاترین پردازنده دسکتاپ سری جدید، اینتل Core i9-12900K خواهد بود که از ۱۶ هسته و ۲۴ رشته بهره می‌برد. حداکثر فرکانس هسته‌های این پردازنده در محدوده ۳.۷ تا ۵.۳ گیگاهرتز قرار می‌گیرد و ۳۰ مگابایت حافظه کش L3 خواهد داشت. انتظار می‌رود قیمت آن نزدیک به ۷۰۰ دلار باشد.

​​