تجارت الکترونیک

رسانه‌های اجتماعی

فناوری اطلاعات

September 5, 2021
15:19 یکشنبه، 14ام شهریورماه 1400
کد خبر: 128182

ساترا در پی تنظیم‌گری اجتماعی با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد (NGO)

 
نشست هم‌اندیشی نقش سمن‌ها (NGO) در تنظیم‌گری اجتماعی با هدف تبیین و بررسی نقش و ضرورت تنظیم‌گری اجتماعی و چگونگی مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد. به گفته رئیس ساترا هدف از تشکیل این جلسه مشخص شدن حوزه کاری، رسیدن به هم‌فکری و چارچوب‌های مشترک و در نهایت ورود به حوزه عملیاتی مشترک است.
 
به گزارش روابط عمومی ساترا، این نشست که با حضور مدیران ساترا و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد،سید محمدصادق امامیان؛ رئیس ساترا با بیان این نکته که دامنه حوزه فعالیت‌های اجتماعی ساترا ابعاد مختلفی دارد، گفت: «همکاری ما و گروه‌های مردم‌نهاد می‌تواند به دو شیوه سلبی و ایجابی تعریف شود. بعضی اوقات تمرکز و نگهبانی از انتشار محتوای مضر اهمیت می‌یابد و گاهی نیز نگاه ایجابی و طرح مطالبات نهادهای مردمی به عنوان دیده‌بان منافع عمومی دارای اهمیت است.»
 
او بر رویکرد تنظیم‌گری اجتماعی ساترا تاکید کرد و ادامه داد: «در نگاه ساترا رویکرد اجتماعی جایگاه مهمی دارد. زیرا ابزارهای تنظیم‌گری محدود است؛ اما مطالبات اجتماعی که در حوزه دغدغه‌های مترقی جامعه انجام می‌شود می‌تواند تعیین‌کننده مسیر و همواره‌کننده راه صنعت صوت و تصویر فراگیر باشد.»
 
به گفته امامیان نهادهای مردمی بعضا دارای درخواست‌هایی هستند که خواسته‌های نهادهای حاکمیتی نیست؛ محدوده نهاد حاکمیتی قانون است بنابراین نقش گروهای مردم‌نهاد بسیار مهم است به همین علت قسمت عمده تمرکز ساترا باید در حوزه ایجابی باشد.
 
رئیس ساترا اهداف برگزاری جلسات هم‌اندیشی نقش سمن‌ها در تنظیم‌گری اجتماعی را برشمرد و گفت: «هدف ما از تشکیل این جلسه و جلسات بعدی مشخص شدن حوزه کاری، رسیدن به هم‌فکری و چارچوب‌های مشترک و در نهایت ورود به حوزه عملیاتی مشترک است به طوری که در زنجیره ارزش رسانه‌ها بتوانیم جایگاه خود را پیدا کنیم.»
 
ایجاد مصونیت کاربران در برابر آسیب‌ها با سواد رسانه‌ای
در ادامه این نشست علی سعد معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مباحث مهم در دنیا بحث سواد رسانه‌ای است بیان کرد: «با توجه به روندهای حرکتی در حوزه فناوری، سواد رسانه‌ای هم اکنون نقش مهمی دارد و در سال‌های آتی اهمیت آن بیشتر خواهد شد. ارتباط این بحث با بخش اجتماعی به این شکل است که بسیاری از نهادهای تنظیم‌گر این کار را با استفاده از گروه‌های مردم‌نهاد و NGO ها انجام می‌دهند.»
 
سعد درمورد اهمیت گروه‌های مردم‌نهاد و تاثیرگذاری آنها را امری مهم دانست و با تاکید گفت: «گروه‌های مردمی با طرح مطالبات و دغدغه‌های خود می‌توانند اثرگذاری بالایی در تعیین مسیر و ریل‌گذاری عملکرد پلتفرم‌ها داشته باشند و این مسأله در حال حاضر در کشورهای مختلف دنیا خود را نشان داده است.»
 
نسبت به ارتقا مشارکت سمن‌ها در تنظیم‌گری رسانه‌ها اقدام می‌شود
در ادامه احمد آذرسا، مدیرکل توسعه شبکه تنظیم‌گران سازمان ساترا با اشاره به اینکه موضوعات مکرری در عرصه فضای مجازی باید مورد توجه قرار گیرد بیان کرد: «مقوله آسیب‌های اجتماعی که از سرفصل‌های آن می‌توان به کودکان کار، اعتیاد در فضای مجازی و کودک آزاری اشاره کرد از مباحث جدی و قابل توجهی است که عزم جدی تنظیم‌گران را می‌طلبد.»
 
او به نقش موثر سازمان‌های مردم نهاد در تحقق این مهم تاکید و اضافه کرد: «سازمان‌های مردم نهاد با توجه به نگاه تخصصی خود نسبت به محتواهای منتشرشده در فضای مجازی حساسیت دارند و انتظار می‌رود نظرات خود را به تولید کنندگان و ساترا اعلام کنند. هم چنین سمن‌ها از این طریق می‌توانند جامعه را نسبت به محتوای مناسب هدایت کنند که این یکی از دغدغه‌های تنظیم‌گری اجتماعی است.»
 
آذرسا در خصوص اقدامات صورت گرفته برای جلب مشارکت مردم نهادها با اشاره به راه‌اندازی سامانه ساپرا و کمپین هم‌رای بیان کرد: «نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌‌نهاد در حوزه تنظیم‌گری با هدف دریافت نظرات مردم نهادها و در ادامه تشکیل کارگروه تنظیم‌گری اجتماعی برگزار شده است و به صورت سلسله‌وار ادامه دارد و نسبت به ارتقا مشارکت سمن‌ها در تنظیم‌گری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی اقدام می‌شود. در این راستا سازمان ساترا یاری‌گر میز مددکاری اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد برای کمک به آسیب دیدگان فضای مجازی خواهد بود. هم چنین تعیین مصادیق آسیب‌های فضای مجازی یکی از مسائل مهم است که در کارگروه سمن‌های ساترا به آن پرداخته خواهد شد.»
 
در این جلسه نماینده گروه‌های مردم‌نهاد با طرح مطالبات خود از ساترا در خصوص توجه به بازنمایی کودکان کار در سریال‌ها، شیوه نمایش آسیب‌های اجتماعی در تولیدات رسانه‌ای، ارائه تصویری مطابق با واقعیت‌های روز از فعالیت‌های معلولان و غیره درخواست تداوم جلسات برای حل مسائل این حوزه را داشتند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.