فناوری اطلاعات

کمپانی‌های چندتریلیون دلاری فناوری با سرمایه‌های خود چه می‌کنند؟

منبع: روزنامه ایران
کارشناسان مرکز تحقیقاتی «ودبوش» این هفته پیش‌بینی کردند که اپل در اوایل سال 2022 میلادی یعنی کمتر از یک سال آینده می‌تواند ارزش مجموع سرمایه‌های خود را به سه تریلیون دلار برساند تا عنوان ثروتمندترین کمپانی جهان را همچنان حفظ کند.
تولیدکننده آیفون هم اکنون با مجموع سرمایه‌ 2.5 تریلیون دلار در عرصه جهانی بیشترین سرمایه را در قالب یک شرکت از آن خود کرده است. سال 2018 برای نخستین بار بود که اپل اعلام کرد به‌عنوان نخستین شرکت در جهان مجموع سرمایه‌های خود را از یک تریلیون دلار بیشتر کرده است و سال 2020 یعنی با گذشت حدود دو سال در گزارش‌های رسمی این رقم به دو تریلیون دلار افزایش یافت و هم اکنون گفته می‌شود سال آینده رقم مذکور از سه تریلیون دلار هم فراتر می‌رود.
البته بجز اپل دیگر شرکت‌های بزرگ از جمله آمازون، مایکروسافت و گوگل نیز ارزش مجموع سرمایه‌های خود را به بیش از یک تریلیون دلار ارتقا داده‌اند ولی به‌ نظر شما شرکت‌های مذکور با این حجم از سرمایه چه می‌کنند؟ روزنامه گاردین در گزارش تازه خود به این سؤال پاسخ داده است.
اپل 3 تریلیون دلاری
اگر اپل به‌عنوان نخستین شرکت سه تریلیون دلاری جهان معرفی شود، آیفون نقش مهمی در رسیدن به این موفقیت ایفا خواهد کرد. این شرکت که به تازگی از گوشی هوشمند جدید خود موسوم به «آیفون 13» رونمایی کرد، امیدوار است با این دستگاه الکترونیکی کوچک مجموع سرمایه‌های خود را در بازه زمانی کمتر از یک سال از 2.5 به سه تریلیون دلار افزایش دهد.
«دن ایوز» از مرکز تحقیقاتی ودبوش توضیح داد که با روی کار آمدن آیفون جدید، رسیدن به سرمایه سه تریلیون دلاری در اوایل سال 2022 امری حتمی است و پیش‌بینی می‌شود که اپل طی چهار ماه آینده این میزان سرمایه را از آن خود کند.
بر این اساس اگر اپل در فاصله زمانی چهار ماه حدود نیم تریلیون دلار سرمایه به دست آورد، ارزش سهام آن باید رشد 22 درصدی را تجربه کند. شرکت اپل سال گذشته 275 میلیارد دلار درآمد کسب کرد که بیش از 50 درصد از رقم مذکور بواسطه فروش آیفون به دست آمد و پس‌ از آن اپ‌استور و اپل تی‌وی پردرآمدترین سرویس‌های این شرکت بودند. باید توجه داشته باشید که هم اکنون بیش از یک میلیارد دستگاه آیفون فعال توسط  کاربران جهانی استفاده می‌شود و تمام آنها به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برای اپل درآمدزایی می‌کنند.
میانگین قیمت محصولاتی که اپل تولید می‌کند معمولاً گران‌تر از مدل‌های مشابه است. به‌عنوان مثال هر دستگاه گوشی هوشمند آیفون به طور میانگین هزار دلار قیمت دارد و اگر یک جعبه حاوی 300 دستگاه گوشی هوشمند آیفون را در نظر بگیرید، ارزش آن با یک دستگاه آپارتمان لوکس در یک شهر پیشرفته برابری می‌کند.
همچنین اگر 2223 جعبه مشابه را در کنار یکدیگر بگذارید، طول آن حدود 12 متر معادل یک کانتینر حمل وسایل محاسبه می‌شود که ارزش این کانتینر به 667 میلیون دلار معادل تولید ناخالص یک کشور کوچک می‌رسد. بد نیست بدانید تولید ناخالص ملی کشورهای ساموا و دومینیکا در امریکای جنوبی طی سال گذشته به ترتیب 636 و 596 میلیون دلار بود. در این میان اگر 1500 دستگاه کانتینر با بار مشابه کنار هم قرار بگیرند، ارزش مجموع آنها یک تریلیون دلار خواهد بود که با آن می‌توانید شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت را خریداری کنید. همچنین سه هزار دستگاه کانتینر مشابه به ارزش دو تریلیون دلار ارزش بالاتر از تولید ناخالص ملی کشورهایی نظیر ایتالیا، برزیل، کانادا و... را به‌همراه می‌آورد.
با این توضیحات اپل تمایل چندانی ندارد که با این حجم وسیع از سرمایه، شرکت‌های کوچک و بزرگ را خریداری کند و طبق گزارش جدید روزنامه گاردین، بیش از 60 درصد سرمایه مذکور در خارج از مرزهای امریکا به سر می‌برد و این روزها یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های اپل مدیریت حجم وسیع پول‌هایی است که لحظه به لحظه بر آن افزوده می‌شود.
مایکروسافت 2 تریلیون دلاری
شرکت مایکروسافت که از آن به‌عنوان غول نرم افزاری جهان یاد می‌شود آوریل امسال اعلام کرد، ارزش مجموع سرمایه‌های آن از 2 تریلیون دلار فراتر رفته است و بواسطه تمرکز بر خدمات پردازش ابری و سیستم عامل جدید ویندوز 11 همچنان بر کسب درآمد خود ادامه می‌دهد. این شرکت که سال 2014  در مجموع 86 میلیارد دلار درآمد کسب کرده بود، پایان سال 2020 با مدیریت «ساتیا نادلا» توانست مجموع درآمدهای سالانه خود را به 143 میلیارد دلار برساند و امسال هم پیش‌بینی شده است که رقم مذکور به بیش از 166 میلیارد دلار افزایش یابد.
مایکروسافت با فرایند کنونی کسب درآمد بین سال‌های 2020 تا 2027  مجموع سرمایه‌های خود را سالانه 16.4 درصد افزایش می‌دهد و بر این اساس احتمال می‌رود ارزش مجموع سرمایه‌های آن در آینده نزدیک به 3 تریلیون دلار برسد.
البته مدیریت کردن این میزان سرمایه کار آسانی نیست. مایکروسافت در سال مالی 2021 که به تازگی تمام شده است 20.12 میلیارد دلار از درآمد خود را برای بخش فروش و بازاریابی هزینه کرد که این رقم بالاترین هزینه سالانه این شرکت تا به امروز است. در دهه گذشته مایکروسافت هزینه‌ بخش فروش و بازاریابی را به آرامی افزایش می‌داد و طی یک دهه بودجه این واحد در مجموع 6 میلیارد دلار بیشتر شده بود. در سال گذشته همچنین 20.7 میلیارد دلار از پول‌های مایکروسافت در بخش تحقیق و توسعه هزینه شد و این کمپانی در بازه زمانی مذکور بیش از 10 شرکت کوچک و بزرگ را خریداری کرد.
گوگل 2 تریلیون دلاری
هولدینگ آلفابت که شرکت مادر گوگل محسوب می‌شود و سال 2018 ارزش سرمایه‌های خود در بازار جهانی را به یک تریلیون دلار رساند، به‌زودی پس از مایکروسافت به سومین شرکت دو تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد. مجموع درآمدهای گوگل امسال 60 درصد افزایش یافت و این کمپانی که به تازگی وارد عرصه خدمات پردازش ابری شده است، به‌صورت ویژه بر این محصولات تأکید دارد تا بر درآمدهای خود بیفزاید. آلفابت سال گذشته در مجموع حدود 200 میلیارد دلار درآمد کسب کرد که 92 درصد از این رقم را خدمات گوگل و 8 درصد مابقی را دیگر محصولات تولید کردند. در سال 2021 حدود 4.39 میلیارد نفر از جست‌وجوگر اینترنتی گوگل استفاده کردند. هم اکنون تعداد کاربران ماهانه یوتیوب 1.9 میلیارد نفر، جی‌میل 1.5 میلیارد نفر، مرورگر کروم 2.5 میلیارد نفر و سیستم عامل اندروید 2 میلیارد نفر محاسبه می‌شود.
البته گوگل هم برای این حجم از پول و سرمایه نقشه‌های فراوان کشیده است. غول اینترنتی جهان سال 2020 میلادی 27.57 میلیارد دلار بودجه را به بخش تحقیق و توسعه خود اختصاص داد که این رقم در سال 2013 تنها 7 میلیارد دلار بود. بخش دیگری که این روزها هزینه فراوان روی دست گوگل گذاشته، مرکز توسعه خدمات پردازش ابری این شرکت است که همچنان بیش از درآمد به دست آمده روی آن سرمایه‌گذاری می‌شود تا در آینده بتواند به یکی از پردرآمدترین بخش‌های گوگل تبدیل شود.
بجز شرکت‌های مذکور دیگر کمپانی‌های چند تریلیون دلاری نیز در عرصه جهانی حضور دارند که از جمله آنها می‌توان به آمازون، فیس بوک، تسلا و انویدیا اشاره کرد.
شرکت آمازون ژانویه 2020 ارزش سرمایه‌های خود را به یک تریلیون دلار رساند که این رقم هم اکنون حدود دو تریلیون دلار محاسبه می‌شود. فیسبوک نیز ارزش سرمایه‌های خود را از یک تریلیون دلار فراتر برده است و شرکت انویدیا که به‌صورت ویژه در زمینه تراشه‌های گرافیکی فعالیت می‌کند ارزشی معادل یک تریلیون دلار دارد.
 

​​