فناوری اطلاعات

جزیره کوچک «جرزی» بیشترین و ترکمنستان کمترین سرعت اینترنت را در جهان دارند

منبع: دیجیاتو
 
«Cable.co.uk» گزارشی درباره وضعیت سرعت اینترنت منتشر کرده که در آن می‌توان به بالاترین و پایین‌ترین سرعت در دنیا پی برد. طبق این گزارش، از ۱۰ کشوری که بالاترین سرعت اینترنت را دارند، ۸ کشور در اروپای غربی قرار دارند و بالاترین سرعت مربوط به جزیره ۱۰۰ هزار نفری «جرزی» می‌شود که میانگین سرعت اینترنت آن ۲۷۴.۲۷ مگابیت بر ثانیه است.
 
طبق این گزارش، تنها دو کشور خارج از اروپای غربی در جمع ۱۰ کشور با اینترنت پرسرعت قرار گرفته‌اند که یکی از آن‌ها ماکائو، چین با سرعت ۱۲۸.۵۶ مگابیت بر ثانیه و دیگری مجارستان در اروپای مرکزی با سرعت ۱۰۴.۰۷ مگابیت بر ثانیه است.
 
کشورهای مطرحی مانند ایالات متحده آمریکا با میانگین سرعت ۹۲.۴۲ مگابیت بر ثانیه در رتبه چهاردهم جهان قرار گرفته و بریتانیا با میانگین سرعت ۵۱.۴۸ مگابیت بر ثانیه رتبه ۲۰ام در اروپا و ۴۳ام در جهان را بدست آورده است.
 
میانگین سرعت در آفریقای شمالی بدتر از هر ناحیه دیگری است و به ۵.۶۸ مگابیت بر ثانیه می‌رسد، البته در بحث کشور اوضاع فرق می‌کند. ترکمنستان با میانگین سرعت ۰.۵۰ مگابیت بر ثانیه بدترین وضعیت را در جهان تجربه می‌کند. البته چنین موضوعی جای تعجب چندانی هم ندارد چرا که این کشور سخت‌گیری‌های زیادی انجام می‌دهد و برای مثال شرط دسترسی شهروندانش به اینترنت خانگی، قسم خوردن به قرآن برای عدم استفاده از VPN است.
 
 
در این گزارش، کشورمان با میانگین سرعت دانلود ۷.۰۵ مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۶۰ام جهان قرار گرفته است.
 
سال گذشته میلادی اختلاف سرعت اینترنت میان سریعترین و کندترین کشورها ۲۷۶ برابر بود، اما امسال برای اولین بار از شروع بررسی‌ها از سال ۲۰۱۷، این اختلاف کاهش پیدا کرده و به ۲۰۲ برابر رسیده. این نسبت، ۵ کشور با بالاترین سرعت و ۵ کشور با پایین‌ترین سرعت را مقایسه می‌کند.

​​