تلفن همراه

ممنوعیت واردات ۷ مدل از گوشی‌های شیائومی به زودی برداشته می‌شود

منبع: پیوست
 
ممنوعیت واردات ۷ مدل از گوشی‌های شیائومی به زودی برداشته می‌شود. طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، این مدل‌ها با دریافت آپدیت رسمی از سوی شیائومی، اکنون امکان برقراری تماس با سرشماره‌های اضطراری کشور را دارند. در حال حاضر مراحل نامه‌نگاری برای برداشته شدن ممنوعیت واردات این گوشی‌ها و اعلام آن به گمرکات کشور در حال انجام است و طی چند روز آینده ممنوعیت آنها برداشته می‌شود.
 
 تیرماه ۱۴۰۰ خبر ممنوعیت واردات ۱۸ مدل از گوشی‌های شیائومی، ریلمی و نوکیا، شوک بزرگی به بازار موبایل داد و در ادامه مدل‌های بیشتری از این گوشی‌ها دچار ممنوعیت واردات شد. این موضوع باعث شد در کمتر از دو ماه، واردات گوشی شیائومی که رشد تصاعدی در بازار ایران را تجربه می‌کرد، نصف شود. حالا انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرده ۷ مدل از این گوشی‌ها با دریافت آپدیت رسمی، امکان برقراری تماس با سرشماره‌های اضطراری کشور را دارند و به زودی ۱۸ مدل دیگر از گوشی‌های شیائومی نیز آپدیت‌های رسمی شیائومی را دریافت می‌کنند و با طی کردن همین پروسه، ممنوعیت واردات آنها نیز برطرف می‌شود.
 
 
مشکل ممنوعیت واردات برخی از مدل‌های گوشی‌های هوشمند به این خاطر بود که این گوشی‌ها امکان برقراری تماس با سرشماره‌های اضطراری کشور از جمله ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۲۵ را نداشتند. در نهایت با درخواست پلیس و ستاد مدیریت بحران کشور واردات این گوشی‌ها ممنوع شد. البته همان زمان هم راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن این مشکل اعلام شد اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اصرار داشت تا برطرف شدن رسمی این مشکل، اجازه واردات برای این گوشی‌ها صادر نشود.
 
ممنوعیت واردات این گوشی‌ها روی موجودی بازار و البته قیمت دیگر مدل‌ها نیز تاثیر خود را گذاشت. حالا انتظار می‌رود با برطرف شدن مشکل واردات، مشکل کمبود ذخیره بازار هم حل شود و از طرف دیگر، قیمت گوشی‌های موبایل کاهش پیدا کند.
 
در حال حاضر ۱۸ مدل دیگر از گوشی‌های شیائومی مشمول این ممنوعیت شده‌اند که طبق گفته انجمن واردکنندگان موبایل، مشکل این گوشی‌ها در ماه آینده میلادی با دریافت آپدیت رسمی از سوی شیائومی، برطرف می‌شود.
 

​​