فناوری اطلاعات

کانالیس: عرضه مک در فصل سوم ۲۰۲۱ رشد ۱۴ درصدی داشته است

منبع: دیجیاتو
 
اگرچه در بازارهای جهانی به دلیل مشکلات مربوط به زنجیره تامین، میزان عرضه جهانی رایانه نسبت به پنج فصل قبل رشد کمتری را تجربه کرده،‌ اما اپل در فصل سوم سال جاری میلادی رشد ۱۴ درصدی عرضه را به نام خود ثبت کرده است.
 
داده‌های آماری «کانالیس» نشان می‌دهد که میزان عرضه سیستم‌های کامپیوتر شخصی در بازار جهانی در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ با رشد ۵ درصد به ۸۴.۱ میلیون دستگاه رسیده است. این اولین بار است که بعد از پنج فصل، میزان عرضه کامپیوترهای شخصی رشد تک رقمی را به جای رشد دو رقمی تجربه می‌کند.
 
این داده‌ها البته پیش از عرضه مدل‌های جدید مک‌بوک پرو از سوی کانالیس ارائه شده‌اند. به گفته «ایشان دوت»، تحلیلگر کانالیس علت کاهش رشد عرضه در این فصل به مشکلات زنجیره تامین و کمبود جهانی تراشه مربوط می‌شود. به نظر می‌رسد تا سال ۲۰۲۲ این وضعیت ادامه داشته باشد و زنجیره تامین کماکان را چنین مشکلاتی روبرو باشند.
 
 
مشکلات مربوط به زنجیره تامین، یکی از مسایل اصلی است که از رشد بازار کامپیوترهای شخصی جلوگیری می‌کند. با گذشت بیش از یک سال از شروع همه‌گیری کرونا، کماکان در بسیاری از کشورها کارها به صورت دورکاری انجام می‌شود و شرایط قرنطینه تا حدی برقرار است. همین مساله خصوصا در آسیا به تولید ضربه وارد کرده و روی آمار عرضه محصولات تاثیرگذار گذاشته است.
 
 این وضعیت ظاهرا تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. به نظر می‌رسد در فصل تعطیلات سال نو میلادی،‌ بسیاری از تولیدکنندگان نتوانند سفارش‌های خود را به دست مشتریان برسانند. 
 
براساس برآوردهای کانالیس، اپل در سه ماهه سوم امسال در حدود ۷.۸۲ میلیون مک به بازار عرضه کرده است که رشد ۱۴.۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. اپل با سهم بازار ۹.۳ درصدی نسبت به سهم بازار ۸.۵ درصدی در مدت مشابه سال قبل، چهارمین تولیدکننده بزرگ رایانه بعد از لنوو، اچ‌پی و دل محسوب می‌شود.
 
اپل ظاهرا در تاریخ ۶ آبان ماه گزارش درآمد سه ماهه خود را منتشر می‌کند. البته همچون گذشته میزان فروش دستگاه‌های مختلف را با جزئیات ارائه نمی‌دهد.

​​