فناوری اطلاعات

وزارت خزانه‌داری آمریکا دستورالعمل‌های جدیدی برای حوزه رمزارزها منتشر کرد

منبع: دیجیاتو
 
دولت بایدن برای مقابله با استفاده نامطلوب از رمزارزها، دستورالعمل‌های جدیدی منتشر کرده که شامل حال اکثر فعالان این حوزه از جمله صرافی‌ها، ماینرها و موسسات مالی بزرگ می‌شود. به‌علاوه، FATF هم قرار است تا چند روز دیگر دستورالعمل‌های خودش را برای این حوزه منتشر کند.
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید اقدام جدید آن‌ها اولین گام برای مقابله با باج‌افزارها خواهد بود. این قوانین از مدت‌ها پیش در بسیاری از کسب و کارها حکم‌فرمایی می‌کرد اما حالا به‌طور اختصاصی برای بازار رمزارزها اصلاح شده است. موارد زیر از جمله مهم‌ترین دستورالعمل‌های اعلامی است:
 
استفاده از ابزارهای تشخیص موقعیت برای شناسایی و مسدودسازی دسترسی کاربرانی که از کشورهای تحت تحریم مشغول فعالیت هستند.
نظارت بر تراکنش‌ها برای شناسایی تراکنش‌هایی که یک سمت آن‌ها طرف‌های تحت تحریم‌ هستند.
بازنگری دوره‌ای در تراکنش‌ها چنان‌چه وزارت خزانه‌داری آدرس‌های جدیدی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کند.
 
وزارت خزانه‌داری توضیح داده که تراکنش‌های غیرمجاز چگونه باید مسدود شوند. اگر یک شهروند یا مقیم آمریکا رمزارزی در اختیار داشته باشد که دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC) آن را غیرقانونی بداند، فرد باید دسترسی تمام افراد به این رمزارز را مسدود کند و گزارش آن را ظرف ۱۰ روز کاری به دولت ایالات متحده بفرستد.
 
افزون بر این، شبکه مقابله با جرایم مالی وزارت خزانه‌داری (FinCEN) هم در گزارشی مدعی شده که در نیمه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۶۰۰ میلیون دلار باج به باج‌افزارها پرداخته شده است. این گزارش می‌گوید حملات باج‌افزاری الگوهای نسبتا مشخصی دارند. مهاجمان معمولا پول مدنظر خود را در قالب رمزارز درخواست و بعد آن را چند بار به رمزارزهای دیگر تبدیل می‌کنند. با این حال، مهاجمان هنوز از صرافی‌های متمرکز به عنوان بهترین روش برای نقد کردن دارایی‌های خود استفاده می‌کنند.
 
از سوی دیگر، کارگروه اقدام مالی (FATF) هم به‌زودی دستورالعمل‌هایی را درباره حوزه رمزارزها منتشر خواهد کرد. «مارکوس پلیر»، مدیر این گروه وعده داده که دستورالعمل آن‌ها که با رویکرد ریسک-مبنا طراحی شده، چند روز دیگر در دسترس قرار می‌گیرد. این دستورالعمل همه حوزه‌های دنیای رمزارزها از جمله DeFi و NFTها را در بر خواهد گرفت.
 
این نهاد جهانی مقابله با پولشویی چند وقت قبل پیش‌نویس فعالیت سرویس‌دهنده دارایی‌های مجازی (VASP) را منتشر کرد، اما در نسخه جدید این دستورالعمل تعریف دقیق‌تری از این سرویس‌دهندگان ارائه شده است. پلیر همچنین می‌گوید دستورالعمل‌های FATF توضیح می‌دهد که استانداردهای این گروه چگونه بر حوزه استیبل‌کوین‌ها اعمال خواهد شد.

​​