فناوری اطلاعات

تنفسی بهتر با لباسی هوشمند

منبع: سیناپرس
 
پژوهشگران موفق به طراحی پارچه جدیدی شده اند که حرکت ماهیچه‌ ها را هنگام نفس کشیدن ثبت کرده و می ‌تواند به تمرین ورزشی بهتر و بهبودی سریع ‌تر از بیماری‌ های تنفسی کمک کند.
 
لباس های ورزشی به لطف فناوری هوشمند وارد عصر جدیدی می شوند. پژوهشگران آمریکایی الیاف پارچه ای جدیدی با نام OmniFibers  ساخته اند که الگوی تنفس ورزشکاران را ثبت می کند. هنگامی که افراد دیگر این لباس را بپوشند به کمک آن قادر خواهند بود تا  الگوی تنفس ورزشکاران حرفه ای را تقلید کنند.
 
این پارچه هوشمند که توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست ساخته شده است، می تواند به بهبود تنفس و تمرینات ورزشی افراد کمک کند. دانشمندان اعلام کردند این پارچه می تواند به بیمارانی که پس از جراحی های بزرگ یا بیماری های تنفسی مانند کووید بهبود می یابند، نیز کمک کند.
 
این پارچه (OmniFiber) از نظر اندازه بسیار باریک بوده و از مواد مقرون به صرفه ساخته شده اند.به گزارش سیناپرس، آن ها همچنین برای استفاده روی پوست انسان کاملاً ایمن هستند، زیرا لایه بیرونی این پارچه از ماده ای شبیه پلی استر ساخته شده است که معمولاً برای تولید لباس های عادی استفاده می شود.
 
در این میان اصلی ترین مشکل اکثر فیبرهای عضلانی مصنوعی موجود، این است که یا از نظر حرارتی قابل کنترل نبوده و در تماس با پوست انسان باعث گرم شدن بیش از حد می شوند و یا دارای راندمان انرژی پایین یا فرآیندهای تمرینی دشوار هستند.
 
 اوزگون افسر، سرپرست این تیم تحقیقاتی و پژوهشگر موسسه فناوری ماساچوست در این رابطه گفت: این سیستم‌ها اغلب زمان پاسخ و بازیابی کندی داشته و کاربرد فوری آنها در برنامه ‌هایی که نیاز به بازخورد سریع دارند محدود است.به گزارش سیناپرس، در حالی که الیاف ساخته شده توسط ما شبیه یک رشته نخ پنج لایه بوده و یک کانال سیال در مرکز آن قرار دارد. این کانال به عنوان یک عضله مصنوعی عمل کرده و حسگرهایی در آن تعبیه شده که قادر به تشخیص و اندازه گیری میزان کشش الیاف هستند.
در حقیقت این پارچه نوعی لباس زیر است که کاربران می توانند برای نظارت و پخش حرکات تنفس خود پوشیده و از مزایای آن بهره مند شوند.

​​