فناوری اطلاعات

اولین خودروی کاملا الکتریکی تویوتا سال آینده به بازار می‌آید

تویوتا جزییات بیشتری از اولین مدل کاملا الکتریکی خود منتشر کرد. به گفته کارخانه ژاپنی مدل bZ4X می‌تواند با هر بار شارژ تا ۵۰۰ کیلومتر حرکت کند.
 
_121469921_20211029_01_01-3x.jpg
 
ویژگی دیگر bZ4X فرمانی به شکل سکان هواپیما است که خریداران می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای اضافه برای ماشین سفارش دهند. این فرمان تاکنون تنها در یکی از مدل‌های کارخانه تسلا ارائه شده بود.
 
تویوتا کانسپتی از bZ4X را بهار گذشته در نمایشگاه خودروی شانگهای نمایش داد. ماشینی که قرار است به طور انبوه تولید شود بسیار به کانسپت شبیه است. ماشین با همکاری سوبارو طراحی شده و قرار است سوبار هم براساس آن مدلی مشابه به بازار عرضه کند.
 
حداکثر سرعت ماشین ۱۶۰ کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومترش کمتر از هشت ثانیه است. تویوتا می‌گوید با شارژرهای سریع، تنها نیم ساعت طول می‌کشد تا باتری هشتاد درصد شارژ شود. برای ماشین می‌توان یک باتری خورشیدی هم سفارش داد که روی سقف نصب می‌شود و به اندازه حرکت ۱۸۰۰ کیلومتر در سال انرژی جذب می‌کند.
 
_121469993_20211029_01_06.jpg
 
این شاسی‌بلند اولین ماشین از هفت مدل الکتریکی است که تویوتا قرار است در سری bZ عرضه کند. bZ که حروف اول دو کلمه Beyond Zero یا "ورای صفر" است، نام زیرمجموعه جدید تویوتا است که برای ماشین‌های الکتریکی در نظر گرفته شده است.
 
تویوتا ساخت ماشین‌های الکتریکی را دیرتر از دیگر خودروسازان آغاز کرده است. حدود یک سوم محصولات این شرکت هیبرید است و تویوتا معتقد بود ترکیب موتور الکتریکی با موتور بنزینی راه بهتری برای کاهش آلودگی ماشین است. اما افزایش فروش ماشین‌های الکتریکی مخصوصا در چین، این کارخانه را به ساخت ماشین‌های الکتریکی ترغیب کرده است.

​​