فناوری اطلاعات

آمریکا اتباع روسیه و اوکراین را به حملات باج افزاری متهم کرد

منبع: مهر
 
وزارت دادگستری آمریکا دو تن از اتباع روسیه و اوکراین را به انجام حملات باج افزاری به اهدافی در آمریکا متهم کرده است.
 
به نقل از رویترز، دولت آمریکا با هدف مقابله با حملات گسترده باج افزاری به دنبال همکاری با شرکت‌های فناوری در ایالات متحده و نیز شناسایی و مقابله با عوامل حملات مذکور است. برخی از این حملات باعث مختل شدن روند انتقال سوخت به نقاطی از آمریکا و نیز نگرانی در مورد تأمین امنیت زیرساخت‌های آب و برق در ایالات متحده شدند.
 
یک کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا بر علیه یاروسلاو واسینسکی اوکراینی صادر شده و وی که ماه گذشته در لهستان دستگیر شده، متهم شده در اوایل ماه جولای به یک شرکت ارائه دهنده خدمات نرم افزاری در فلوریدا موسوم به Kaseya نفوذ کرده است.
 
وی و همدستانش با توزیع باج افزار اویل بین ۱۵۰۰ مشتری این شرکت، اطلاعات آنها را رمزگذاری کرده و برای دریافت باج تلاش کردند. این امر موجب اختلال گسترده فعالیت‌های شرکت‌های مذکور شد.
 
همدست اصلی واسینسکی یک شهروند روس به نام یوگنی پولیانین بوده که در دادگاهی در ایالت تگزاس به کلاهبرداری و توطئه برای پول‌شویی نیز متهم شده است. این افراد به دلیل باج افزار نویسی و استفاده از یک صرافی ارز رمز برای پول‌شویی و انتقال سود حاصل از باج افزار نویسی نیز تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.
 
بنا بر اعلام وزارت خزانه داری آمریکا دولت‌های استونی و لیتوانی نیز برای تکمیل تحقیقات در این زمینه با مقامات ایالات متحده همکاری کرده‌اند.

​​