فناوری اطلاعات

اولین تراشه اگزینوس با پردازشگر گرافیکی AMD احتمالا ۲۸ آبان معرفی می‌شود

منبع: دیجیاتو
 
سامسونگ معمولا چندین هفته پیش از معرفی جدیدترین پرچمدارهایش، از نسل جدید تراشه‌های قدرتمند اگزینوس رونمایی می‌کند. اینبار منتظر معرفی اگزینوس ۲۲۰۰ هستیم که اولین تراشه سامسونگ با پردازشگر گرافیکی AMD خواهد بود. حالا طبق پست اینستاگرامی سامسونگ، احتمالا این چیپ در تاریخ ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) معرفی می‌شود.
 
مدت‌هاست منتظر دیدن نتیجه همکاری سامسونگ و AMD‌ هستیم تا ببینیم اگزینوس بعدی در زمینه عملکرد گرافیکی می‌تواند تراشه‌های کوالکام و اپل را شکست دهد یا همچنان پشت سر آن‌ها قرار می‌گیرد.
 
سامسونگ پستی با حساب رسمی اگزینوس در اینستاگرام منتشر کرده و گفته بازی‌ها از آرکید شروع شده‌اند و حالا به نسل کنونی با گرافیک بالا رسیده‌اند. کره‌ای‌ها در همین پست گفته‌اند که به دنبال نمایش شکل سرگرمی در آینده هستند. در تصویر نهایی این پست هم نوشته شده: همه چیز در ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱ تغییر می‌کند.
 
احتمالا سامسونگ در این تاریخ از تراشه اگزینوس جدید رونمایی می‌کند و از آنجایی که به آینده بازی‌ها اشاره کرده، انتظار داریم با اگزینوس ۲۲۰۰ مجهز به پردازشگر گرافیکی مبتنی معماری RDNA2 شرکت AMD روبه‌رو شویم.
 
 
 
اگزینوس.PNG
این معماری با پشتیبانی از فناوری‌هایی مانند رهگیری پرتو و نرخ سایه‌زنی متغیر (VRS)، می‌تواند کیفیت بالایی را در بازی‌ها در اختیار کاربران قرار دهد. البته این احتمال هم وجود دارد که در این تاریخ با تراشه میان‌رده اگزینوس ۱۲۵۰ هم روبه‌رو شویم.
 
اگرچه کره‌ای‌ها مشخصات تراشه پرچمدار بعدی‌شان را اعلام نکرده‌اند، اما طبق شایعات این چیپ با لیتوگرافی ۴ نانومتری LPE سامسونگ تولید می‌شود و از یک هسته Cortex-X2 به همراه سه هسته Cortex-A710 و چهار هسته Cortex-A510 بهره می‌برد.
 
در صورتی که سامسونگ در تاریخ ۲۸ آبان دست به رونمایی از اگزینوس ۲۲۰۰ بزند، زودتر از کوالکام، با تراشه پرچمدار بعدی کره‌ای‌ها آشنا می‌شویم. کوالکام رویداد Tech Summit 2021 را در تاریخ ۹ تا ۱۱ آذر برگزار می‌کند و احتمالا در آن شاهد رونمایی از اسنپدراگون ۸۹۸ خواهیم بود. در کنار این تراشه‌ها، باید منتظر معرفی دیمنسیتی ۲۰۰۰ هم باشیم تا یک رقابت کامل شکل بگیرد

​​