فناوری اطلاعات

تلویزیون‌های 8K چه قابلیت‌هایی را به دنیای سرگرمی‌ آورده‌اند؟

WhatsApp Image 2021-11-17 at 14.00.59.jpeg
تلویزیون‌های 8K نسل جدید و آینده سرگرمی‌های خانگی محسوب می‌شود و در همین مدتی که به بازار آمده‌اند توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. برخی از مدل‌های آن مثل تلویزیون‌های 8K سامسونگ به قابلیت ارتقا هوش مصنوعی مجهز است که به کمک فناوری‌ هوش مصنوعی می‌تواند تصاویر 4K یا FHD و HD را به رزولوشن 8K ارتقا دهد.  
زمانی که تلویزیون‌های 4K برای اولین بار رونمایی و عرضه شد با وضوح تصویر بالایی که داشتند، دریچه جدیدی را برای علاقه‌مندان به دنیای سرگرمی‌های خانگی باز کردند. در حالی که تا پیش از آن تلویزیون‌ها عمدتا وضوح تصویر (رزولوشن) فول‌اچ‌دی (1080 در 1920) داشتند، با عرضه تلویزیون‌های 4K اما این اعداد به دو برابر ارتقا یافت. تجهیز به صفحه نمایش 4K به معنای داشتن تلویزیونی با وضوح تصویر 2160 در 3840 و رسیدن پیکسل‌ها به بیش از 8 میلیون بود.  
توسعه تلویزیون‌ها و فناوری‌های آن به 4K محدود نشد و تولیدکنندگان این دستگاه‌ها در سال‌های اخیر تلویزیون‌های 8K را رونمایی و عرضه کرد‌ه‌اند. تلویزیون‌های 8K از رزولوشن 4320 در 7680 برخوردار هستند که می‌تواند بیش از 33 میلیون پیکسل را به نمایش بگذارد. عددی که چهار برابر تلویزیون‌های 4K و 16 برابر تلویزیون‌های فول‌اچ‌دی است.  
اما همه این پیشرفت‌ها فقط در زمینه افزایش‌ وضوح تصویر رخ نداده و در کنار آن سایر بخش‌های دیگر مثل پردازنده، صدا و... ارتقا یافته تا تلویزیون‌های 8K به محصولی کم‌نظیر و ایده‌آل برای لذت بردن از فیلم‌ها و محتواهای ویدئویی تبدیل شود. 
 
انجمن 8K
با ورود محصول جدید لازم است تا استاندارد‌های تازه‌ای برای شناخت محصولات و فناوری‌های نوین تدوین شود. از طرف دیگر برای بهره‌برداری کامل از قابلیت‌های 8K باید واسطه‌ای میان تولید‌کنندگان تلویزیون‌ها و خالقان محتوا ایجاد شود تا کارهای هماهنگی بین فعالان صنعت را انجام دهد. به همین منظور انجمن 8K (8K Association) با حضور اعضای این حوزه شامل تولیدکنندگان فناوری‌ها و محتواها تاسیس شد. این انجمن استانداردهای جدیدی برای عملکرد صوتی و تصویری و رابط کاربری تلویزیون‌های 8K وضع کرد. استانداردهای تلویزیون‌های 8K شامل وضوح تصویر 4320 در 7680، روشنایی بالای ۶۰۰ نیت، انتقال تصویر HDMI2.1 و کدک ویدیویی با کارآمدی بالا (HVEC) است.  
 
هوش 8K
داشتن محتواهای متنوع 8K در حال حاضر احتمالا بزرگ‌ترین دغدغه خریداران آینده و صاحبان این تلویزیون‌‌ها را تشکیل می‌دهد. تولیدکنندگان تلویزیون‌های 8K برای رفع این چالش راهکارهای نوآورانه‌ای را خلق کرده‌اند. به طور مثال سامسونگ تلویزیون‌های 8K خود را به پردازنده جدید «هوش مصنوعی کوانتوم» تجهیز کرده است. قابلیت ارتقا هوش مصنوعی این پردازنده‌ها امکان افزایش کیفیت تصاویر را به تلویزیو‌ن‌های 8K سامسونگ می‌دهد.    
پردازنده هوش مصنوعی کوانتوم با تجزیه و تحلیل دقیق محتواها قادر به حذف نویزها و ترمیم تصاویر به شکل طبیعی است تا تصاویر با وضوح 8K نمایش داده شود. بررسی میزان درخشندگی و کنتراست محتواها یکی دیگر از کارهایی است که به کمک پردازنده هوش مصنوعی انجام می‌شود تا محتواهای ارتقا یافته با همان حالت تنظیم شده و پیش‌فرض پخش شوند. 
 
صدای 8K
فناوری‌های جدید تلویزیون‌های 8K تنها به تصویر و افزایش وضوح آن محدود نمی‌شود و در بخش صوتی هم صدای این تلویزیون‌ها ارتقا یافته است. تلویزیون‌های 8K سامسونگ در این زمینه از دو قابلیت جدید Pro OTS و SpaceFit Sound بهره می‌برند. در فناوری Pro OTS صدای سوژه‌ها هماهنگ با حرکات آنها پخش می‌شود تا تماشاگران سطح جدیدی از صدای پویا، سه‌بعدی و فراگیری را بشنوند. در این فناوری به کمک نرم‌افزارهای هوش مصنوعی، حرکات سوژه‌ها تشخیص داده می‌شود و از طریق بلندگوهای تلویزیون و بدون نیاز به دستگاه‌های جانبی صداهای مربوط به سوژه‌ها از قسمت‌های مختلف بلندگوهای تلویزیون پخش می‌شود.
 
تلویزیون‌های 8K آینده دنیای سرگرمی‌های خانگی به شمار می‌رود و با قابلیت‌های متنوع و پیشرفته خود قادر به ارائه‌ تجربه‌ای چشم‌نواز و جذاب از فیلم‌ها، سریال‌ها، مسابقات ورزشی و... هستند.

​​