فناوری اطلاعات

موشک شرکت «آسترا» با موفقیت به مدار رسید

منبع: آی تی ایران
یک شرکت دیگر به نام آسترا (Astra) توانست نام خود را در جمع شرکت‌هایی که موفق به ارسال موشک خود به مدار شده‌اند، اضافه شد.
 
آسترا روز گذشته (20 نوامبر) موشک LV0007 را از سکوی پرتاب خود واقع در منطقه کودیاک ایالت آلاسکا به فضا پرتاب کرد و توانست با موفقیت، آن را به مدار برساند. این دستاورد بزرگ در حالی به دست آمد که استرا در ماه اکتبر امسال نیز نسبت به ارسال این موشک به مدار اقدام کرده بود که این تلاش با شکست مواجه شد.
 
آسترا کمتر از یک سال پیش اولین موشک خود را به صورت آزمایشی به فضا فرستاد و اکنون در این بازه زمانی کم توانست خود را در کنار شرکت‌های بزرگی ببیند که از فناوری و قابلیت ارسال موشک به مدار بهره می‌برند.
 
در خلال این پرتاب، مرحله نخست این موشک پس از گذشت تقریبا سه دقیقه از بدنه جدا شد و مرحله دوم نیز پس از حدود 8 دقیقه به مدار و ارتفاع 500 کیلومتری رسید.
 
کریس کمپ، مدیر آسترا با انتشار پستی در توییتر عنوان کرد علی‌رغم دستیابی به این موفقیت، این شرکت در آغاز مسیر خود قرار دارد. با این حال، دستاورد اخیر آسترا می‌تواند خبری خوبی برای محققان و شرکت‌هایی باشد که به دنبال دسترسی به فضای هستند.
 
در حال حاضر، گزینه‌های زیادی پیش روی این افراد و شرکت‌ها وجود ندارد و چاره‌ای جز انتخاب از میان اسپیس ایکس و چند شرکت فضایی انگشت‌شمار همچون Rocket Lab وجود ندارد.
 
آسترا امیدوار است که بتواند تولید موشک‌های خود را با سرعت بیشتری دنبال کند و از این طریق، سفارش ارسال محموله‌های بیشتری را دریافت و راهی مدار کند. با این کار، می‌توان انتظار داشت که هم هزینه‌ها کم شو و هم دسترسی به فضا راحت‌تر شود.

​​