فناوری اطلاعات

مدیرعامل شاپرک: الزامی شدن اینماد ثبت درگاه پرداخت اینترنتی را به یک چهارم کاهش داد

 
مدیرعامل شاپرک اعلام کرد متوسط ثبت ترمینال پذیرنده اینترنتی حدود ۸۰۰ مورد در روز بود که بعد از اجرای قانون الزامی شدن دریافت اینماد برای پذیرندگان پرداخت‌یارها این تعداد کاهش یافت و به حدود ۲۰۰ ترمینال در روز رسیده‌است.
 
به گزارش روابط عمومی شاپرک، کاظم دهقان گفت:« اجباری شدن دریافت اینماد برای پذیرندگان پرداخت‌یارها در جهت اجرای قانون بوده است.»
 
دریافت درگاه پرداخت برای پذیرندگان جدید پرداخت‌یارها از سوم آذرماه منوط به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی شده است. حال مدیرعامل شاپرک اعلام می کند که این الزام موجب کاهش صدور ترمینال درگاه پرداخت شده است.
فعالان حوزه پرداخت‌یاری اعلام کرده‌اند که الزام دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای پذیرندگانشان میزان ثبت درخواست برای دریافت درگاه را به یک دهم قبل کاهش داده است و همین امر موجب به خطر افتادن کسب و کار آنها خواهد شد.
 
او دلیل این کاهش را عدم تطابق اطلاعات فرد با سایت ثبت شده و نبود اطلاعات درست در سایت و مواردی از قبیل تعلیق نماد اعتماد الکترونیکی عنوان می‌کند.
 
مدیرعامل شاپرک گفت: ما حامی شرکت‌های پرداخت هستیم اما در عین حال رعایت الزامات اگولاتوری را جدی می‌دانیم. از سویی دیگر همه می‌دانند که باید شبکه پرداخت “پاک” باشد. قطعا فعالیت‌های ناسالم و ایجاد درآمد به هر قیمتی مورد تایید مدیران شرکت‌های پرداخت نیست و ما نیز این موضوع را خط قرمز خودمان می‌دانیم.
 
دهقان در پاسخ به سوال رادیو عصر پرداخت که چرا برخی از افراد پس از اجباری شدن «کد مالیاتی» دستگاه‌های خود را عودت داده‌اند، گفت: کسانی که ابزار پذیرنده خود را پس می‌دهند، عمدتا دارای چند دستگاه کارتخوان بوده و یا فعالیت تجاری ندارند به همین منظور تمایل ندارند برای آنها پرونده مالیاتی تشکیل شود. به طور مثال افرادی هستند که برای شارژ ساختمان و یا امورات عام المنفعه و امثال آن دستگاه کارتخوان تهیه کرده‌اند، لذا تمایل دارند ابزار پذیرش خود را غیر فعال کنند.

​​