فناوری اطلاعات

رئیس نصر تهران: حتی در صورت اصلاح طرح صیانت نمی‌توانیم آن را بپذیریم

 
رئیس نصر تهران با اعلام مخالفت ۱۰۰ درصدی با طرح صیانت گفت: «در صورت اصلاح طرح هم نمی‌توانیم آن را بپذیریم.» این صحبت‌ها در دیدار نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و کشور با غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس مطرح شد؛ نشستی که در آن هر دو طرف مخالفت خود را با طرح صیانت اعلام کردند.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در ابتدای این نشست، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «نظرات نمایندگان نصر تهران به عنوان سازمان صنفی وسیع و گسترده در کشور و به عنوان بازوی علمی و اجرایی مهمی در حوزه کسب‌و‌کار می‌تواند بسیار مهم باشد.»
 
رئیس نصر کشور: پیشرفت حوزه IT مدیون بخش خصوصی است
حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز بیان کرد: «مخالفان طرح صیانت در کمیسیون حداقل هستند و تعداد آرای موافقین بیشتر است. شنیده‌های ما حاکی از این است در استان‌های مختلف اغلب از طرح صیانت حمایت کرده‌اند»
 
او با اشاره به مشکلاتی که آینده از سوی این طرح برای کسب و کارهای ایجاد می‌کند، گفت: نگاه دوستان موافق طرح، نگاه حال است. یعنی می‌خواهند مشکل حال را برطرف کنند در حالی که تاثیرات این تصمیمات در آینده به شدت منفی خواهد بود.»
 
او ادامه داد: «در اینجا آقایون دائما بر طبلی می‌کوبند و به نظر می‌رسد تمایلی به بیدار شدن ندارند چون خودشان را به خواب زده‌اند. اگر امروز IT ایران به اینجا رسیده زحمات بخش خصوصی بوده است.»
 
قزلجه: مخالفان طرح صیانت عزم زیادی دارند
در ادامه‌ی این نشست، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس با اشاره به اینکه گرچه تعداد نمایندگان مخالف طرح از موافقان آن کمتر است، گفت: «استدلال و عزم نمایندگان مخالف خیلی بیشتر است. از زمانی که این موضوع مطرح بوده از موافقین هیچ استدلالی نشنیده‌ایم. اگر قرار باشد مصوبات آن تصویب شود باید دو سوم آرا را داشته باشد یعنی از این ۲۳ نماینده‌ای که عضو هستند باید ۱۶ نفر به کلیات آن رای دهند تا رای بیاورد یعنی اگر ۸ نفر در آنجا مخالف جدی باشد به نتیجه نمی‌رسد.»
 
او ادامه داد: حتما نظرات اصلاحی و پیشنهادهایتان را به صورت ماده به ماده ذکر کنید، اگر پیشنهاد شما حذف است بگویید باید به این دلیل حذف شود، اگر نظراتتان اصلاحی باشد که خیلی بهتر است چون پذیرش آن بیشتر است. حتی به نظر من نظام صنفی یک پیشنهاد را می تواند پیگیری کند و بقیه تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌هایی که در این عرصه فعال هستند هم کمک کنند و جداگانه همین نظرات را بنویسند. اگر یک روزی لازم شد ما همه اینها را می‌بریم و در کمیسیون مطرح می‌کنیم و می‌گوییم نیم متر پیشنهاد بوده و شما به آن توجهی نکردید.»
 
با تصویب کلی طرح مخالفیم
در ادامه نیما نامداری، عضو هیات مدیره نصر تهران گفت: «تنها بخشی در اقتصاد کشور که رشد مثبت پایدار دارد بخش کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری و اطلاعات است. در بخش اقتصادی تلاش می‌کنیم تولید کنیم، توسعه محصولات بومی بدون ارتباط با زیر ساخت‌ها و خدمات خارجی غیر ممکن است.»
 
او با بیان اینکه وقتی نتوانید با زبان فنی دنیا ارتباط برقرار کنید، صادرات هم از دست خواهد رفت، افزود: «یکی از بزرگترین چالش‌ها این است که این محدودیت‌ها باعث می‌شود در بلک لیست سرویس دهنده‌ها قرار گیریم. دوم این است که ما در علم حقوق می گوییم هر جرمی که اتفاق می‌افتد دو مولفه دارد که یکی اقدام منصفانه و دیگری نیت منصفانه است. قانون‌گذار توجه نمی‌کند که خیلی از تبادلات بین‌المللی نیت و انگیزه‌شان توسعه سرویس است، اینکه ما بیاییم و بگوییم هرکس مجوز ندارد ایرانی‌ها حق ندارند با او کار کنند، اساسا قصاص قبل از جنایت است.»
 
نامداری تاکید کرد: «پیشنهاد ما در نظام صنفی این است که این طرح کلا تصویب نشود. البته شاید در فضای سیاست گذاری غیر ممکن باشد ولی من تصور می‌کنم دست کم مسکوت بودن این طرح به مدت ۶ ماه از بار روانی که روی صنعت گذاشته مقداری می‌کاهد. هر چیزی که تصویب شود جامعه و خصوصا صنعت IT آن را منفی تلقی می‌کند، من پیشنهاد می‌کنم اگر نمی‌توانید این طرح را از دستور کار خارج کنید پیشنهاد مسکوت ماندن آن شاید معقول باشد. مهم این است بتوانیم فضای صنعت IT را از این فضای منفی خارج کنیم.»
 
در بخش دیگری از این نشست، علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر نصر تهران گفت: «اگر مشخص شود که واقعا دغدغه موافقان طرح چیست راه حل‌های بهتری پیدا می‌شود.»
 
کشاورز با بیان اینکه لزوما ایجاد محدودیت راهکار حل دغدغه فرهنگی نیست، افزود: «فکر می کنم بعضی از نماینده‌ها صادقانه متوجه مشکلات این طرح نیستند، باید بدانند طرحی که بخش زیادی از ابعاد زندگی مردم را درگیر کند را نباید پشت درهای بسته تصویب کرد. آنها باید تایید بخشی از نخبگان جامعه را برای تصویب داشته باشند.»
 
اسلامی: ۱۰۰ درصد مخالفت طرح صیانت هستیم
حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با اشاره به گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس که بیان کرده بود هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت با موافقت بخش خصوصی بوده است، گفت: «هنوز که طرح تایید نشده گفته‌اند که ما موافق هستیم، ما کجا موافقیم؟ کجا روحمان از موضوع خبر دارد؟ ما ۱۰۰ درصد مخالف پیکره و زیرساخت بندی و منشا و مبدا آن هستیم.»
 
او تاکید کرد: «این طرح اگر اصلاح هم شود نمی توانیم آن را بپذیریم. دوستانی که مخالف هستند جرات مخالفت در صحن را ندارند. ما بند بند به دلایل مخالفتمان اشاره کردیم در حالی که ما را محکوم کردند که هیچکس نیامده نقد درستی انجام دهد.»
 
اسلامی ادامه داد: «من به عنوان یک مدافع نظام می گویم هیچ نظامی برای پیروزی هزینه خودش را بالا نمی برد. حتی اگر بند بند مصوبه درست باشد، سر ریز این مصوبه روی اعتبار نظام است یا مقابل اعتبار نظام است؟»
 
غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس نیز در ادامه گفت: «کسانی که این طرح را نوشتند اگر دوستداران نظام هستند اطلاعات خیلی پایینی دارند و یا اینکه کسانی هستند که دنبال به بهم ریختن جامعه، فضای موجود و آرامش نسبی موجود هستند. چون روی نقطه خطرناکی دست گذاشتند و جامعه و مردم نسبت به این موضوع حساس هستند.»
 
او ادامه داد: «نیتی که من در دوستان و در موافقین در کمیسیون می‌بینم، این است که می‌خواهند با سرعت اینکار را تمام کنند و حتی به بودجه نرسد. آنها انگیزه محکمی دارند که حتما باید این‌ طرف سال طرح را تمام کنند. خصوصی‌ترین بخش ما بخشی است که در IT دارد فعالیت می‌کند و می خواهند آن را دولتی کنند.»
 
در نهایت حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بیان کرد: «انتظار ما این است که موضوع شفاف‌تر بررسی شود و حق بخش خصوصی ضایع نشود، یک تصمیم اشتباه می تواند آینده بخش خصوصی را تحت شعاع قرار دهد. من مطمئنم توجه نیروی اطلاعات هم به این موضوع قرار خواهد گرفت و سرمایه گذاری در بخش خصوصی تحلیل خواهد رفت.»

​​