فناوری اطلاعات

اجرای کامل طرح نسخه الکترونیک به اردیهشت ۱۴۰۱ موکول شد

Untitled-1-217-780x470.jpg
 
روز گذشته مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، از تمدید پذیرش نسخه‌های کاغذی تا اول اردیبهشت سال ۱۴۰۱ خبر داد.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فرآیند حذف کامل نسخه‌های کاغذی تا ابتدای اردیبهشت سال آتی به تعویق افتاد. این درحالی است که پیشتر قرار بود از اول دی ماه امسال، صدور و پذیرش نسخه‌های کاغذی در تمام مراکز درمانی و داروخانه‌های کشور ممنوع شود.
 
در این راستا، مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت نوشت:  با شیوع واریانت امیکرون در کشور و با توجه به پیشنهاد مشترک وزیر بهداشت و وزیر ارتباطات، مقرر شد تا اجرای کامل طرح نسخه الکترونیک به تعویق بیفتد. این مرکز دلیل این تصمیم را جلوگیری از بروز مشکل برای هم‌میهنان عنوان کرد.
 
در این اطلاعیه تاکید شده است که پیشبرد برنامه نسخه الکترونیک بدون توقف یا بازگشت به عقب انجام شود و تغییر ایجاد شده تنها به این دلیل است که سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌گر مشمول قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بتوانند در موارد استثناء مانند قطع برق یا مشکلات ناشی از نواقص موجود در زیرساخت و امثال آن که باعث ایجاد تجمع مردم و قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به کرونا می‌شود تا اول اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به صدور، پذیرش و پرداخت نسخه کاغذی اقدام کنند.
 
بر این اساس، نظارت برای رعایت موارد استثناء حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
 
پیشتر سازمانها و نهادهای زیادی نسبت به تعیین ضرب‌العجل برای حذف کامل نسخه‌های کاغذی از فرآیندهای درمانی هشدار داده بودند. استدلال منتقدان این طرح آن است که هنوز در سطح کشور پوشش اینترنتی کاملی برای صدور نسخه‌های الکترونیکی وجود ندارد و از سوی دیگر، سامانه‌های طراحی شده برای این موضوع نیز خالی از اشکال نیستند.
 
در هفته اخیر رضا باقری اصل،  دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات اعلام کرد: تامین اجتماعی، ۱۳ استان کشور را تا ۹۰ درصد تحت پوشش نسخه الکترونیکی قرار داده است؛  بیمه سلامت ایرانیان نیز در ۲۸ استان ۹۰درصد نسخه‌ها را الکترونیکی ارائه می‌کند.

​​