فناوری اطلاعات

اتحاد غول‌های فناوری در جنگ توسعه خودروهای خودران

ICTna.ir – خودروسازان بزرگ مانند جنرال موتور، فورد و ولوو این هفته روابط خود را با شرکای کلیدی حوزه فناوری تعمین بخشیدند تا علیه تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی همچون تسلا و اپل که به زودی محصولش را به بازار عرضه خواهد کرد، متحد شوند.

400x225_vm4vn9.jpeg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، سه شرکت تولیدکننده تراشه شامل Mobileye، کوالکام و انویدیا در میان انبوه اخبار نمایشگاه CES 2022 در لاس وگاس خود را به عنوان پیشران خودروهای خودران دهه آینده معرفی کردند.

تعامل شرکت‌های خودروساز با تراشه‌سازان بدین صورت بوده که تعداد زیادی از تراشه‌های قدیمی و کندتر در رایانه‌های متمرکز و قدرتمندتر مورد استفاده قرار بگیرند اما در ازای آن شرکت‌های تولید تراشه باید به خودروسازان اجازه دهند بخش‌های کلیدی این فناوری را کنترل کنند.

حاشیه‌های این تصمیم برای خودروسازانی که با اپل و تسلا همکاری می‌کنند، ریسک بالایی دارد چراکه علاوه بر برقی کردن خودروهای خود، خودروسازان اساسا رایانه‌هایی با قابلیت خودران طراحی می‌کنند.

این کار به معنای ارایه فرصت بیشتر به خودروسازان است تا پس از خروچ خودروخا از فروشگاه‌ها بتوانند از ارایه نرم‌افزار و خدمات در خودروها نیز درآمد کسب کنند اما به این شرط که بتوانند ارتباط با مشتریان.و داده‌های آنها را حفظ کنند. همان کاری که تسلا و اپل هم انجام می‌دهند.

البته این تصمیم برای کنترل فناوری و داده زمینه تنش بین خودروسازان و شرکت‌های فناوری نیز هست چراکه هنوز مشخص نیست مالک داده‌ها چه کسی خواهد بود.


​​