فناوری اطلاعات

این مرسدس برقی با یک بار شارژ 1000 کیلومتر راه میرود!

مرسدس-بنز از کانسپتی رونمایی کرده که می‌گوید کم‌مصرف‌ترین ماشینی است که تاکنون ساخته است. به گفته این کارخانه کانسپت ویژن EQXX با هر بار شارژ‌ می‌تواند هزار کیلومتر حرکت کند.
 
مارکوس شفر، مدیر بخش تحقیقات بنز همزمان با رونمایی از ماشین گفت که EQXX فقط برای نمایش نیست و فن‌آوری‌هایی که در این ماشین استفاده شده در مدل‌های آینده بنز به کار گرفته خواهد شد.
 
ساخت باتری‌های قوی‌تر و ماشین‌هایی که با هر بار شارژ مسافت بیشتری حرکت کنند، یکی از راه‌هایی است که بنز می‌تواند فاصله خود را با تسلا، بزرگ‌ترین خودروساز الکتریکی جهان کم کند.
 
باتری‌های EQXX با کمک تیم فرمول یک کارخانه طراحی شده است. حجم باتری نسبت به مدل EQS، لوکس‌ترین ماشین الکتریکی بنز، نصف شده است و وزنش هم سی درصد کمتر است.
 
1 EQXX 5.jpg
 
بنز می‌گوید ماشین در هر صد کیلومتر ۱۰ کیلووات-ساعت انرژی مصرف می‌کند. برای مقایسه مصرف انرژی تسلا مدل S کمی بیشتر از ۱۸ کیلووات-ساعت است. ماشین همچنین یک سیستم مدیریت گرما دارد که دمای باتری را همیشه در حالت ایده‌آل نگه می‌دارد تا انرژی هدر نرود. یک باتری خورشیدی هم در سقف ماشین قرار داده شده که بنز می‌گوید به اندازه ۲۵ کیلومتر انرژی جذب می‌کند.
 
معلوم نیست باتری‌‌های جدید چه زمانی در محصولات بنز استفاده شود. آقای شفر تنها تایید کرده که برخی از فن‌آوری‌ها در دو یا سه سال آینده در ماشین‌های بنز دیده خواهد شد. بنز اعلام کرده تا سال ۲۰۳۰ در هر بازاری که امکان داشته باشد، فقط ماشین الکتریکی خواهد فروخت. این شرکت مدل EQS خود را به تازگی به بازار عرضه کرده که با هر بار شارژ تا ۷۷۰ کیلومتر حرکت می‌کند.

​​