فناوری اطلاعات

آیا خطر ماهواره‌های استارلینک زمین را تهدید می‌کند؟

منبع: دنیای اقتصاد
حضور گسترده ماهواره‌های استارلینک در فضا برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت، عکاسی و رصد آسمان را دشوار کرده و به آلودگی بصری دامن زده‌اند. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس که در مدار پایینی زمین در حال گردش هستند تا به آن حد زیاد هستند که از این پس در یک پنجم تصاویر تهیه شده از فضا قابل مشاهده خواهند بود. برخی ستاره‌شناسان در این خصوص که این ماهواره‌ها ممکن است باعث آسیب به آسمان تاریک و آرام مورد بررسی دانشمندان شوند، ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها تاکید دارند که حضور این ماهواره‌ها حتی می‌تواند مانع از شناسایی سیارک‌های خطرناکی شود که در حال نزدیک شدن به زمین هستند و این می‌تواند حیات برخی جانداران را به خطر بیندازد.
از آنجا که تعداد ماهواره‌های این شرکت در مدار پایین زمین طی دو سال گذشته به سرعت رشد کرده، محققان دریافته‌اند که اکنون تقریبا یک‌پنجم مشاهدات مهم فضایی تحت تاثیر منفی این ماهواره‌ها هستند. اگرچه فعلا تاثیرات علمی تعدد این ماهواره‌ها ناچیز است، اما این روند در آینده تغییر خواهد کرد.
 
اسپیس‌ایکس پرتاب ماهواره‌های استارلینک خود را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد و در همان سال ستاره‌شناسان متوجه شدند که رگه‌های درخشانی از نور برای نخستین بار در تصاویرشان ظاهر می‌شود. امروزه، تقریبا ۱۸۰۰ ماهواره استارلینک در ارتفاع حدود ۵۵۰ کیلومتری به دور زمین می‌چرخند و تجزیه و تحلیل تصاویر جمع‌آوری شده توسط رصدخانه پالومار دانشگاه کل تک در نزدیکی سن‌دیه‌گو بین نوامبر ۲۰۱۹ و سپتامبر ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که آنها کیفیت مطالعات و بررسی‌های فضایی را تا حدی تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 
این رصدخانه هر دو روز یک بار آسمان شب را بررسی می‌کند و اطلاعات مربوط به مشاهدات اجرام کیهانی مانند ابرنواخترها و سیارک‌های نزدیک به زمین را جمع‌آوری می‌کند. این تجزیه و تحلیل در مجموع ۵۳۰۱ رگه نور ایجاد شده توسط ماهواره‌های استارلینک را نشان داد که تقریبا بر یک‌پنجم رصدهای آن تاثیر منفی گذاشت. این مشاهدات در سپیده‌دم یا غروب انجام می‌شود و برای شناسایی سیارک‌هایی که نزدیک به خورشید و در همسایگی زمین حرکت می‌کنند، حیاتی هستند.
 
تاثیرگذاری این ماهواره‌ها از ۵/ ۰درصد تصاویر در سال ۲۰۱۹ به ۲۰ درصد تصاویر در سال ۲۰۲۱ رسیده است و با اعزام ۱۰ هزار ماهواره استارلینک به فضا تا سال ۲۰۲۷ این شرایط بدتر نیز خواهد شد.

​​