باندپهن

گزارش سرویس جهانی نت بلاکس از قطعی گسترده اینترنت در ایران در پی آتش‌سوزی در مرکز LCT

ICTna.ir - سرویس جهانی نت‌بلاکس از قطعی گسترده دسترسی به اینترنت در ایران به دنبال وقوع حادثه آتش سوزی در مرکز مخابراتی انقلاب اسلامی (LCT) شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داد.
 
FM_2o3bXwAMVpcq.jpg
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این سرویس اعلام کرد: داده‌های شبکه NetBlocks یک اختلال عمده در اتصال اینترنت در ایران از صبح روز جمعه 4 مارس 2022 را تأیید می‌کند. معیارها از دست دادن اتصال بین چندین ارائه‌دهنده را نشان می‌دهد، گزارش‌های کاربران از دست دادن خدمات را در چندین شهر از جمله تهران تأیید می‌کند.
 
این سرویس اعلام کرد "خدمات تا حد زیادی حدود سه ساعت پس از شروع قطعی احیا شده است".
 
نت بلاکس نوشته این حادثه در بحبوحه گزارش‌هایی مبنی بر آتش‌سوزی در شرکت زیرساخت مخابرات (TIC) رخ داده که به عنوان دروازه اپراتورهای مخابراتی در ایران عمل می‌کند.
 
دقایقی بعد مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در گفتگوی زنده با شبکه خبر گفت: قطعی برق در یک مرکز زیرساختی باعث شد سیستم‌های UPS دچار حرق شوند و علت اصلی قطعی اینترنت مشترکان این مساله بوده است.
 
به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، حمید فتاحی در یک گفت و گوی تلویزیونی با اعلام این خبر افزود: در پی قطع برق در یکی از مراکز زیرساختی شرکت ارتباطات زیرساخت، اختلالی در سیستم برق‌رسانی مرکز ایجاد و منجر به ایجاد حریق در سیستم‌های UPS و سامانه‌های برق‌رسانی شد.
 
او اظهار داشت: به محض بروز این اتفاق، در مرحله اول با همکاری آتش‌نشانی حریق مهار شد و رفع اختلال از سامانه‌های فنی صورت گرفت و سیستم برق‌رسانی به حالت اولیه درآمد.
 
فتاحی افزود: این اتفاق منجر به این شد در برخی مناطق عمدتا خدمات و سرویس‌های داخلی دچار مشکل شوند و البته در برخی موارد اینترت بین‌الملل هم دچار قطعی شد.
 
به گفته او، تاکنون بیش از ۹۰ درصد اختلال رفع شده و سرویس‌ها به حالت اولیه در‌آمده و تا کمتر از یک تا دو ساعت آینده همکاران ما به صورت کامل درحال بازسازی مسیر و بروزرسانی سرویس‌ها هستند تا خدمات دوباره ارایه شوند و مسیرهای اینترنتی به حالت اولیه بازگردند.

​​