اوکراین می‌گوید درگیر اولین جنگ هیبریدی شده است

مسئول امنیت سایبری اوکراین می‌گوید که این کشور هم در عرصه دیجیتال و هم روی زمین مشغول نبرد است.
 
مقام‌های اوکراینی می‌گویند با حملات سایبری مداوم علیه دولت و شبکه‌های زیرساختی مواجه هستند وتا کنون شماری از مسئولان هدف این حملات قرار گرفته‌اند.
 
اوکراینی‌ها می‌گویند دفاع سایبری این کشور بیشتر حملات را دفع می‌کند. اما تاکید می‌کنند این درگیری سایبری با روسیه بی‌سابقه بوده و آن را یک "جنگ ترکیبی" (هیبریدی) توصیف می‌کنند.
 
ویکتور ژورا، معاون خدمات دولتی ارتباطات و حفاظت اطلاعات در اولین کنفرانس مطبوعاتی پس از آغاز جنگ گفت: "این دو جنگ بخشی از این جنگ ترکیبی است."
 
"بار نخستی است که در تاریخ چنين اتفاقی می‌افتد و فکر می‌کنم که جنگ سایبری فقط با پایان جنگ متعارف می‌تواند پایان یابد و ما هر کاری که بتوانیم انجام خواهيم داد تا اين لحظه زودتر تحقق پيدا کند."
 
ژورا گفت تیم‌های امنیت سایبری او برای دفاع از خدمات حساس وب در اوکراین با موفقیت کار کرده‌اند و "از حملات روسیه به شبکه‌های توزیع برق یا پايگاه‌های هسته‌ای خود هراسی ندارند".
 
در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۵، هکرهایی که گمان می‌رود تحت فرمان کرملین هستند، باعث قطع برق در شهرهای اوکراین شدند.
 
سرویس‌های اطلاعاتی غربی، روسیه را مسئول دیگر حملات به اوکراین از جمله حمله نات‌پتیا در سال ۲۰۱۷ می‌دانند.
 
در هفته‌های منتهی به حمله، این کشور سه موج جداگانه از حملات سایبری سطح پایین را متحمل شد که بریتانیا و ایالات متحده، هکرهای نظامی روسیه را برای یکی از آن‌ها مقصر دانسته‌اند.
 
وب‌سایت‌های دولتی و خدمات مالی به مدت کوتاهی آفلاین شدند و در صفحات برخی از آن‌ها این هشدار به اوکراینی‌ها نمايش داده شد که "منتظر بدترین عاقبت باشيد".
 
در همان زمان، مقامات حمله "پاک‌کننده" جدی‌تری را کشف کردند که داده‌ها را از تعداد کمی از شبکه‌های شرکت‌های خصوصی در اوکراین حذف می‌کرد.
 
با این حال، جهان امنیت سایبری از عدم وقوع حملات اثرگذار عظيم از سوی روسیه در طول جنگ شگفت زده شده است.
 
آقای ژورا می‌گوید این حملات در حال انجام است، اما دفاع اوکراین مانع آنها می‌شود.
 
 
ارتش سایبری اوکراین
 
از زمان آغاز تهاجم، گامی بسیار جنجالی برای راه اندازی "ارتش فناوری اطلاعات اوکراین" برداشته شده است. اين ارتش به اهداف روسیه حملاتی سایبری انجام می‌دهد. این حملات شامل کوشش‌هایی برای مختل کردن شبکه‌های حمل و نقل و نیرو بود.
 
گروه تلگرام این سازمان اکنون ۲۷۰ هزار عضو دارد، اما تخمین زده می‌شود که ممکن است تا ۴۰۰ هزار هکر در حال مبارزه آن‌لاین برای اوکراین باشند.
 
ژورا از تشکیل ارتش سایبری دفاع کرد و تاکید کرد که این "جنبشی داوطلبانه" است و هیچ حمله‌ای به شبکه‌های کامپیوتری غیرنظامی انجام نمی‌شود.
 
"ما آن را مقاومت سایبری می‌نامیم و برای حفاظت از سرزمین و فضای سایبری خود هر کاری که ممکن باشد انجام می‌دهیم. ما تلاش می‌کنیم از شبکه‌های خود محافظت کنیم وکاری می‌کنیم که تجاوزگران به خاطر اقداماتشان در فضای سایبری و درخاک اوکراين به زحمت بیفتند".
 
"این جنگجویان سایبری اهداف غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهند، آنها اهداف نظامی و دولتی را هدف قرار می‌دهند."
 
 
نظم جهانی تغییر کرده است
 
گروه‌های دیگر، از جمله گروه هکری انانیموس، با اعلام "جنگ سایبری" علیه ولادیمیر پوتین به این مبارزه پیوسته‌اند.
 
این گروه ادعا می‌کند که در حال از بین بردن وب‌سایت‌های روسی است، آنها را مخدوش می‌کند و مردم را تشویق می‌کند تا کسب‌وکارهای روسی را به صورت آنلاین با نوشتن پیام‌هایی درباره جنگ مورد حمله "بمباران بررسی" قرار دهند.
 
ژورا می‌گوید که نمی‌تواند از هک غیرقانونی چشم‌پوشی کند، اما اينجا ديگر قوانین عادی زمان صلح مصداق ندارند.
 
"ما از هیچ گونه فعالیت غیرقانونی در فضای سایبری استقبال نمی‌کنیم. معتقدیم که هر بخشی باید پاسخگوی اقدامات خود باشد. اما نظم جهانی در ۲۴ فوریه تغییر کرد."
 
"ما اینجا در اوکراین حکومت نظامی داریم و فکر نمی‌کنم پناه گرفتن پشت اصول اخلاقی کارساز باشد، چون دشمن ما هیچ اصولی ندارد."

​​