فناوری اطلاعات

تولید جهانی نئون برای تراشه نصف شد

منبع: ایسنا
 
دو تولیدکننده بزرگ نئون اوکراین که نیمی از نئون مورد نیاز برای ساخت تراشه را تولید می کنند، با تشدید حملات روسیه به همسایه خود، فعالیتشان را متوقف کرده و نگرانیها نسبت به افزایش قیمتها و تشدید کمبود نیمه رسانا را تشدید کرده اند.
 
طبق محاسبات رویترز که بر مبنای اطلاعات این شرکتها و شرکت تحقیقاتی تِک سِت بوده است، حدود ۴۵ تا ۵۴ درصد از نئون گرید نیمه رسانا در جهان که ماده خام مهم برای لیزرهای مورد استفاده برای ساخت تراشه است، از سوی دو شرکت اوکراینی اینگس (Ingas) و کرای اوئن (Cryoin) تامین می شود. مصرف جهانی نئون برای تولید تراشه سال میلادی گذشته به حدود ۵۴۰ تن رسید.
 
نمایندگان هر دو شرکت اعلام کردند با ادامه حملات نظامی روسیه به شهرهای اوکراین و کشته شدن غیرنظامیان و نابودی زیرساختهای اصلی، فعالیتشان را تعطیل کرده اند.
 
این توقف بر تولید جهانی تراشه که در دوران پاندمی کووید ۱۹ با کمبود شدید روبرو شده بود، سایه افکنده است. به گفته آنجلو زینو، تحلیلگر شرکت CFRA، اگرچه برآوردها درباره میزان ذخایر نئون تراشه سازان متغیر است اما اگر جنگ در اوکراین طولانی شود، تولید تراشه آسیب خواهد دید. اگر ذخایر نئون تا آوریل تمام شوند و تراشه سازان نتوانند نئون مورد نیازشان را از مناطق دیگر تامین کنند، زنجیره عرضه دچار محدودیتهای بیشتری می شود و تولید محصولات نهایی بسیاری از مشتریان کلیدی مختل خواهد شد.
 
مدیر بازرگانی شرکت اوکراینی اینگس اظهار کرد: پیش از حمله روسیه، اینگس ۱۵ تا ۲۰ هزار متر مربع نئون در ماه برای مشتریان در تایوان، کره جنوبی، چین، آمریکا و آلمان تولید می کرد و صنعت تراشه مشتری حدود ۷۵ درصد از این تولید بود.
 
این شرکت در ماریوپول مستقر است که تحت محاصره نیروهای روسیه قرار دارد.
 
شرکت کرای اوئن که ماهانه حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار متر مربع نئون تولید می کرد، در اودسا مستقر است و فعالیتش را در ۲۴ فوریه که حمله نظامی روسیه آغاز شد، متوقف کرد تا از جان کارمندانش حفاظت کند. تا زمانی که خشونت متوقف نشود، این شرکت قادر نخواهد بود به سفارش تولید ۱۳ هزار متر مربع نئون تا مارس عمل کند.
 
وزارت اقتصاد تایوان که محل فعالیت بزرگترین شرکت تراشه سازی قراردادی جهان (TSMC) است، اعلام کرد: شرکتهای تایوانی از قبل تدارکات لازم را دیده اند و ذخایر مطمئن نئون دارند و هیچ مشکل زنجیره تامین در کوتاه مدت نمی بینند. اما لیتا شون روی، رئیس تِک سِت گفت: تراشه سازان کوچک ممکن است به سختی آسیب ببینند.
 
نئون محصول جانبی تولید فولاد روسیه است. این گاز که در جراحی چشم لیزری استفاده می شود، در چین هم تولید می شود اما قیمتهای چین به طور مستمر رو به رشد اشت.
 
طبق اعلام کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا، قیمت نئون در آستانه الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ به میزان ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده بود.
 
بر اساس گزارش رویترز، ریچارد بارنت، مدیر بازاریابی شرکت ساپلای فریم اعلام کرد: شرکتهای مناطق دیگر می توانند تولید نئون را آغاز کنند اما افزایش تولید ۹ ماه تا دو سال زمان می برد.
 

​​