فناوری اطلاعات

فولکس واگن دوباره تولید میشود؛ این بار برقی! و خودران!

فولکس‌واگن از مدل جدیدی رونمایی کرده که با اقتباس از یکی از مشهورترین مدل‌هایش در دهه پنجاه میلادی ساخته شده است. فولکس آی‌دی باز (ID Buzz) چهارمین مدل کاملا الکتریکی کارخانه است و از پاییز آینده به بازار عرضه خواهد شد.
 
ظاهر آی‌دی‌باز با الهام از مدل "تایپ ۲" کارخانه طراحی شده است. تایپ ۲ دومین ماشینی است که فولکس‌واگن در دهه پنجاه میلادی بعد از بیتل تولید کرد و آن را با نام‌های مختلفی از جمله میکروباس به کشورهای مختلف صادر کرد. توجه جوانان هیپی آمریکایی به این ماشین آن را به نمادی از این خرده فرهنگ در دهه شصت میلادی تبدیل کرد.
 
 
VW-ID.-Buzz-1-760x380.jpg
 
 
فولکس‌واگن پنج سال پیش علاقه‌اش را برای احیای میکروباس در فرم یک ماشین الکتریکی با نمایش یک کانسپت نشان داد. کارخانه آلمانی امیدوار است با یادآوری شهرت این ماشین، توجه کسانی را جلب کند که به طور سنتی مشتری محصولاتش نیستند.
 
این ماشین از نظر فنی با مدل‌های الکتریکی دیگر کارخانه مشترک است. علاوه بر مدل سواری، یک مدل برای جا‌به‌جا کردن بار هم از آی‌دی‌باز ساخته خواهد شد. مدلی که در بازار آمریکا فروخته می‌شود، کشیده‌تر است و برای هفت نفر جا دارد. فولکس‌واگن اطلاعات فنی ماشین را منتشر نکرده، اما پیش‌بینی شده که ارزان‌ترین مدل با هر بار شارژ می‌تواند تا حدود ۳۲۰ کیلومتر حرکت کند.
 
finds-15770775710.jpg
 
آی‌دی‌باز به سیستمی مجهز است که می‌تواند با ماشین‌های دیگر ارتباط برقرار کند و اطلاعاتی مثل راه‌بندان را با خودروهای دیگر رد و بدل می‌کند. ترمز اتوماتیک پیش از برخورد هم از دیگر امکاناتی است که به صورت استاندارد ارائه می‌شود.
 
فولکس‌واگن در حال ساخت آی‌دی‌باز با سیستم خودرانی در سطح ۴ است که با آن ماشین می‌تواند در مسیرهای مشخصی بدون راننده حرکت کند. قرار است در سال ۲۰۲۵ تاکسی‌های آی‌دی‌باز با این سیستم خودران ساخته شود.

​​