فناوری اطلاعات

روسیه در آغاز حمله به اوکراین ماهواره‌های اروپایی را هک کرده بود

منبع: دیجیاتو
 
مقامات دولت آمریکا مدعی‌اند که ارتش روسیه مسئول حمله به ماهواره‌های اروپایی ارائه‌دهنده اینترنت بوده است. این حملات در اواخر ماه فوریه ارتباط میان ارتش اوکراین را مختل کرده بود.
 
به گزارش واشنگتن پست، روس‌ها شبکه پهن‌باند ماهواره‌ای KA-SAT، متعلق به Viasat را که یک شرکت ارتباطات آمریکایی است، هک کرده‌اند. شبکه KA-SAT در تاریخ 24 فوریه، یعنی در روز آغاز حملات روسیه به اوکراین دچار اختلالاتی شد که بر ارتباطات اوکراین و مناطق اطراف آن اثر گذاشت. در همان زمان، Viasat به فاصله کوتاهی اعلام کرد که قطعی‌ها تحت تاثیر حمله سایبری بوده ولی جزئیات بیشتری منتشر نشد.
 
آژانس امنیت ملی ظاهرا در این زمینه در حال انجام تحقیقاتی با همکاری سرویس اطلاعات اوکراین بوده، اما فعلا هیچ گزارشی به‌صورت رسمی منتشر نشده است. البته منابع ناشناس به واشنگتن پست گفته‌اند که کارشناسان سرویس اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه پشت این حملات بوده است.
 
حمله روسیه به شبکه KA-SAT انجام گرفته بود
مسئولان شرکت Viasat می‌گویند این حمله از طریق سیستمی انجام گرفته که پایانه‌های ماهواره‌ای را مدیریت می‌کند و فقط بر کاربران شبکه KA-SAT اثر گذاشته است. این شبکه پارسال از ماهواره فرانسوی Eutelsat خریداری شده بود.
 
به دنبال این حملات، آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت (CISA) و اداره تحقیقات فدرال (FBI) در یادداشت مشترکی به ارائه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای درباره ریسک حملات احتمالی به آمریکا و شبکه‌های بین‌المللی هشدار دادند. آن‌ها از شرکت‌ها خواستند تا در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مخرب، بلافاصله آن‌ها را گزارش دهند.
 
با تداوم جنگ در اوکراین و تحریم‌های آمریکا علیه مسکو، دولت ایالات متحده هشدار داده که زیرساخت‌های این شرکت باید آماده حملات سایبری احتمالی از سمت روسیه باشند. دولت بایدن چند روز پیش از کسب و کارها خواست موارد احتیاط را رعایت کنند. دو روز پیش هم وزارت دادگستری آمریکا مدارکی را دال بر حمله چهار فرد روس وابسته به مسکو منتشر کرد که ظاهرا در چند کمپین سایبری پیچیده به شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی این کشور حمله کرده بودند.

​​