لبه تکنولوژی

محافظت از رانندگان با گاردریل هوشمند

منبع: ایسنا
محققان "دانشگاه والنسیا" اسپانیا در مطالعه اخیرشان از توسعه گاردریل هوشمندی که در مواقع خطرناک به رانندگان هشدار می‌دهد، خبر داده‌اند.
به گزارش آی او، محققان دانشگاه فنی والنسیا(Technical University of Valencia) و موسسه" ai۲ " و شرکت "Metalesahave" یک گاردیل جاده‌ای هوشمند ایجاد کرده‌اند که قادر به شناسایی موقعیت‌های خطرناک و اعلام هشدار به کاربر است.
 
علاوه بر این، گاردریل مذکور می‌تواند به مقامات شهرداری در مورد تصادفات و رویدادهایی مانند برخورد با گاردریل یا سرعت نزدیک شدن وسیله نقلیه هشدار دهد یا عبور عابران پیاده در جاده مورد نظر و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه را ثبت کند. اگرچه این گاردریل برای استفاده در جاده‌های شهری و بین شهری طراحی شده است اما می‌تواند در هر محیطی مورد استفاده قرار گیرد. نکته قابل ذکر این است که این گاردریل نخستین گاردریل تایید شده با ایمنی داخلی فعال در بازار است.
 
برای توسعه آن، محققان یک نرم افزار ارتباطی و کنترلی و همچنین تمامی وسایل الکترونیکی نصب شده در داخل گاردریل‌ها که به حسگرهای مختلفی مجهز شده‌اند را طراحی کردند.
 
آنها همچنین از حسگرهای دید خارجی، دما و کیفیت هوا به علاوه رادار و دوربین حرارتی برخوردار هستند. همه این عناصر برای شناسایی موقعیت‌های خطرناک استفاده می‌شوند و پس از روشن شدن روشنایی یکپارچه داخل جان پناه، کاربران جاده از چنین موقعیت‌هایی آگاه می‌شوند.
 
جان‌پناه معمولا دیوار کوتاهی است که پیرامون بام ساختمان یا لبه‌ ایوان‌ها ساخته می‌شود. به عبارتی دیگر، جان‌پناه مانعی است به صورت دیوار در امتداد لبه یک بام، بهارخواب، بالکن، گردشگاه یا سایر محوطه‌ها ایجاد می‌شود. جان‌پناه‌ها در ابتدا به منظور حفاظت در برابر حملات نظامی ایجاد می‌شدند، اما امروزه استفاده عمده آن‌ها به عنوان حفاظ ایمنی و موانعی برای جلوگیری از گسترش آتش است.
 
"فرانسیسکو بلنز"(Francisco Blanes) محقق اصلی این مطالعه از موسسه ai۲ گفت: حداکثر ۱۰ سناریو و ویژگی مختلف برای گاردریل‌ها تعریف شده است، به طوری که در صورت وجود هر یک از این موقعیت‌های خطرناک، روشن می‌شوند. به این ترتیب اگر مثلا در قسمتی از جاده در ورودی شهر ترافیکی وجود داشته باشد، گاردریل روشن می‌شود و علائمی را نشان می‌دهد که وضعیت را به رانندگان هشدار می‌دهد و در نتیجه تحرک و مدیریت ترافیک را تسهیل می‌کند.
 
علاوه بر این، این گاردریل هوشمند همچنین قادر به جمع‌آوری اطلاعات مثلا در مورد سطوح دی اکسید کربن و ارسال آن به همراه سایر متغیرها به یک پلتفرم جمع‌آوری داده‌های ابری است.
 
گاردریل یاد شده برای نصب در مناطق شهری و بین شهری طراحی شده است، البته سیستم کاملا قابل تنظیم است و تجهیزات الکترونیکی آن از نظر مدیریتی انعطاف‌پذیر است، به طوری که بسته به نیاز هر شهر می‌توان آن را در محیط‌های مختلف نصب کرد.

​​