فناوری اطلاعات

تشدید مقررات آمریکا برای صادرات فناوری تراشه پیشرفته

منبع: ایسنا
آمریکا کنترل‌های صادراتی جدیدی برای فناوری‌هایی اعمال می‌کند که از تولید نیمه‌رساناهای پیشرفته و موتورهای توربین گازی، پشتیبانی می‌کنند.
وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد فناوری‌های نوظهور و بنیادین که تحت این مقررات قرار می‌گیرند شامل اکسید گالیم و الماس هستند زیرا دستگاه‌هایی که از این مواد استفاده می‌کنند، به میزان روزافزون پتانسیل کاربرد نظامی پیدا کرده‌اند.
 
آلن استیوز، معاون وزیر بازرگانی آمریکا در امور صنعت و امنیت گفت: پیشرفتهای فناوری که اجازه می‌دهند فناوری‌هایی مانند نیمه رساناها و موتورها سریع‌تر عمل کرده، کم مصرف‌تر شده و دوام طولانی‌تری داشته باشند، در شرایط دشوار در هر دو زمینه تجاری و نظامی، می‌توانند نقش موثری در تغییر شرایط داشته باشند. هنگامی که این ریسک‌ها و همچنین مزیت‌ها را شناسایی کردیم و با هماهنگی هم‌پیمانان بین‌المللی خود عمل کردیم، می‌توانیم مطمئن شویم که اهداف امنیتی مشترک ما تحقق پیدا کرده‌اند.
 
چهار فناوری در میان مواردی هستند که ۴۲ کشور مشارکت کننده برای کنترل دقیق‌تر آنها در دیدارهای دسامبر سال ۲۰۲۱، توافق کردند. آمریکا در مقایسه با توافقنامه بین‌المللی، روی مجموعه گسترده‌ای از فناوری‌ها شامل تجهیزات، نرم افزار و فناوری مورد استفاده برای تولید نیمه رساناها کنترل صادراتی اعمال می‌کند.
 
وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد اکسید گالیم و الماس به نیمه رساناها اجازه می‌دهند در شرایط دشوارتر مانند ولتاژ بالاتر یا دمای بالاتر کار کنند. دستگاه‌هایی که از این مواد استفاده می‌کنند، پتانسیل بیشتری برای کاربرد نظامی پیدا کرده‌اند.
 
بر اساس گزارش رویترز، کمیسیون بازبینی امنیتی و اقتصادی آمریکا-چین در ژوئن سال ۲۰۲۱ دریافت که این وزارتخانه اقدامات کافی برای جلوگیری از دسترسی ارتش چین به فناوری حساس انجام نداده است. در گزارش این کمیسیون آمده بود عقب ماندگی در تهیه فهرست فناوری‌های نوظهور و بنیادین که بر اساس یک قانون سال ۲۰۱۸ الزامی شده بود، ممکن است ریسک‌های امنیت ملی را تشدید کند.

​​