فناوری اطلاعات

افزایش قیمت ناگهانی پلی استیشن 5؛ سونی گیمرها را نقره داغ کرد

منبع: زومیت
سونی در اقدامی ناگهانی قیمت کنسول محبوب پلی استین 5 را در نقاط مختلف جهان از ۳ تا ۱۳ درصد افزایش داد.
 
سونی در ساعات آغازین روز پنج‌شنبه، شوک خبری بزرگی را به طرفداران کنسول‌های سری پلی استیشن 5 وارد کرد: قیمت PS5 در نقاط مختلف جهان افزایش می‌یابد.
 
افزایش قیمت مذکور در هر دو مدل پلی استیشن 5 با درایو و بدون درایو اعمال می‌شود و در شش نقطه‌ی جهان فوراً و در ژاپن ۲۴ شهریور اعمال می‌شود. سونی در اطلاعیه‌اش افزایش قیمت‌های مربوط به هر منطقه را جداگانه برای نقاطی که بیشترین فروش را دارد منتشر و اعلام کرده است که بازارهای منتخب نیز در روزهای آینده شاهد افزایش قیمت خواهند بود. قیمت‌های اعلام شده مربوط به آسیا و اقیانوسیه و آمریکای مرکزی و شمالی و مناطقی در اروپا، خاورمیانه و آفریقا می‌شود.
 
جالب آن است که کشور آمریکا فعلاً از گرانی کنسول محبوب سونی جان سالم به در برده است.
به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت هر دو مدل PS5 در تمامی مناطق از نظر ارزی یکسان است. بنابراین، اگر به‌صورت درصدی حساب شود، مدل ارزان‌تر PS5 بدون درایو دستخوش افزایش بیشتری است. درحالی‌که درصد افزایش قیمت در کانادا از سایر نقاط کمتر است، اروپا و ژاپن و چین شاهد بیشترین میزان افزایش بوده‌اند.
 
سونی جهش قیمت‌های اخیر را به دو عامل اقتصادی نسبت می‌دهد: افزایش تورم و کاهش ارزش بی‌سابقه‌ی ین ژاپن. ازآنجاکه آمریکایی‌ها نیز از دو عامل مذکور مصون نیستند، شاید نتوان به تضمین سونی مبنی‌بر افزایش نیافتن قیمت‌ها در این کشور چندان دل‌بست.
 
افزایش قیمت اخیر به‌دنبال انتشار اخبار مشابهی از بخش واقعیت مجازی متا رخ می‌دهد که ماه گذشته قیمت سیستم Quest 2 VR را ناگهانی بالا برد. متا سعی کرد با دادن پیشنهاد دانلود رایگان بازی ریتم‌اکشن Beat Saber که معمولاً با قیمت ۳۰ دلار فروخته می‌شود، افزایش قیمت ۱۰۰ دلاری جهانی خود را کمی تلطیف کند.
 
سونی هنوز پیشنهاد مشابهی برای دریافت رایگان عنوانی را نداده است، ولی به‌نظر نمی‌رسد افزایش قیمت شرکت ژاپنی در کل نقاط از ۱۳ درصد بیشتر شود. این درحالی است که متا قیمت محصولات خود را از ۲۵ تا ۳۳ درصد افزایش داده بود.
 
جالب است که سونی روز سه‌شنبه، در زمان معرفی سیستم واقعیت مجازی جدیدش، یعنی پلی استیشن VR2، درباره‌ی قیمت آن هیچ اظهارنظری نکرد. شاید این شرکت قصد دارد با درنظر گرفتن واقعیت‌های موجود بازار، وقت بیشتری برای قیمت‌گذاری افزونه‌‎ی جدید PS5 بخرد.
 
وب‌سایت Ars Technica اخیراً تحقیقی درباره‌ی تاریخچه‌ی قیمت کنسول‌ها انجام داده است. اگرچه آمار پژوهش مذکور بیشتر به کنسول نینتندو سوییچ مربوط است که در سال ۲۰۱۷ عرضه شد و هنوز نسبت قیمت به کارایی آن، جا برای افزایش داشت و در صورت دنباله‌روی از قیمت‌های جهانی کنسول‌ها، قیمتش در آمریکا باید حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ دلار کاهش می‌یافت. بااین‌حال، به‌دلیل عوامل متعدد اقتصادی از جمله کمبود تراشه و تقاضای زیاد برای این کنسول قدیمی، سوییچ توانست قیمتش را بدون افت در سراسر جهان حفظ کند.
 
گزارش Ars Technica تاحدی ناشی از تضمین نینتندو به سرمایه‌گذاران و ناظران مالی ژاپن برای افزایش ندادن قیمت سوییچ در آینده‌ی نزدیک بود. این درحالی است که، نه سونی و نه بخش ایکس باکس مایکروسافت تاکنون چنین وعده‌هایی نداده‌اند. مایکروسافت در مقایسه‌با سونی در بازار پرتورم فعلی از مزایایی برخوردار است که می‌توان به داشتن سبد مالی متنوع‌تر، ذخایر نقدی دوبرابری درمقایسه با سونی و وابستگی بسیار کمتر به ین ژاپن اشاره کرد. باید منتظر بود و دید که مایکروسافت می‌تواند با هضم هزینه‌های ناشی از تورم قیمت ایکس باکس را ثابت نگه‌ دارد یا مثل سونی به افزایش قیمت روی می‌آورد.

​​