لبه تکنولوژی

ارسال ماهواره های اینترنتی اسپیس ایکس به فضا تعلیق شد

منبع: مهر
یک دادگاه تجدیدنظر در آمریکا تصمیم کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) این کشور جهت تایید برنامه اسپیس ایکس برای ارسال ماهواره های اینترنتی استارلینک به مدار زمین را تعلیق کرد.
به گزارش رویترز، اسپیس ایکس تصمیم دارد با ارسال این ماهواره ها به مدار زمین سرویس اینترنت ماهواره ای فضایی را فراهم کند.
 
این شرکت فضایی در سال ۲۰۲۱ میلادی تاییدیه FCC آمریکا برای ارسال ۲۸۲۴ ماهواره به مدار زمین برای فراهم کردن سرویس اینترنت پر سرعت در مناطق دورافتاده را دریافت کرد. شرکت های Viasat Inc و DISH Network تاییدیه کمیسیون فدرال ارتباطات درباره شبکه ماهواره ای استارلینک را به چالش کشیده و در این باره شکایت کرده بودند.
 
درهمین راستا Viasat در بیانیه خود اعلام کرد: اگر دادگاه کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا را مجبور کرده تا چالش های پیچیده مربوط به به کارگیری ابر خوشه های ماهواره ای در مدار زمین را برطرف کند، به اعتقاد ما از تاثیرات مضری که در غیر این صورت ممکن است برای دهه ها یا حتی قرن های آینده ادامه داشته باشد، اجتناب می شود.
 
Viasat در یک پرونده قضایی اشاره کرده بود برنامه ارسال ماهواره اسپیس ایکس به فضا بسیار وسیع بوده است. در مقایسه با برنامه این شرکت در کل تاریخ بشر حدود ۱۰ هزار ماهواره به مدار زمین ارسال شده است.
 
از سوی دیگر شرکت DISH نیز اشاره کرد تصمیم مذکور قوانین FCC در خصوص ممنوعیت اسپیس ایکس و دیگر اپراتورها در اختلال در سرویس تلویزیون ها را تغییر نمی دهد. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: ما همچنان مراقب خواهیم بود تا عملیات SpaceX به میلیون‌ها مشتری ماهواره‌ای ما آسیب نرساند.

​​