فناوری اطلاعات

مدل جدیدی از پلی‌استیشن ۵ وارد بازار شده که سبک‌تر است

منبع: دیجی کالا مگ
طبق شواهد اخیر، نسخه‌ی جدیدی از پلی‌استیشن ۵ در استرالیا منتشر شده که گفته می‌شود وزن آن نسبت به کنسول فعلی کمی سبک‌تر است.
سایت Press Start گزارش می‌دهد که مدل جدید پلی‌استیشن ۵ که با کد  CFI-1200 شناخته می‌شود، وزن کمتری نسبت به کنسول‌های زمان عرضه دارد. در واقع، در این مدل جدید انگار کنسول پلی‌استیشن ۵ استاندارد (با دیسک درایو) اکنون تقریباً هم‌وزن کنسول دیجیتال و بدون دیسک درایو است.
 
با توجه به راهنمای ارائه شده برای هر نسخه از کنسول، مدل جدید CFI-1202A کنسول استاندارد با دیسک درایو ۳.۹ کیلوگرم وزن دارد، این در حالی است که وزن نسخه‌ای که در زمان عرضه به بازار آمده بود، ۴.۵ کیلوگرم است که تفاوت قابل‌توجه این دو نسخه از نظر وزن را نشان می‌دهد.
 
در همین حال، مدل دیجیتالی جدید با کد CFI-1202B هم که فاقد دیسک درایو است، ۳.۴ کیلوگرم وزن دارد. این در شرایطی است که پلی‌استیشن ۵ دیجیتال در زمان عرضه ۳.۹ کیلوگرم وزن داشت (مشابه وزن نسخه‌ی عادی جدید).
 
این دومین باری است که سخت‌افزار پلی‌استیشن ۵ مورد بازنگری قرار می‌گیرد تا سبک‌تر شود. در ژوئیه ۲۰۲۱ سونی سری CFI – ۱۱۰۰ خود را عرضه کرد که وزن کمتری نیز نسبت به نسخه‌های عرضه شده داشت.
 
به‌صورت خلاصه؛ نسخه‌های حاضر و وزن آن‌ها به شرح زیر است:
 
پلی‌استیشن ۵ استاندارد
 
مدل CFI-1000A (مدل زمان عرضه) – وزن: ۴.۵ کیلوگرم
مدل CFI-1100A (مدل سال ۲۰۲۱) – وزن: ۴.۲ کیلوگرم
مدل CFI-1200A (مدل سال ۲۰۲۲) – وزن: ۳.۹ کیلوگرم
پلی‌استیشن ۵ دیجیتال ادیشن
 
مدل CFI-1000B (مدل زمان عرضه) – وزن: ۹ کیلوگرم
مدل CFI-1100B (مدل سال ۲۰۲۱) – وزن: ۶ کیلوگرم
مدل CFI-1200B (مدل سال ۲۰۲۲) – وزن: ۴ کیلوگرم
 
این یعنی مدل جدید پلی‌استیشن ۵ استاندارد که در سال ۲۰۲۲ عرضه شده، وزنی معادل مدل دیجیتال زمان عرضه دارد. هنوز مشخص نیست که سونی برای سبک‌تر کردن این کنسول چه کرده اما کاهش وزن مدل‌های ۲۰۲۱ به دلیل تغییر هیت‌سینک مورداستفاده بوده است. بدیهی است که این مدل‌ها در اجرای بازی‌ها و ویژگی‌های مهم کنسول هیچ تفاوتی با هم ندارند و تجربه‌ی همسانی را ارائه خواهند داد.
 
هیروکی توتوکی، مدیر مالی سونی، در جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران در سال گذشته بیان کرد که این شرکت در حال بررسی راه‌حل‌های مختلفی برای حل معضل کمبود جهانی قطعات سخت‌افزاری است که یکی از این راه‌ها می‌تواند تغییر بالقوه طراحی محصول باشد.
 
هفته گذشته سونی تصمیم سختی برای افزایش قیمت کنسول نسل نهمی پلی‌استیشن ۵ در اکثر مناطق مهم جهان گرفت. مناطقی همچون اروپا، ژاپن، چین، استرالیا، مکزیک و کانادا همگی دارای رشد ۱۲.۵ درصدی در قیمت کنسول بودند. هرچند، قیمت کنسول هنوز در ایالت متحده تغییر نکرده است.

​​