تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

November 13, 2022
14:11 یکشنبه، 22ام آبانماه 1401
کد خبر: 140349

پیشنهاد استفاده از رمز ریال در پلتفرم‌های داخلی/ پیامرسان‌ها زمینه انتفاع اقتصادی مردم را فراهم کنند

با توجه ضرورت جلب و اعتمادسازی برای کسب و کارهای ایرانی در جهت وارد شدن به پلتفرم‌های داخلی، پلتفرم‌ها می‌توانند با کمک دولت ایده‌هایی مانند استفاده از رمز ریال و یا تخصیص بخش قابل قبولی از درآمدهای خلق ترافیک به کسب و کارها را اجرایی کنند.
به عقیده برخی کارشناسان حوزه اقتصاد دیجیتال به سه دسته تقسیم می‌شود. دسته اول مربوط به نرم‌افزار، سخت افزار و زیر ساخت است. حوزه دوم بحث دیجیتالی شدن کسب و کارها سنتی و حوزه سوم نیز حوزه کسب و کارهای نوین حوزه اقتصاد و دیجیتال است.
 
طی چند سال اخیر شاهد بودیم که حوزه دوم اقتصاد دیجیتال به صورت قابل توجهی گسترش پیدا کرده است. در حال حاضر شاهد رشد نمونه‌های متعددی از دیجیتالی شدن در کسب و کارهای خرد را شاهد هستیم. یکی از پلتفرم‌هایی که طی چند سال اخیر توانست کسب و کارهای را به خود جلب کند، اینستاگرام بود.
 
اقدام جدید اینستاگرام برای حمایت مستقیم از تولیدکنندگان محتوا
توسعه دهندگان مختلف تلفن همراه اعلام کرده‌اند، اینستاگرام، به عنوان یکی از معروف ترین شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری عکس و ویدئو، در حال برنامه ریزی است که به زودی نسخه توکن های غیرقابل معاوضه ی (NFT) خود را راه اندازی کند. ظاهرا ایده‌هایی مثل این سرویس ارتباط مستقیم با مشتریان را امکانپذیر می کند و احتمالاً با گذشت زمان پایدارتر و قابل پیش بینی تر خواهد بود.
 
پیش از این نیز، مدیر اجرایی اینستاگرام، آدام ماسری(Adam Mosseri)، در مورد فناوری هایی که به سازندگان اجازه میدهد با استفاده از این سرویس درآمد مستقل کسب کنند، توضیح داده بود.
 
در واقع تمرکز سیاست‌گذار در ایران باید بر جلب و اعتمادسازی برای کسب و کارها از طریق ایجاد انتفاع اقتصادی و حمایت‌های معنوی دیگر مانند تبلیغات باشد. ایده اینستاگرام برای ایجاد توکن می‌تواند به عنوان یک الگو در داخل کشور مورد توجه قرار بگیرد. مدتی است که بانک مرکزی از رمز ریال رونمایی کرده است در نتیجه زمینه پیاده‌سازی نمونه مشابه در پلتفرم‌های خارجی وجود دارد.
 
این امکان وجود دارد تا صاحبان پلتفرم‌های داخلی بخشی از درآمدهای خود که از طریق خلق ترافیک به دست می‌آید را به کسب و کارهایی بدهند که وارد این پلتفرم‌ها شده و مخاطب جذب می‌کنند. در صورتی که طرح مناسب و قابل قبولی برای کسب و کارها در نظر گرفته شود، می‌تواند منجر به جلب کسب و کارها به این پلتفرم‌ها شود.
 
با توجه به فضای موجود در جامعه لازم است دولت شرایطی را فراهم کند تا در ابتدا اعتمادسازی در خصوص پلتفرم‌های داخلی انجام شود. حمایت از کسب و کارهایی که وارد این فضا می‌شوند و مخاطب جذب می‌کنند می‌تواند یک روش مناسب در این مسیر باشد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.