فناوری اطلاعات

November 26, 2022
16:16 شنبه، 5ام آذرماه 1401
کد خبر: 140754

بازار داغ اخراج در شرکتهای فناوری/ کارکنان قربانی رکود اقتصادی

با آغاز عصر پسا کرونا و کاهش رشد اقتصادی به نظر می رسد کارمندان و مهندسان غول های فناوری نخستین قربانیان نظم جدید این صنعت باشند.
به نظر می‌رسد زنگ هشدار در صنعت فناوری به صدا درآمده و بسیاری از شرکت‌های بزرگ تعداد زیادی از کارمندان خود را اخراج کرده اند. این صنعت پس از یک دوره رشد و شکوفایی در بازه شیوع کووید ۱۹ در سراسر جهان که همراه افزایش تقاضا برای خدمات و کالا بود، اکنون با رکود روبرو شده است.
 
در دوران پاندمی میلیاردها نفر در سراسر جهان مجبور به ایزوله سازی شدند. مشتریان در خانه‌هایشان گرفتار شدند و برای تأمین مایحتاجشان به سرویس‌های ارسال محموله مانند تجارت الکترونیک و ارتباطات مجازی روی آوردند.
 
با این وجود بیم فزاینده از رکود و افزایش نرخ سود بانکی همراه بازگشت وضعیت زندگی به قبل از دوران پاندمی، صنعت فناوری را دچار چالش کرده است. در نتیجه این روند ارزش سهام برخی شرکت‌ها سقوط کرده است. در این میان برخی از شرکت‌های بزرگ برای مقابله با این وضعیت و کاهش هزینه‌ها تصمیم به اخراج کارمندان گرفته اند.
 
آنچه در زیر می‌خوانید وضعیت برخی از بزرگترین شرکت‌های فناوری است که برای جبران رکود اقتصاد به ناچار انبوهی از کارمندان خود را اخراج کرده اند:
 
اخراج ۱۳ درصد از کارمندان متا و تعطیلی ۲ پروژه سخت افزاری
یکی از بزرگترین فرایندهای اخراج نیروی کار به متا (شرکت مادر فیس بوک) تعلق دارد. این شرکت اعلام کرده است ۱۳ درصد نیروی کار خود را برابر با ۱۱ هزار نفر از کارمندانش را اخراج می‌کند.
 
اخراج کارمندان متا درحالی اتفاق می‌افتد که شرکت مادر فیس بوک با افزایش هزینه‌ها و ضعف در بازار تبلیغات آنلاین دست و پنجه نرم می‌کند. این نخستین بار در تاریخچه ۱۸ ساله فعالیت متا بود که چنین حجم گسترده‌ای از کارمندان شرکت اخراج می‌شدند.
 
شیوع ویروس کرونا به شکوفایی شرکت‌های فناوری و افزایش ارزش آنها منجر شد. اما در سال جاری میلادی به دلیل افزایش نرخ تورم و رسیدن به بالاترین میزان طی یک دهه و افزایش نرخ سود بانکی به این شرکت خسارت زد.
 
مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی این شرکت در پیامی برای کارمندان نوشت: نه تنها وضعیت تجارت آنلاین به هنجارهای قبلی بازگشته، بلکه رکود اقتصادی، افزایش رقابت و کاهش تبلیغات نشان می‌دهند کاهش درآمد بیش از میزانی است که من پیش بینی کرده بودم. من درباره وضعیت اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم.
 
علاوه بر این موارد متا ۲ پروژه سخت افزاری خود را برای کاهش هزینه‌ها تعطیل کرد. شرکت متا پلتفرمز پروژه‌های توسعه و ساخت نمایشگرهای هوشمند و ساعت هوشمند را متوقف می‌کند.
 
سیل اخراج کارمندان توئیتر پس از تغییر مدیریت
یکی دیگر از شرکت‌های بزرگی که تعداد انبوهی از کارمندانش را اخراج کرده، توئیتر است. پس از آنکه ایلان ماسک مدیریت توئیتر را برعهده گرفت، این شرکت ۳۷۰۰ نفر از نیروی انسانی خود را اخراج کرد.
 
دلیل این اقدام نیز کاهش هزینه‌ها، اعلام شد. کارمندانی که شغل شأن در توئیتر حفظ شده نیز باید در محل کار حضور یابند. کارمندان توئیتر پیش از این درباره تغییراتی که ماسک در این زمینه اجرا می‌کند، ابراز نگرانی کرده بودند
 
البته ماسک چندان از دورکاری کارمندان در شرکت‌های دیگرش نیز راضی نبود و قبلاً به کارکنان تسلا و اسپیس ایکس اولتیماتوم داده و از آنها خواسته بود هر هفته ۴۰ ساعت در محل کار حاضر شوند یا استعفا دهند.
 
پس از اخراج این تعداد از کارمندان، ماسک برای باقیمانده افراد فرمی ارسال کرد که طبق آن باید با کار سخت موافقت می‌کردند یا از شغلشان استعفا می‌دادند. پس از ارسال این فرم نیز حدود ۱۲۰۰ نفر از کارمندان شرکت از شغل شأن کناره گیری کردند. در این میان ماسک دفاتر شرکت را به مدت چند روز تعطیل کرد تا از خرابکاری احتمالی کارمندانی که شغلشان را ترک می‌کردند، جلوگیری شود.همین امر نگرانی‌هایی را میان کارشناسان و مقامات دولتی درباره حفظ امنیت داده‌های کاربران ایجاد کرد.
 
ماسک علاوه بر اخراج تعداد زیادی از کارمندانش (برای صرفه جویی در هزینه‌ها) تغییرات زیادی در شیوه درآمدزایی شرکت ایجاد کرده و به عنوان مثال هزینه دریافت تیک آبی توئیتر را از ۳ به ۸ دلار افزایش داده است.
 
اخراج کارمندان آمازون
علاوه بر توئیتر و متا، آمازون نیز حدود ۱۰ هزار کارمند در مشاغل شرکتی و فناوری را اخراج کرد. این اقدام احتمالاً بزرگترین کاهش نیروی انسانی شرکت تا به اکنون به حساب می‌آید.
 
اخراج این تعداد نیروی انسانی آمازون که نخست در نیویورک تایمز گزارش شده بود، شامل ۳ درصد کل کارمندان شرکت است.
 
همچنین این خرده فروش آنلاین تصمیم دارد مشاغلی را در بخش تولید دستگاه‌هایش را حذف کند که شامل بلندگوی الکسا و دوربین‌های امنیت خانگی می‌شود.
 
یک منبع آگاه دلیل اخراج نیروهای انسانی در آمازون را مشکلات اقتصادی عنوان کرد.
 
رکود اقتصادی ۱۳ درصد کارمندان تاکسی اینترنتی را بیکار کرد
یک شرکت که در حوزه تاکسی اینترنتی فعالیت می‌کند در ماه جاری میلادی طی یادداشتی به کارمندانش اعلام کرد ۱۳ درصد از نیروی کار خود یا ۷۰۰ نفر را اخراج می‌کند.
 
لوگان گرین و جان زمیر بنیانگذاران «لیفت» در یادداشتی برای کارمندان دلیل اخراج نیروها را احتمال رکود اقتصادی در سال آینده میلادی و همچنین رشد تورم و افزایش هزینه‌های بیمه تاکسی اینترنتی اعلام کردند.
 
در سال ۲۰۲۲ میلادی ارزش سهام شرکت حدود ۷۱ درصد کاهش یافته که نشان دهنده کاهشی بیش از ۵۰ درصد در شاخص نزدک است.
 
کاهش نیروی انسانی سیلز فورس برای دستیابی به سودآوری بیشتر
طبق گزارش نشریه تک کرانچ، شرکت سازنده نرم افزار سلیز فورس(Salesforce) در هفته‌های گذشته چندصد تن از کارمندانش را اخراج کرده است. طبق گزارشی مربوط به سرمایه گذاران، ایمی ویور مدیر ارشد مالی CFO این شرکت اعلام کرد مؤسسه خواهان دستیابی به سودآوری بیشتر است و همزمان قصد دارد حاشیه عملیاتی خود را تا ۲۰۲۶ میلادی به ۲۵ درصد برساند. این درحالی است که ارزش سهام سلیز فورس در سال جاری میلادی ۳۸ درصد کاهش یافته است.
 
اخراج کارمندان مایکروسافت در سطح جهان
مایکروسافت در ماه اکتبر اعلام کرد حدود هزار نفر از کارمندان خود در سراسر جهان را اخراج می‌کند. هرچند اخراج این تعداد نیرو قابل توجه است، اما این تعداد کمتر از یک درصد ۲۲۱ هزار کارمند مایکروسافت در سراسر جهان است. این کاهش مربوط به مشاغل در بخش‌ها و سطوح و مناطق جغرافیایی مختلف است.
 
مایکروسافت در بیانیه‌ای مربوط به این امر می‌گوید: ما نیز مانند تمام شرکت‌ها اولویت‌های کسب وکارمان را بررسی می‌کنیم و منطبق بر آن اقداماتی انجام می‌دهیم.
 
اخراج کارمندان شرکت چینی به دلیل قوانین سختگیرانه
به گفته ۴ منبع آگاه شرکت چینی «تنسنت» مرحله جدید اخراج کارمندان در بخش‌های پخش ویدئو، بازی رایانه‌ای و رایانش ابری را آغاز کرده است. این فرایند ۳ بخش از ۶ کسب و کار بزرگ تنسنت را در بر می‌گیرد که شامل پلتفرم و محتوا(PCG)، پلتفرم‌های ویدئو و خبری، بخش سرگرمی تعاملی مبتنی بر بازی‌های رایانشی (IEG) و گروه صنایع هوشمند و ابررایانشی(CSIG) می‌شود.به گفته دو منبع آگاه برخی از کارمندان بخش IEG اخیراً از اخراج خود مطلع شده اند.
 
بخش فناوری چین همچنان تحت تأثیر اجرای قوانین سختگیرانه و سیاست‌های کووید صفر (که به رکود اقتصادی منجر شده) قرار دارد. تنسنت در اوایل سال جاری میلادی بخشی از نیروهای خود را اخراج کرد. در آن زمان علی بابا و برخی شرکت‌های کوچک‌تر چینی مانند شیائوهونگشو نیز مجبور به اخراج کارمندانشان شدند. در ماه آگوست تنسنت اعلام کرد تعداد کارمندانش در پایان ژوئن ۲۰۲۲ میلادی از ۱۱۶ هزار و۲۱۳ نفر به ۱۱۰ هزار و ۷۱۵ نفر کاهش یافته است.
 
توصیه به گوگل برای اخراج کارمندان
در کنار این موارد شرکت TCI Fund Managementیکی از سرمایه گذاران آلفابت(شرکت مادر گوگل) از این شرکت خواسته با کاهش تعداد کارمندان و خسارت‌های مربوط به بخش خودروی خودران «وایمو»، هزینه‌هایش را کاهش دهد. این شرکت معتقد است شرکت مادر گوگل باید خود را با وضعیت کاهش رشد اقتصادی وفق دهد.
 
TCI Fund Management سهامی به ارزش ۶ میلیارد دلار دارد، معتقد است شرکت تعداد زیادی کارمند دارد و هزینه مربوط به هر کارمند نیز بسیار بالا است.
 
این سرمایه گذار معتقد است آلفابت یکی از شرکت‌های سیلیکون ولی است که بالاترین دستمزد را به کارمندان می‌دهد. علاوه بر آن تعداد کارمندان آن نیز از ۲۰۱۷ میلادی تاکنون سالانه ۲۰ درصد رشد و از آن زمان تاکنون بیش از ۲ برابر رشد کرده است. علاوه بر این موارد آلفابت نیز با کاهش تبلیغات در پلتفرمش روبرو شده و در اواخر اکتبر ۲۰۲۲ میلادی برنامه‌های خود را برای کاهش استخدام نیروی جدید اعلام کرده است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.