فناوری اطلاعات

با وجود مشکلات اقتصادی، سامسونگ ظرفیت تولید بزرگ‌ترین کارخانه خود را افزایش می‌دهد

منبع: زومیت
سامسونگ سال آینده‌ی میلادی ظرفیت خط‌تولید کارخانه‌ی بزرگ شهر پیونگتائک کره‌‌جنوبی را گسترش خواهد داد. این کارخانه به صنعت نیمه‌هادی اختصاص دارد.
بر‌اساس نوشته‌ی گیزموچاینا و به‌نقل از رسانه‌های کره‌‌جنوبی، سامسونگ الکترونیکس در تلاش است سال آینده‌ی میلادی ظرفیت تولید بزرگ‌ترین کارخانه‌ی تراشه‌سازی خود در شهر پیونگتائک را افزایش دهد. این در حالی است که پیش‌بینی شده در سال ۲۰۲۳ مشکلات اقتصادی ادامه‌دار باشد.
 
گسترش خط‌تولید کارخانه‌ی تراشه‌سازی سامسونگ در حالی پیگیری می‌شود که اکثر رقبای این شرکت نظیر مایکرون و TSMC تصمیم گرفته‌اند به‌دلیل کاهش تقاضا و افزایش بیش‌از‌حد موجودی تراشه، تا حدی از برنامه‌های اولیه‌ی خود عقب‌نشینی کنند.
 
منابعی آگاه در کره‌‌جنوبی می‌گویند که سامسونگ ظرفیت تولید ویفر ۱۲ اینچ حافظه‌ی DRAM را افزایش می‌دهد و تجهیزات بیشتری برای ساخت تراشه‌ی چهار‌نانومتری در کارخانه‌ی پیونگتائک مستقر می‌کند. این تجهیزات جدید تراشه‌هایی می‌سازند که مخصوص مشتریان سامسونگ خواهند بود.
 
کارخانه‌ی P3، بزرگ‌ترین مرکز تولید تراشه‌ی سامسونگ‌، در سال ۲۰۲۲ تولید حافظه‌ی فلش NAND جدید را شروع کرد. سامسونگ احتمالاً سال آینده‌ی میلادی «حداقل ۱۰ دستگاه EUV» به کارخانه‌ی P3 اضافه می‌کند. EUV دستگاهی بسیار پیچیده و گران‌قیمت است که به تولید تراشه‌های پیشرفته و پرقدرت و کم‌مصرف منتهی می‌شود.
 
تحلیلگران بازار تراشه ‌می‌گویند پایبندی سامسونگ به برنامه‌های قبلی، به این شرکت برای افزایش سهمش در بازار و قیمت سهام آن کمک می‌کند. چند ماه پیش، سامسونگ گفت فعلاً برنامه‌ای برای کاهش حجم تولید تراشه ندارد.
 
به‌نظر می‌رسد سامسونگ برای تولید اولین تراشه‌های مبتنی‌بر نود پردازشی 3GAE سراغ ساخت تراشه‌ی ای‌سیک برای استخراج رمزارز رفته است.
 
مایکرون، بزرگ‌ترین رقیب سامسونگ در بازار تراشه‌های حافظه، هفته‌ی گذشته اعلام کرد که سرمایه‌گذاری سال مالی ۲۰۲۳ را حدوداً به ۷٫۵ میلیارد دلار کاهش می‌دهد. در سال مالی ۲۰۲۲، این شرکت بودجه‌ای ۱۲ میلیارد دلاری در نظر گرفته بود. مایکرون نیز به‌دنبال «کاهش چشمگیر هزینه‌های سرمایه‌ای» در سال مالی ۲۰۲۴ است.
 
شایان ذکر است که TSMC، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی قراردادی قطعات نیمه‌هادی در دنیا، چند ماه پیش مجموع سرمایه‌گذاری سال ۲۰۲۲ را حداقل ۱۰ درصد کاهش داد.

​​