فناوری اطلاعات

انجمن تجارت الکترونیک: اینترنت طبقاتی، غیراخلاقی و غیرتخصصی است

منبع: دیجیاتو
این انجمن اعتقاد دارد اینترنت طبقاتی نه تنها گره‌ای از مشکلات کسب‌وکارها باز نمی‌کند بلکه موجب تشدید نارضایتی‌های عمومی می‌شود.
انجمن تجارت الکترونیک تهران با انتشار بیانیه‌ای از ارائه اینترنت طبقاتی انتقاد کرد. این نهاد اعتقاد دارد هرگونه اولویت‌بندی در دسترسی به اینترنت به مشکلات پیشین اضافه کرده و این نوع اینترنت، راهبردی غیراخلاقی است که به نارضایتی عمومی منجر می‌شود.
 
مدتی است که صحبت‌های جدی درباره ارائه اینترنت با سطوح دسترسی مختلف از سوی برخی مقام‌های دولتی و حاکمیتی و حتی نمایندگان مجلس به میان می‌آید و برخی نهادهای صنفی در برابر آن انتقاداتی داشتند. از همین رو انجمن تجارت الکترونیک تهران نیز بیانیه‌ای را در انتقاد و مخالفت با اینترنت طبقاتی منتشر کرده است.
 
در این بیانیه آمده است که:
 
«با گذشت سه ماه از آغاز اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه بر اینترنت و تنگ‌تر شدن دسترسی عامه‌ی کاربران به آن، به‌جای حل مساله و رفع مشکلات بی‌شماری که بر اساس این تصمیم اشتباه حادث شده، اخبار ضد و نقیضی از تعریف طرحی موسوم به «اینترنت طبقاتی» به گوش می‌رسد. انجمن تجارت الکترونیک تهران قویاً با تعریف هرگونه اولویت‌بندی در دسترسی به اینترنت مخالف است و بر این باور است این طرح، مشکلی بر مشکلات پیشین اضافه می‌کند.»
 
این انجمن دسترسی به اینترنت با کیفیت و بدون محدودیت را از حقوق اولیه‌ شهروندی دانسته و بر این باور است، شکل و کیفیت اینترنت مورد نیاز کسب‌وکارها و فعالان فضای فناوری، تفاوتی با عامه‌ مردم ندارد: «لذا اتخاذ این راهبرد را غیرمنطقی، غیراخلاقی و بی‌ثمر است. توامان‌که پیش‌برد طرح‌هایی از این دست، بیش از گذشته شکاف‌های اجتماعی را تعمیق بخشیده و موجب تشدید نارضایتی‌های عمومی می‌شود.»
 
انجمن تجارت الکترونیک اعتقاد دارد «عادی سازی» اینترنت طبقاتی و القای آن به‌عنوان شیوه‌ای برای مدیریت اینترنت، به زیان تمام اجزای فعال اکوسیستم است و حاصلی جز تضعیف این صنعت در بلندمدت نخواهد داشت.
 
گفتنی است رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت از وعده وزارت ارتباطات برای حل مشکل کندی اینترنت برای برخی کاربران حرفه‌ای نظیر برنامه‌نویسان خبر داده بود. با این سخنان به‌نظر می‌رسد اینترنت با سطح دسترسی متفاوت قرار است به‌زودی وارد فاز اجرایی شود.
 
هفته گذشته نیز اتحادیه فناوران رایانه تهران اعلامیه‌ای را منتشر کرد که براساس آن اعضای این اتحادیه از اینترنت بدون فیلتر بهره‌مند خواهند شد. «محمدرضا فرجی» رئیس این اتحادیه در پاسخ به دیجیاتو در‌خصوص چرایی و چگونگی این موضوع، اعلام کرد بیش از دو ماه است که با نهادهای مختلف در این مورد رایزنی شده و به‌تازگی به آن‌ها اعلام شده است که اعضای این صنف می‌توانند پس از ارائه تعهدها، درخواست خود را مبنی بر داشتن یک اینترنت بدون فیلتر ارائه کنند.

​​