فناوری اطلاعات

همزمان با افزایش قیمت تراشه‌های اینتل، AMD سه پردازنده خوش‌قیمت رونمایی کرد

منبع: زومیت
جدیدترین پردازنده‌های دسکتاپی سری AMD Ryzen 7000 بر بازار مین‌استریم متمرکزند و با قیمت مناسب به دنبال بخش بیشتری از بازار اینتل هستند.
AMD صبح امروز رویداد هیجان‌انگیزی در نمایشگاه CES 2023 برگزار کرد تا از جدیدترین دستاوردهایش در بازار پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی پرده‌برداری کند.
 
AMD افزون‌بر تراشه‌های نسل جدید لپ تاپی و تراشه‌های دسکتاپی سری V-Cache، سه پردازنده‌ی دیگر معرفی کرده است که قدرت کمتری نسبت‌به پردازنده‌های رایزن ۷۰۰۰ سال گذشته دارند و بیشتر بر بازار مین‌استریم متمرکز هستند. این پردازنده‌ها برخلاف مدل‌های قبلی پسوند X ندارند. تیم قرمز در نسل قبل به‌مدت بیش از یک سال هیچ پردازنده‌ی مین‌استریمی نداشت و این به فروش محصولات AMD ضربه زد.
4t5.PNG
به گزارش XDA Developers، پردازنده‌های مین‌استریم جدید AMD مدل ارزان‌تر و ضعیف‌تر محصولات سری Ryzen 7000 هستند و روی کاربرانی تمرکز دارند که بودجه‌شان محدود است. جدیدترین پردازنده‌های AMD با قیمت بسیار کمتری نسبت‌به مدل‌های X فروخته می‌شوند، البته همین حالا نیز مدل‌های X قیمت خیلی بالایی در بازارهای جهانی ندارند. برای مثال Ryzen 5 7600X با قیمت ۲۴۰ دلار در حال فروش است.
 
گفتنی است پردازنده‌های جدید ای ام دی در حالی رونمایی می‌شوند که اینتل به‌تازگی قیمت پردازنده‌های نسل ۱۲ و نسل ۱۳ را به‌میزان ۱۰ درصد افزایش داده است.
 
قوی‌ترین پردازنده‌ی جدید AMD مدل Ryzen 9 7900 است که ۱۲ هسته و ۲۴ ترد دارد. این پردازنده در بهترین حالت به فرکانس ۵٫۴ گیگاهرتز دست پیدا می‌کند و به ۷۶ مگابایت کش مجهز است. دو تراشه‌ی دیگر AMD نیز همچون مدل Ryzen 9 توان ۶۵ وات دارند. مدل Ryzen 7 7700 از هشت هسته و ۱۶ ترد استفاده می‌کند و ۴۰ مگابایت کش دارد.

​​