تلفن همراه

سیستم‌عامل اندروید هندی معرفی شد

منبع: تسنیم
مؤسسه فناوری هند به‌تازگی از یک سیستم عامل موبایل جدید به نام BharOS مبتنی بر اندروید با تمرکز بر حریم خصوصی رونمایی کرده است.
کشور هند اخیراً برای رقابت با شرکت‌‌هایی مثل اپل و گوگل سیستم‌عامل ملی خودش را به نام BharOS که مبتنی بر اندروید با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی و انشعابی از پروژه متن‌باز اندروید (AOSP) محسوب می‌شود را معرفی کرده است.
 
سیستم‌عامل BharOS روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی به‌طور رسمی معرفی شد و در همین زمینه مؤسسه فناوری Madras هند اعلام داشت که سیستم عامل BharOS برای سازمان‌هایی ارائه می‌شود که توجه خاصی به امنیت و حریم خصوصی دارند و با اطلاعات حساس و محرمانه روبه‌رو هستند. این سیستم عامل توسط شرکت JandKops که یک شرکت غیرانتفاعی از زیرمجموعه‌های مؤسسه Madras است، توسعه داده می‌شود.
 
 گوگل و اپل با سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS، بر بازار گوشی‌های موبایلی سلطه دارند و حالا هند برای به چالش کشیدن این دو پلتفرم اقدام به عرضه سیستم‌عامل اختصاصی خودش کرده است. این سیستم‌عامل توسط انستیتو فناوری هند (IIT) توسعه یافته و برای همه کاربران هندی قابل‌دسترس خواهد بود.
 
سیستم عامل BharOS قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای مثال، این سیستم عامل هیچ اپلیکیشن پیش‌فرضی ندارد (No Default Apps). پس کاربران مجبور نیستند از هیچ برنامه‌ای به‌صورت پیش‌فرض استفاده کنند و درعوض خودشان انتخاب خواهند کرد که برای کارهای مختلف به سراغ چه برنامه‌هایی بروند. این رویکرد به افراد کمک می‌کند تا کنترل بیشتری روی دسترسی برنامه‌ها در موبایل خود داشته باشند و فقط به همان مقدار که در نظر دارند، به این برنامه‌ها دسترسی دهند. متاسفانه سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS فاقد چنین قابلیتی هستند و کاربران مجبور هستند که از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض استفاده کنند.
 
BharOS همچنین به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد به‌راحتی اپ‌هایی را نصب کنند که توسط سرویس‌های اپ استور خصوصی (PASS) انتخاب شده‌اند. PASS در اینجا مجموعه‌ای از اپ‌های دستچین‌شده را فراهم می‌کند که به‌لحاظ حریم خصوصی و امنیت برای نیاز کسب‌وکارها تأیید شده‌اند.
 
این سیستم عامل قرار است آپدیت‌های OTA مخصوص خود را داشته باشد تا امنیت آن حفظ شود. مؤسسه فناوری هند هنوز اعلام نکرده که BharOS مبتنی بر کدام نسخه از هسته اندروید ساخته شده است.
 
پروفسور کاماکوتی (Kamakoti)، رئیس مؤسسه Madras درباره این پروژه می‌گوید: «سیستم‌عامل BharOS یک پلتفرم موبایلی می‌باشد که بر پایه اعتماد ساخته شده و هدف آن ارائه آزادی عمل برای کاربران و ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر در انتخاب و استفاده از اپلیکیشن‌ها است. که صرفاً نیاز کاربر را برطرف می‌کنند. این سیستم نوآورانه وعده می‌دهد که شیوه تفکر کاربران درباره امنیت و حریم خصوصی گوشی‌های موبایل را متحول کند.»

​​