اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

February 17, 2023
12:10 جمعه، 28ام بهمنماه 1401
کد خبر: 143194

بررسی دسترس‌پذیری بهتر نابینایان به دولت الکترونیکی

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه‌ای با حضور فعالان «شبکه ملی تشکل‌های مردم نهاد افراد دارای معلولیت بینایی» مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت بینایی به خدمات فضای مجازی از جمله دولت الکترونیکی مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت.
 
به گزارش سازمان فناوری اطلاعات ایران، طی یک نشست همکاری، محمد خوانساری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و جمعی از فعالان «شبکه ملی تشکل‌های مردم نهاد افراد دارای معلولیت بینایی» که به میزبانی این سازمان برگزار شد، مشکلات، درخواست‌ها و استانداردهای مورد نیاز نابینایان و کم بینایان کشور جهت دسترسی بهتر آنها به خدمات حوزه ارتباطات، دولت الکترونیک، فضای مجازی و نیز اینترنت مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.
 
در این نشست، درخواست‌هایی نظیر مناسب‌سازی و دسترس‌پذیر کردن پیام‌رسان‌های ایرانی، دسترس‌پذیر کردن سایت‌های دولتی و مناسب سازی آنها برای نابینایان، دسترس‌پذیری خدمات دولت الکترونیک از جمله امور بانکی و سایر خدمات دولتی که در بستر وب ارایه می‌شود و برخی موارد دیگر توسط فعالان شبکه ملی نابینایان ایران (شمنا) مطرح شد. در این نشست همچنین فهرستی از استانداردهای لازم برای دسترس‌پذیری سایت‌های اینترنتی و نرم‌افزارها برای نابینایان توسط این تشکل ارایه شد.
 
به منظور راهبری پیگیری و رسیدگی به درخواست‌های شبکه ملی تشکل‌های مردم نهاد افراد دارای معلولیت بینایی که اعضای آن بیش از یک میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، کمیته‌ای در سازمان فناوری اطلاعات ایران متشکل از عضو هیات عامل سازمان، معاون دولت الکترونیکی و معاون سیاست‌گذاری و اعتبار بخشی سازمان تشکیل شود. هم چنین مقرر شده است، طی نشست‌های منظم همکاری با حضور نمایندگانی از این تشکل و اعضای کمیته، برنامه اقدامات اجرایی لازم تدوین و به تدریج مورد اجرا قرار بگیرد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.