فناوری اطلاعات

February 24, 2023
11:39 جمعه، 5ام اسفندماه 1401
کد خبر: 143373

نقشه گوگل زیر ذره بین وزارت دادگستری آمریکا رفت

وزارت دادگستری آمریکا با احیای رشته تحقیقات ضدانحصارطلبی خود، سرگرم تحقیق درباره نفوذ گوگل در خدمات نقشه است.
 
بلومبرگ به نقل از سه منبع آگاه نوشت: وکلای وزارت دادگستری آمریکا به دنبال دریافت اطلاعات و مصاحبه با شاهدان احتمالی هستند. این تحقیقات بر این تمرکز یافته که گوگل چگونه خدمات خود را با یکدیگر دسته می کند و ممکن است به شکایت ضد انحصار طلبی جدیدی منتهی شود.
 
 این تحولات نشان می دهد که وزارت دادگستری آمریکا، حتی پس از تنظیم دو شکایت ضد انحصار طلبی بزرگ علیه گوگل، به تفحص در خصوص محصولات محبوب این غول اینترنتی ادامه می دهد.
 
شرایط استفاده از سرویس گوگل، طراحان را ملزم می کند محصولات نقشه (Google Maps) و جستجوی (ُ Search) این شرکت را با هم استفاده کنند. این محدودیت مانع از آن می شود که شرکت‌ها، از آمار "مکانهای گوگل" (Google Places) که اطلاعات مفصل، تصاویر و بررسی ساختمان های خاصی را فراهم می کند، در خدمات نقشه رقیب استفاده کنند.
 
وادار کردن شرکت ها به استفاده از یک محصول برای دسترسی یافتن به محصول دیگر که به باندلینگ یا دسته کردن معروف است، می تواند قانون ضد انحصار طلبی را نقض کند.
 
گوگل اعلام کرده که این محدودیت‌ها، تجربه کاربری خوب را تضمین می کنند. ضمن این که، بعضی از شرکتهای شخص ثالث که این شرکت از آنها مجوز گرفته است، در خصوص نحوه استفاده از اطلاعات مکانی، محدودیت‌هایی تعیین کرده اند.  
 
رقیبان گوگل شکایت دارند که این محدودیت‌ها به نوآوری در شماری از حوزه های نوظهور مانند پهپادها، تحویل و لجستیک و همچنین خودروهای برقی و خودران لطمه می زند. در جلسه فوریه ۲۰۲۱ کنگره، شرکت شرکت های گارمین و مپ باکس، نگرانی های خود را نسبت به محدودیت‌های اعمال شده از سوی گوگل برای نقشه ها ابراز کردند.
 
وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات درباره گوگل را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد و دو شکایت ضد انحصارطلبی علیه این شرکت تنظیم کرده که یکی به جستجو و دیگری به کسب و کار فناوری تبلیغات گوگل متمرکز است. این نهاد، در راستای پرونده جستجوی آنلاین، به دنبال اطلاعاتی از این شرکت در خصوص نقشه بود اما نهایتا ترجیح داد شکایت ضد انحصارطلبی محدودتری را تنظیم کند که به قراردادهای گوگل با سازندگان مرورگر و تلفن هوشمند متمرکز است که آنها را ملزم می کند این موتور جستجو را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض قرار دهند.
 
دادستان های کل ایالتی، تحقیقات خود را انجام داده و شکایت جداگانه علیه گوگل در ارتباط با جستجو، فناوری تبلیغات و کنترل این شرکت بر اپلیکیشن های دانلود شده در تلفن های هوشمند و دستگاه های اندرویدی، تنظیم کرده اند. پرونده ایالتی مربوط به جستجوی آنلاین که توسط ایالت های کلرادو و نبراسکا هدایت می‌شود، گسترده تر از پرونده ای است که توسط وزارت دادگستری آمریکا تنظیم شده و شامل ادعاهای مربوط به نقشه و دسته کردن محصولات گوگل برای خودروسازان است.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، نهاد ضد انحصارطلبی آلمان هم سال گذشته تحقیقاتی را درباره محدودیت‌های نقشه گوگل آغاز کرد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.