فناوری اطلاعات

چین با به‌کارگیری معماری RISC-V، به نبرد با تراشه‌سازان غربی می‌رود

منبع: زومیت
مزیت‌های جذاب معماری منبع‌باز RISC-V، باعث شده‌ است تا تراشه‌سازان چینی به استفاده از آن روی بیاورند.
 
 
 
 
نیازهای کاربران روندهای فناوری‌های مدرن را ایجاد می‌کنند. به‌عنوان مثال، با افزایش تقاضا برای تراشه‌ها در وسایل نقلیه‌ی الکترونیکی، سرورهای پیشرفته‌ی مراکز داده و برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی، شاهد گسترش استفاده از معماری RISC-V در پردازنده‌ها هستیم. در جهانی که همه‌چیز به‌سرعت گران‌تر می‌شود، RISC-V به‌عنوان معماری منبع‌باز توجهات زیادی را به خود جلب کرده است؛ زیرا باعث صرفه‌جویی‌های بسیار زیاد در هزینه‌های تراشه‌سازان می‌شود.
 
آینده‌ی چین؛ RISC-V چیست؟
وقتی از تولید محصولات نیمه‌هادی سخن به‌میان آید، شرکت‌های سازنده‌ی این قطعات با چندین فرایند پیچیده و دشوار مواجه می‌شوند. بدین‌ترتیب، تعداد بسیار کمی از تراشه‌سازان فرایند تولید یا حتی توسعه را خودشان انجام می‌دهند. به‌هر‌حال، با پیشرفت سریع فناوری میزان تقاضا از ظرفیت تولیدکنندگان بیشتر می‌شود و RISC-V دقیقاً در چنین شراطی روی کار می‌آید. این معماری درواقع مجموعه دستورالعمل‌های منبع‌باز و بدون حق‌ امتیاز را برای ساخت تراشه‌ها ارائه می‌دهد.
 
دلایل مختلفی برای پذیرش RISC-V در چین وجود دارد. نخست اینکه معماری مذکور گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای طراحان تراشه است. علاوه‌براین، منبع‌باز‌بودن و انعطاف‌پذیری و قابلیت سفارشی‌سازی بیشتر درمقایسه‌با معماری‌های اختصاصی مزیت‌های دیگر RISC-V هستند. درنهایت، این معماری نسبتاً جدید مداوم در حال تکامل است و بدین‌ترتیب، می‌تواند با نیازهای برنامه‌های آينده نیز سازگار شود.
 
گیزموچاینا می‌نویسد RISC-V ساده و کارآمد طراحی شده است. توسعه‌ی این معماری را ابتدا محققان دانشگاه کالیفرنیا آغاز کردند و از سال ۲۰۱۵ شاهد انتشار عمومی دستورالعمل‌های آن بودیم.
 
محبوبیت RISC-V در صنعت نیمه‌هادی جهان رو به افزایش است و شاید دلیل اصلی آن چین باشد. شرکت‌های چینی فقط در سال ۲۰۲۲ یازده تراشه‌ی جدید مبتنی‌بر RISC-V تولید کردند. این تراشه‌ها در حوزه‌های مختلف ازجمله خودروسازی، کامپیوتر، ارتباطات بی‌سیم، مدیریت انرژی و امنیت استفاده می‌شوند.
 
پذیرش RISC-V در چین پیشرفت بسیار بزرگی در صنعت نیمه‌هادی جهان محسوب می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد چین در حال تبدیل‌شدن به یکی از بزرگان طراحی و تولید تراشه‌ است. معماری متن‌باز ظرفیت‌های زیادی دارد و موقعیت‌های بسیار مناسبی برای پیشرو‌بودن چین در توسعه‌ی تراشه‌ها ارائه می‌دهد.

​​