اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

فیبرنوری

August 7, 2023
14:14 دوشنبه، 16ام مردادماه 1402
کد خبر: 148269

ایجاد بیش از ۲.۵ میلیون پوشش فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها در دولت سیزدهم

باگذشت بیشتر از یک سال از آغاز پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها در دولت سیزدهم، بیش از ۲.۵ میلیون پوشش فیبرنوری ایجاد شده است.
 
۲۵ بهمن سال ۱۴۰۰ بود که پروژه ملی فیبرنوری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان وی رونمایی شد. پیش‌ازاین پوشش فیبرنوری در کشور کمتر از یک میلیون بود و پس از ارائه طرح پوشش فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها از سوی وزیر ارتباطات، روند توسعه این پروژه سرعت گرفت.
 
به اعتقاد کارشناسان فنی حوزه ارتباطات، ایجاد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری در سراسر کشور پروژه‌ای است که اجرایی‌کردن آن نیاز به زمان۱۰ ساله دارد، اما باهمت دولت سیزدهم، تلاش وزارت ارتباطات و نیز همراهی دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط برای پیوستن به این پروژه مهم تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری برای خانه و محل کسب‌وکار ایجاد خواهد شد تا شبکه ارتباطی پایدار، پر سرعت و ایمن برای کاربران تأمین شود.
 
طبق آخرین آمار مربوط به داشبورد آنلاین وضعیت توسعه فیبرنوری، اکنون ۳ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۱۳۷ خانوار تحت پوشش شبکه فیبرنوری هستند و از این تعداد اکنون ۴۵۲ هزار و ۹۷۷ کاربر از این تکنولوژی سرویس می‌گیرند و استفاده می‌کنند.
 
هدف وزارت ارتباطات ایجاد پوشش ۲۰ میلیونی تا پایان دولت سیزدهم است و میزان پیشرفت این پروژه اکنون از ۱۶ درصد عبور کرده است. برنامه وزارت ارتباطات رساندن فیبرنوری تا ۳۰۰ متری خانوارها است و پس از آن مدت‌زمان درخواست متقاضی برای دریافت این سرویس تا زمان اتصال را حداکثر به یک ماه برساند.
 
یکی از اتفاقات مهمی که برای پیشبرد این پروژه رقم خورد، مصوبه هیات وزیران بود. به‌واسطه این مصوبه از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان ۱۴۰۸ مبلغ تسهیم درآمد ارائه خدمات دسترسی مبتنی بر این فناوری به کاربران دارای درگاه فعال و به‌شرط تفکیک درآمد خدمات، یک‌دهم درصد تعیین شد. علاوه‌برآن ۸ درصد از حق‌السهمی که اپراتورها به دولت می‌پردازند نیز به اپراتورها بخشیده شد تا آن را در محل توسعه فیبرنوری هزینه کنند. امروز در دولت آیین‌نامه بند «س» تبصره ۷ قانون بودجه تصویب شد.
 
170526687.jpg
 
همچنین با تصویب آیین‌نامه بند «س» تبصره ۷ قانون بودجه، «حساب توسعه شبکه فیبرنوری» با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان ایجاد شد تا نقطه عطفی در تأمین مالی طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها باشد.
 
زارع‌پور ارتباطات دراین‌خصوص اعلام کرده که با اجرای این پروژه و سایر اقدامات، مسیر ایجاد ۱۰ میلیون پوشش تا پایان سال ۱۴۰۳ هموار خواهد شد.
 
گام دیگری که دولت برای سرعت گرفتن این پروژه انجام خواهد داد، این است که اگر اپراتوری اتصال فیبرنوری فراهم کند، ۲ میلیون تومان بابت هر اتصال مشوق دریافت می‌کند و این کمک دولت باعث می‌شود، این سرویس با قیمت مناسب‌تر به دست مصرف‌کننده برسد و متقاضیان استفاده از این فناوری افزایش یابند.
 
فیبرنوری پروژه‌ای است که نتیجه و حاصل آن در سال‌های آینده مشاهده خواهد شد. زمانی که نسل پنجم اینترنت و استفاده کاربردی از هوش مصنوعی در زندگی روزمره به یک نیاز مهم بدل می‌شود، فیبرنوری می‌تواند راهگشا باشد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.