اپراتورها

اینترنت و شبکه

باندپهن

باندپهن ثابت

باندپهن سیار

تلفن همراه

فناوری اطلاعات

October 13, 2023
18:02 جمعه، 21ام مهرماه 1402
کد خبر: 150418

معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

برای اکثر افراد اطلاع از سرعت اینترنتی که استفاده می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. کاربرانی که به‌طور مداوم فایل‌هایی با حجم بالا را از اینترنت دانلود می‌کنند برای تست سرعت اینترنت باید از یک منبع معتبر استفاده کنند تا اطلاعات دقیقی از وضعیت شبکه متصل داشته باشند. برای اطلاع از میزان سرعت اینترنت می‌توان از طریق سرویس‌های آنلاین، برنامه‌های مختلف و ابزارهای خط فرمان، سرعت شبکه متصل را بررسی کرد.

به گزارش پیوست، سایت و ابزارهای مختلفی برای تست سرعت اینترنت وجود دارد که از طریق آنها نه تنها سرعت اینترنت بلکه اطلاعات مختلف دیگری را هم می‌توانیم به دست آوریم. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی چندین سایت معتبر جهت تست سرعت اینترنت بپردازیم. سایت‌هایی که در این مطلب معرفی می‌شود در تست سرعت اینترنت نتایج دقیق‌تری را ارائه می‌دهند. البته ناگفته نماند که سرعت اینترنت به پارامترهای مختلفی بستگی دارد.

یکی از بهترین راه‌های بررسی سرعت اینترنت، استفاده از سایت‌های تست سرعت آنلاین است. در ادامه به بررسی ۵ تا از سایت‌های معتبر در این حوزه و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

یکی از قدرتمندترین سایت‌های تست سرعت در دنیا است که به‌وسیله این سایت می‌توانید سرعت دانلود،آپلود و پینگ اینترنت خود را اندازه گیری کنید. همچنین به کمک این سایت می‌توانید سرعت اینترنت در نقاط مختلف دنیا را مشاهده کنید و از وضعیت آن مطلع شوید.

 

زمانی که شما در سایت speedtest.net شروع به تست سرعت می‌کنید، کلاینت با توجه به محلی که شما قرار دارید نزدیکترین سرور را انتخاب می‌کند و در مرحله‌ای که اتصال کلاینت با سرور انجام گرفت؛ داده‌ها را دانلود می‌کند و براساس زمان دانلود داده‌ها و مقدار منابع مورد استفاده از شبکه را مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف از این اتصال ارزیابی اینترنت شما است و اینکه چه مقدار داده را می‌تواند به‌طور همزمان دانلود کند.

البته لازم به ذکر است که در این بررسی کلاینت؛ داده‌ها را از روی سیستم شما به سمت سرور آپلود می‌کند.

برای تست سرعت از طریق این سایت به آدرس Speedtest.net مراجعه کنید.

تست سرعت اینترنت اسپیتی تست

بعد از ورود به سایت براساس موقعیت مکانی شما یکی از سرورها انتخاب می‌شود که قابل تغییر هم هست.

 

روی گزینه GO کلیک کنید تا فرآیند تست سرعت اینترنت انجام شود.

تست سرعت اسپیتی تست

 

پس از پایان تست گزارشی مشابه تصویر زیر ارائه می‌شود.

speedtest

 

یکی دیگر از سایت‌های معتبر تست سرعت، شبکه اینترنت سایت fast است که به دلیل محیط کاربری ساده و مالکیت شرکت نتفلیکس، به یکی از پرطرفدارترین سایت‌های این حوزه تبدیل شده است. البته ناگفته نماند که با وجود محبوبیت رابط کاربری این سایت، در زمان بررسی سرعت اینترنت، از تنظیمات پیشرفته و معیارهای سنجش خاصی استفاده نمی‌کند. در واقع شما به‌عنوان کاربر نمی‌توانید تعیین کنید که از چه سروری برای تشخیص سرعت اینترنت شما استفاده شود.

برای گرفتن تست سرعت به سایت fast.com مراجعه کنید.

معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

روی گزینه show more info کلیک کنید.

معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

پس از مدت کوتاهی تست سرعت به این صورت نمایش داده می‌شود.

معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

این پروژه توسط گروهی از سازمان‌های تحقیقاتی به منظور ارائه اطلاعات بیشتر درباره اینترنت ساخته شده است. اگر عبارت internet speed test را در نوار مربوط به جست‌وجوی گوگل تایپ کنید،گزینه RUN SPEED TEST در دسترس قرار می‌گیرد و با کلیک روی آن می‌توانید از سرعت دانلود و آپلود خود مطلع شوید.

معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت
معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

ناگفته نماند که هنگام استفاده از این سایت، نمی‌توانید سرور را تغییر دهید و زمانی که سرعت اینترنت شما کمتر از ۷۰۰ مگ باشد می‌توانید از این سایت استفاده کنید در غیر این صورت باید به سایت‌های مشابه دیگری مراجعه کنید.

معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت
معرفی بهترین سایت‌های تست سرعت اینترنت

این روش روی html5و php اجرا می‌شود و یک انتخاب مناسب برای مقایسه و تست سرعت مرورگرهای مختلف است. در این سایت شما با ساخت اکانت می‌توانید هر بار اطلاعات اینترنت خود را ذخیره کرده و در آینده به‌عنوان اطلاعات مقایسه‌ای از آنها استفاده کنید.

رابط کاربری این سایت در مقایسه با سایت‌های دیگر چندان کاربر پسند نیست و برای شروع تست باید چندین گزینه را انتخاب کنید تا فرآیند تست شروع شود.

سایت Testmy.net
سایت Testmy.net

البته ناگفته نماند که سایت Testmy.net دارای بهترین رابط کاربری نیست. در واقع این سایت اطلاعات زیادی را به شما نشان می‌دهد که ممکن است بعضی از آنها کاربردی نداشته باشند.

سایت Testmy.net
سایت Testmy.net

از طریق گزینه‌های تست آپلود، دانلود و تست خودکار می‌توانید به صورت مجزا تست سرعت اینترنت خود را مشاهده کنید.

با استفاده از این سایت علاوه بر سرعت اینترنت می‌توانید از پایداری شبکه متصل به سیستم خود نیز اطلاعاتی کسب کنید. این مزیت باعث می‌شود تا شما با توجه به نتایج تست‌های قبل اشکالات موجود در اتصال را شناسایی کنید. لازم به ذکر است که این سایت امکان تغییر سرور را برای انجام تست سرعت اینترنت ندارد. با ورود به سایت و کلیک بر روی گزینه start test می‌توانید تست سرعت را شروع کنید. پس از پایان نیز تست گزارش به‌صورت گرافیکی و عددی نمایش داده می‌شود.

امروزه اینترنت یکی از ابزارهای مهم در زندگی روزمره افراد، در هر حوزه‌ای محسوب می‌شود. از طریق این سایت‌ها کاربران می‌توانند به بررسی مشکلات اینترنت خود بپردازند. از دیگر مزایای سایت‌های تست سرعت اینترنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱– ارزیابی کیفیت ارتباط

با استفاده از سایت‌های تست سرعت می‌توانید کیفیت ارتباط اینترنتی خود را ارزیابی کنید و اطلاعاتی در مورد عملکرد این شبکه جهانی در منطقه جرافیایی خود به دست بیاورید.

۲- ارزیابی عملکرد ارائه دهنده اینترنت

ممکن است شما از دستگاه‌هایی مانند وای‌فای برای محل کار یا منزل خود استفاده کنید. با انجام تست سرعت می‌توانید عملکرد شرکت ارائه دهنده اینترنت را بررسی کرده  و در صورت بروز مشکل یا مطابقت نداشتن سرعت شبکه با خواسته شما، با شرکت مربوطه تماس بگیرید تا خدمات بهتری به شما ارائه دهند.

۳- مقایسه شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت با یکدیگر

با استفاده از این سایت‌ها می‌توانید شرکت‌های خدمات اینترنتی را با یکدیگر مقایسه کنید و براساس نیاز خود، شرکت مناسب را جهت ارائه خدمات انتخاب کنید.

۴- رفع مشکلات اینترنتی

با تست سرعت می‌توانید مشکلات مرتبط با اینترنت خود را شناسایی کنید. برای مثال اگر سرعت دانلود و آپلود به طور ناگهانی کاهش پیدا کند و پینگ بالا برود، نشان دهنده مشکلی در اتصال اینترنت است که باید آن را رفع کرد.

۵- شناخت الگوها

با کمک این سایت‌ها، به‌طور منظم می‌توانید الگوها و روندهای مربوط به سرعت اینترنت خود را مشاهده کنید. ممکن است در برخی از ساعات یا روزهای خاص سرعت اینترنت کاهش یابد. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا زمان‌های مناسب برای استفاده از اینترنت را شناسایی کنید.

سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تست سرعت وای‌فای استفاده کنید. یکی از قدرتمندترین سایت‌هایی که برای تست سرعت از آن استفاده می‌شود، سایت  google speed test است.

این سایت علاوه بر اطلاعاتی که در مورد سرعت اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌دهد، تغییرات سرعت اینترنت در ساعات مختلف از شبانه روز را هم به صورت نمودار نشان می‌دهد. با جست‌وجوی عبارت speed test در گوگل به قسمت تست سرعت می‌رسید و می‌توانید سرعت وای‌فای را با استفاده از این ابزار بسنجید.

تست سرعت اینترنت اغلب از طریق سایت یا برنامه‌های مختلف انجام می‌گیرد. سایت‌های بسیاری در این زمینه فعالیت دارند که در این مطلب به چند مورد از بهترین و محبوب‌ترین سایت‌های تست اینترنت اشاره کردیم. مهمترین قسمتی که باعث می‌شود یک سایت تست سرعت، محبوبیت بیشتری در بین کاربران داشته باشد محیط کاربری ساده و دقت در ارائه گزارشات است.

در نظر داشته باشید که پهنای باند، نوع اتصال، شرایط جغرافیایی، ترافیک شبکه و دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید روی میزان سرعت اینترنت تاثیرگذار است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.