تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

November 28, 2023
18:15 سه شنبه، 7ام آذرماه 1402
کد خبر: 152963

طهماسب مظاهری: بیت‌کوین و رمزارزها مبنای سومین مرحله بانکداری الکترونیکی است

منبع: پیوست

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی، طهماسب مظاهری، معتقد است بیت‌کوین و رمزارزها مبنای سومین مرحله بانکداری الکترونیکی هستند و در ۱۰ سال آینده به سمت یک ارز واحد جهانی پیش خواهیم رفت که نظام بانکی را متحول خواهد کرد.

او در گفتگو با رادیو گفتگو بانکداری دیجیتال را به سه بخش اعتبارسنجی، نقل‌وانتقال دیجیتال دارایی بین بانکی و رمزارزها تقسیم کرد. به گفته مظاهری، مسئولان بانک و مردم باید بدانند در ۱۰ سال آینده به سمت یک ارز واحد جهانی پیش خواهیم رفت که نظام بانکی را متحول می‌کند.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی معتقد است مرحله اول بانکداری الکترونیکی که با اعتبارسنجی همراه است، باعث کاهش خطا و صرفه‌جویی در زمان می‌شود و همچنین به بانک مرکزی امکان نظارت بر فعالیت‌های بانک‌ها از طریق سیستم‌های آنلاین و هوشمند را می‌دهد. به گفته او در این زمینه پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم اما همچنان بانک‌ها یک سیستم و یک اپلیکشن دارند که این دو باید ترکیب شده و به یک اپلیکیشن تبدیل شوند تا بتوان اطلاعات کلی را در اختیار گرفت و خطاها را کاهش داد.

او در مورد دومین مرحله بانکداری الکترونیکی به کاهش انجام امور به صورت کاغذی اشاره می‌کند و می‌گوید: این مرحله باعث می‌شود سرعت انجام امور و کیفیت افزایش پیدا کند در حالی که به کاهش هزینه‌ها منجر می‌شود. در این مرحله اعتبارات و مبالغ به صورت دیجیتال میان بانک مرکزی، بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و مشتریان منتقل می‌شود.

مظاهری مرحله سوم بانکداری الکترونیکی را در قالب رمزارزها می‌بیند. به گفته او، در این مرحله بیت‌کوین و سایر رمزارها باید مبنای کارها قرار گیرند. او اقدامات انجام گرفته در بانکداری الکترونیکی را قابل تحسین می‌داند و به پروژه «رمز ریال» بانک مرکزی، به عنوان یکی از فاکتورها در افزایش سرعت رسیدن به اهداف بانکداری الکترونیکی اشاره می‌کند.

به گفته مظاهری: «همه اعم از مسئولان بانک و مردم باید بدانند که ظرف ۱۰ سال آینده به سمت یک ارز واحد جهانی پیش خواهیم رفت که اصلا نظام بانکی را متحول خواهد کرد.»

او معتقد است اگر در این روند جهانی، خود را مسلط نکنیم و جوانان فعال در این حوزه را آموزش ندهیم، روزی به عنوان مصرف‌کننده شناخته می‌شویم و باید از خارج کشور کارشناس برای انتقال اطلاعات به کشور، دعوت کنیم. به همین ترتیب در زمینه رمزارز جهانی منفعل شده و حتما خسارت سنگینی می‌‌بینیم. همچنین او در این مورد به تجربه خودروسازی و مقایسه آن با مسیر تحول این صنعت در دنیا اشاره می‌کند و می‌گوید در این مسیر از توسعه فاصله گرفته‌ایم.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.