اپراتورها

تلفن همراه

رگولاتوری

November 28, 2023
23:52 سه شنبه، 7ام آذرماه 1402
کد خبر: 152981

شورای رقابت اپراتورها را ملزم به ارائه بسته‌های اینترنتی با حجم بیشتر کرد

 

براساس مصوبه شورای رقابت اپراتورهای تلفن همراه ملزم به ارائه بسته‌های اینترنتی متنوع‌تر با حجم بیشتر شدند.

در جلسه ششصد و بیست و سوم مرکز ملی رقابت که به شکایت یکی از شهروندان به طرفیت همراه اول با موضوع «برخورد با کم فروشی و عدم تنوع در کمیت و مدت بسته های اینترنت» اختصاص داشت، اعضای شورا، اپراتورهای تلفن‌ همراه را ملزم به ارائه بسته‌های اینترنتی متنوع‌تر با حجم بیشتر کردند.

اپراتورهای تلفن همراه مدت‌ها است که بسته‌های بلند مدت و حجیم را از سبد محصولات خود حذف کرده‌اند.

اواسط سال 99 اپراتورهای تلفن همراه در اعتراض به قیمت اینترنت برخی از بسته‌های اینترنتی خود را حذف و برخی دیگر را با افزایش قیمت عرضه کردند. در پی این اقدام کشمکش میان اپراتورها و وزارت ارتباطات بالا گرفت.

۱۵مرداد 1399 و یک ماه پس از اینکه نامه‌نگاری‌ها و شکایت‌های رگولاتوری به سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تعزیرات که به بازگشت بسته‌های اینترنتی حذف شده اقتصادی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل منجر نشد، وزیر ارتباطات با بردن طرحی در دولت خبر داد که براساس آن به رگولاتوری اجازه داده می‌شد تا با گران‌فروشی اپراتورهای ارتباطی برخورد کند. در نهایت هم یک روز بعد از این خبر کمیسیون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه‌ ۳۰۴ خود پیشنهاد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص جریمه تخلف از مقررات تعرفه‌ای دارندگان پروانه سرویس‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه براساس آخرین صورت مالی حسابرسی شده را تصویب کرد.

پس از ضرب‌العجل 24 ساعته دولت قبل به اپراتورهای تلفن‌همراه نسبت به حذف بسته‌های اینترنتی، این بسته‌ها به سبد محصول اپراتورها بازگردانده شدند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.