سخت‌افزار

فناوری اطلاعات

November 29, 2023
0:08 چهارشنبه، 8ام آذرماه 1402
کد خبر: 152987

چرا باتری مک‌بوک من شارژ نمی‌شود؟

منبع: digikala

شارژر مک‌بوک خود را به برق وصل کرده‌اید ولی باتری آن شارژ نمی‌شود؟ در این زمینه می‌توان چندین دلیل را مطرح کرد که در زمینه‌ی شارژ نشدن باتری مک‌بوک اثرگذار هستند. در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین دلایل مربوط به این مشکل می‌پردازیم.

 

مشکل Optimized Charging
Optimized Charging یکی از قابلیت‌های مک‌های جدید است که برای افزایش عمر باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این همان قابلیتی است که این روزها بسیاری از گوشی‌های جدید هم از آن بهره می‌برند. به زبان ساده اگر تقریبا هر شب مک‌بوک را به شارژر وصل می‌کنید و ساعت ۸ صبح آن را از برق بیرون می‌کشید، این قابلیت الگوی مصرف و شارژ را یاد می‌گیرد. بنابراین اگر مثلا ساعت ۵ صبح اتصال شارژر را قطع کنید، میزان شارژ باتری مک‌بوک شما ۸۰ درصد خواهد بود.

 

همانطور که احتمالا می‌دانید، اگر باتری‌های لیتیومی مدت زیادی متصل به برق باشند و میزان شارژ باتری هم در حد ۱۰۰ درصد قرار بگیرد، این موضوع به باتری موردنظر فشار وارد می‌کند و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد. به همین خاطر اپل برای مک‌بوک‌های خود قابلیت Optimized Charging را ارائه داده تا با این کار، باتری‌های موردنظر عمر مفید بیشتری پیدا کنند.

به همین خاطر اگر می‌بینید باتری مک‌بوک شما بیشتر از ۸۰ درصد شارژ نمی‌شود، می‌توانید راهی قسمت Battery در بخش تنظیمات این سیستم‌عامل شوید و مشخصه‌ی Optimized Charging را غیرفعال کنید. اما در کل بهتر است این قابلیت را فعال نگه دارید زیرا در کل تاثیر زیادی در افزایش عمر باتری دارد.

وصل نبودن شارژر
گاهی اوقات با اینکه شارژر را به برق وصل کرده‌اید، اما باتری مک‌بوک شما شارژ نمی‌شود. طبیعتا در چنین شرایطی، سناریوهای زیادی در ذهن شما شکل می‌گیرد. اما در برخی موارد، حل این مشکل از آنچه که فکر می‌کنید ساده‌تر است. مثلا ممکن است این شارژر را به یک سیم سیار وصل کرده باشید و این سیم سیار مشکل داشته باشد یا حتی به درستی به پریز اصلی وصل نشده باشد.

 

همچنین اگر مک‌بوک شما برای شارژ از پورت مگ‌سیف استفاده می‌کند، پس در سر کابل می‌توانید یک چراغ LED مشاهده کنید. اگر این چراغ سبز رنگ باشد، این یعنی باتری مک‌بوک پر شده است. زرد بودن این چراغ هم به معنای شارژ شدن باتری مک‌بوک است. اگر هم چراغ به حالت چشمک‌زدن در بیاید، این یعنی شارژر یا مک مشکل دارد که باید بررسی‌های بیشتری انجام دهید.

مگ‌سیف یا USB-C
فارغ از اینکه مک‌بوک شما از پورت مگ‌سیف بهره می‌برد یا USB-C، از اتصال درست کابل به مک‌بوک خود مطمئن شوید. این موضوع به‌خصوص برای مگ‌سیف اهمیت بیشتری دارد زیرا گاهی اوقات کاربران به درستی این کابل را به پورت شارژ وصل نمی‌کنند و در نتیجه فقط تعدادی از پین‌ها به سر کابل وصل می‌شوند.

در کل به لطف ویژگی طراحی پورت USB-C و مگ‌سیف، جهت صحیحی برای وصل کردن کابل به پورت وجود ندارد و فقط باید مطمئن شوید که این کابل به طور کامل به پورت شارژ مک‌بوک وصل شده است. از سوی دیگر اگر از شارژری استفاده می‌کنید که کابل آن قابل جدا شدن هست، همیشه به وصل بودن کابل موردنظر هم دقت کنید چون شاید به درستی وصل نشده و در نتیجه باتری مک‌بوک شارژ نخواهد شد.

تمیز نبودن پورت و کانکتور

در مقایسه با پورت USB-C، پورت مگ‌سیف اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تری دارد و این یعنی در این پورت ممکن است پرز و گرد‌و‌خاک زیادی جمع شود که این موضوع ممکن است جلوی برقراری ارتباط بین کابل و پورت شارژ مک‌بوک را بگیرد. برای تمیز کردن پورت، می‌توانید از یک برس نرم یا خلال دندان چوبی استفاده کنید و به هیچ عنوان از فلز بهره نبرید زیرا ممکن است به پین‌ها آسیب برسد. همین کار را می‌توانید برای کانکتور کابل شارژ هم انجام دهید که قبل از تمیز کردن کانکتور کابل شارژ، بهتر است آن را از برق جدا کنید. مک‌بوک‌هایی که از طریق USB-C شارژ می‌شوند، کمتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند اما در هر صورت برای پورت USB-C هم بعد از ماه‌ها استفاده ممکن است با این مشکل روبرو شوید.

آسیب دیدن شارژر یا کابل
کابل‌ها قرار نیست برای همیشه دوام داشته باشند و یک کابل فرسوده می‌تواند برای لپ‌تاپ خطرناک باشد. در بهترین حالت، یک کابل به‌شدت آسیب دیده نمی‌تواند برق را منتقل کند و در نتیجه باتری مک‌بوک شما شارژ نخواهد شد. از سوی دیگر، گاهی اوقات نمی‌توان به راحتی کابل آسیب دیده را تشخیص داد.

 

به همین خاطر اگر باتری مک‌بوک شما شارژ نمی‌شود و موارد قبلی را بررسی کرده‌اید، ببینید که آیا شارژر و کابل سالم هستند یا نه. بسیاری از مک‌بوک‌ها با شارژرهایی عرضه می‌شوند که رابط مربوط به اتصال به پریز برق آن‌ها، قابل تعویض است. همین رابط می‌تواند شل شود یا حتی آسیب ببیند. به همین خاطر به رابط شارژر هم دقت داشته باشید. بعد از اینکه از مشکل کابل یا شارژر مطمئن شدید، طبیعتا باید آن را تعویض کنید.

استفاده از شارژر مناسب

اگر در مکانی که چند مک‌بوک وجود دارد از مک‌بوک خود استفاده می‌کنید، ممکن است اشتباها از شارژر اشتباهی بهره ببرید. گاهی اوقات چند ساعت متوجه اشتباه خود می‌شوید. مثلا فرض کنید شارژر مخصوص مک‌بوک ایر M2 را به مک‌بوک پرو M2 مکس وصل کرده‌اید و بعد از چند ساعت استفاده، با ارور کم بودن میزان شارژ باتری روبرو می‌شوید. این در حالی است که اگر مک‌بوک ایر را به شارژر قدرتمندتری وصل کنید، با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد.

با توجه به اینکه مک‌بوک‌های جدید از پورت شارژ مگ‌سیف بهره می‌برند، همین موضوع کاربران زیادی را به اشتباه می‌اندازد و به همین خاطر از استفاده از شارژر درست مطمئن شوید.

ریستارت کردن مک‌بوک

در مورد بسیاری از مشکلات کامپیوترها، معمولا همان ابتدا ریستارت کردن سیستم پیشنهاد می‌شود. در این مورد هم توصیه می‌کنیم این راهکار را امتحان کنید. البته این کار را زمانی می‌توانید انجام دهید که باتری مک‌بوک مقداری شارژ دارد و شاید همین کار، مشکل عدم شارژ باتری لپ‌تاپ را که به دلیل باگ‌های موقتی به وجود آمده، برطرف کند.

مشکلات ناشی از دمای بالا
همانطور که احتمالا می‌دانید، باتری دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی محسوب می‌شود. در نتیجه اگر با مک‌بوک خود در حال انجام کارهای سنگینی هستید و همین کار دمای بدنه را به طور قابل توجهی افزایش داده، ممکن است به همین دلیل فرایند شارژ باتری مک‌بوک متوقف شود. در نتیجه در چنین شرایطی، صبر کنید تا دمای بدنه‌ی لپ‌تاپ کاهش پیدا کند و سپس بار دیگر مک‌بوک را به شارژر وصل کنید.

تعویض شارژر و کابل

اگر با وجود امتحان کردن تمام راهکارها این مشکل همچنان پابرجا است، پس بهتر است شارژ کردن مک‌بوک را با شارژر و کابل متفاوتی هم امتحان کنید. طبیعتا در چنین شرایطی اگر بتوانید از شارژر و کابل مک‌بوک اطرافیان یا دوستان خود استفاده کنید، کار شما راحت‌تر خواهد بود.

خراب بودن باتری
در نهایت باید بگوییم که ممکن است مشکل اصلی، مربوط به خود باتری باشد. باتری لپ‌تاپ قرار نیست برای همیشه دوام بیاورد و به همین خاطر در این شرایط باید باتری مک‌بوک را تعویض کنید. اگر کمی زمینه فنی دارید، می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و در غیر این صورت باید به مراکز تعمیر بروید.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.