5G, 6G, vRAN, OpenRAN

اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

هوش مصنوعی

November 30, 2023
13:15 پنجشنبه، 9ام آذرماه 1402
کد خبر: 153134

۱۰ زن نامزد عضویت در هیأت مدیره «OpenAI»

وبسایت «فوربس» اسامی ۱۰ زن پیشرو در زمینه هوش مصنوعی را منتشر کرده است که «OpenAI» می‌تواند در انتخاب اعضای آینده هیأت مدیره خود از آنها استفاده کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، «OpenAI» که از شرکت‌های پیشرو در حوزه هوش مصنوعی به شمار می‌رود، طوفانی از تغییرات را در روزهای گذشته تجربه کرده است. در میان این تحولات، یک هیئت مدیره متشکل از مردان سفیدپوست پدید آمده است.

ابتدا به یک جمع‌بندی کوتاه در مورد رخدادهای اخیر می‌پردازیم.

  • هیئت مدیره OpenAI، «سم آلتمن»(Sam Altman) مدیرعامل شرکت را به دلیل نگرانی‌های مربوط به آنچه عدم صادق بودن در ارتباطات نامید، برکنار کرد و در تاریخ ۱۷ نوامبر، «میرا موراتی»(Mira Murati) مدیر ارشد فناوری شرکت را به عنوان مدیرعامل موقت منصوب کرد.
  • سپس در ۱۹ نوامبر، شرکت «مایکروسافت»(Microsoft) از استخدام آلتمن و «گرگ براکمن»(Greg Brockman) رئیس سابق هیئت مدیره OpenAI برای رهبری یک گروه جدید هوش مصنوعی پیشرفته خبر داد.
  • در همان روز، OpenAI یک مدیرعامل موقت جدید را معرفی کرد. این شخص، «امت شییر»(Emmett Shear) مدیرعامل سابق سرویس پخش زنده ویدیویی «توییچ»(Twitch) بود.
  • در مقابل، بیش از ۹۵ درصد کارکنان OpenAI یک نامه‌ را امضا کردند و در آن هشدار دادند که در صورت عدم بازگشت آلتمن و برکناری هیئت مدیره کنونی، از کار کنار خواهند رفت.
  • این اقدام کارکنان، به انتشار یک خبر دیگر در روزهای بعد منجر شد. این خبر، بازگشت آلتمن به عنوان مدیرعامل OpenAI و تشکیل هیئت مدیره جدید بود.

در طول این زنجیره فریبنده از رویدادها، یک تغییر قابل توجه رخ داد و دو زن عضو هیئت مدیره OpenAI برکنار شدند. «هلن تامر»(Helen Tomer) مدیر راهبرد و کمک‌هزینه‌های پژوهش بنیادی در «مرکز امنیت و فناوری‌های نوظهور»(CSET) وابسته به «دانشگاه جرج‌تاون»(Georgetown University) و عضو سابق هیئت مدیره، تنها یک ماه پس از نوشتن مقاله‌ای که آلتمن را ناراحت کرده بود، از هیئت مدیره شرکت حذف شد. «تاشا مک‌کاولی»(Tasha McCauley) دانشمند ارشد مدیریت در شرکت «رند کورپوریشن»(Rand Corporation) و مدیرعامل سابق شرکت «ژئوسیم سیستمز»(GeoSim Systems) نیز به دلیل نقش داشتن در برکناری آلتمن، از هیئت مدیره حذف شد. این در حالی بود که «آدام داآنجلو»(Adam D’Angelo) مدیرعامل وب‌گاه «کورا»(Quora) و یکی از اعضای هیئت مدیره که بخشی از تصمیم برکناری آلتمن بود، همچنان در هیئت مدیره باقی ماند.

این هیئت مدیره جدید هم‌جنس، نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند زیرا رهبری OpenAI در توسعه هوش مصنوعی، خواستار دیدگاه‌های متنوع برای جلوگیری کردن از نتایج مغرضانه است.

با وجود این، انتظار می‌رود که OpenAI اعضای بیشتری را اضافه کند. این بدان معناست که برای جذب کردن برخی از زنان استثنایی به منظور ایجاد تنوع جنسیتی در هیئت مدیره و هدایت سازمان به سوی یک آینده امن و اخلاقی هنوز فرصت وجود دارد.

«الیزابت اسکالون»(Elizabeth Scallon) کارشناس استارت‌آپ و نوآوری، یک پست را در شبکه اجتماعی «لینکدین»(LinkedIn) گذاشته و در آن چندین زن برجسته را به OpenAI پیشنهاد کرده است تا آنها را هنگام جستجوی هیئت مدیره خود در نظر بگیرد.

فوربس با الهام از پست اسکالون، پیشنهادات ارائه‌شده در نظرات و شایستگی‌های رهبران زن حوزه هوش مصنوعی، ۱۰ زن را به عنوان مدیران احتمالی هیئت مدیره OpenAI توصیه کرده است.

 

۱. دکتر «فی فی لی»(Fei-Fei Li) یکی از مدیران «موسسه هوش مصنوعی انسان‌محور استنفورد»(Stanford HAI)، دانشمند ارشد سابق هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در «گوگل کلاد»(Google Cloud) و یکی از بنیان‌گذاران برنامه «AI۴ALL» است. لی، تخصص فنی و کارآفرینی و حمایت از تنوع را به هیئت مدیره OpenAI خواهد آورد.

 

۲. دکتر «تیمنیت گبرو»(Timnit Gebru) یکی از بنیان‌گذاران سازمان پژوهشی «بلک این ای‌آی»(Black in AI)، یکی از رهبران سابق گروه «هوش مصنوعی اخلاقی»(Ethical AI) در گوگل و پژوهشگر بسیار موفق حوزه هوش مصنوعی است که در مفاهیم اخلاقی و اجتماعی هوش مصنوعی تخصص دارد. تخصص او در حوزه هوش مصنوعی اخلاقی، OpenAI را برای توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی مسئول هدایت خواهد کرد.

 

۳. «السیا ویشنیچ»(Alessya Visnjic) مدیرعامل شرکت «وای‌لبز»(WhyLabs) است که یک پلتفرم نظارت و مشاهده هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد. بینش فنی و تمرکز او بر قابلیت اطمینان و شفافیت هوش مصنوعی، دیدگاه ارزشمندی را برای هیئت مدیره OpenAI به ارمغان خواهد آورد.

 

۴. دکتر «لاتانیا سوینی»(Latanya Sweeney) سردبیر موسس «مجله علوم فناوری»(Journal of Technology Science)، مدیر «آزمایشگاه فناوری منافع عمومی» در «دانشگاه هاروارد» و سابقا متخصص ارشد فناوری در «کمیسیون تجارت فدرال آمریکا» است. دانش فنی سوینی، تخصص او در حفظ حریم خصوصی داده‌ها و تعهد به هوش مصنوعی اخلاقی و مسئولانه، تاثیر قابل توجهی بر آینده OpenAI خواهد داشت.

 

۵. پروفسور «دفنه کولر»(Daphne Koller) یک پژوهشگر حوزه هوش مصنوعی و بنیان‌گذار شرکت‌های «کورسرا»(Coursera)، «اینسیترو»(Insitro) و «انگگلی»(Engageli) است. پیش از آن، کولر استاد دانشگاه استنفورد در حوزه‌های یادگیری ماشینی و مدل‌سازی احتمالی بود. درک عمیق او از جنبه‌های فنی، اخلاقی و عملی هوش مصنوعی و کاربردهای واقعی آن می‌تواند به هدایت کردن آینده OpenAI کمک کند.

 

۶. «دانیلا براگا»(Daniela Braga) مدیرعامل استارت‌آپ «Defined.AI» بزرگترین بازار داده‌های آموزشی مبتنی بر اخلاق برای هوش مصنوعی است. او تخصص گسترده‌ای را در زمینه هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی و مدیریت داده‌ها از منظر اخلاقی به هیئت مدیره OpenAI خواهد آورد.

 

۷. پروفسور «مانوئلا ولوسو»(Manuela Veloso) رئیس برنامه «تحقیقات هوش مصنوعی جی پی مورگان»(J.P. Morgan AI Research) و استاد بازنشسته علوم رایانه «دانشگاه کارنگی ملون»(Carnegie Mellon University) است که به خاطر پژوهش‌های خود در زمینه رباتیک و برنامه‌ریزی هوش مصنوعی شهرت دارد. تخصص او هم در دانشگاه و هم در صنعت می‌تواند برای پر کردن شکاف بین تحقیقات OpenAI و برنامه‌های کاربردی آن در دنیای واقعی سودمند باشد.

 

۸. «لیزا نلسون»(Lisa Nelson) یک سرمایه‌گذار، عضو هیئت مدیره مستقل و یکی از بنیان‌گذاران و مدیران عامل سابق بازوی سرمایه‌گذاری مایکروسافت یعنی «ام۱۲»(M۱۲) است. با توجه به سابقه غنی نلسون در مشاوره و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها، او تجربیات ارزشمندی را در زمینه راهبرد، نوآوری و توسعه کسب و کار برای OpenAI به ارمغان خواهد آورد.

 

۹. «رانا ال کالیوبی»(Rana el Kaliouby) یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل پلتفرم هوش مصنوعی «افکتیوا»(Affectiva) است که شکاف بین انسان و ماشین را پر می‌کند. به‌ عنوان پیشگام در زمینه «هوش مصنوعی هیجانی»، تعهد او به انسانی‌سازی فناوری می‌تواند یک مزیت قوی برای هیئت مدیره OpenAI باشد.

 

۱۰. «کایران اسنایدر»(Kieran Snyder) یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل پلتفرم «تکستیو»(Textio) است. این پلتفرم تجزیه و تحلیل زبان، از یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی برای کمک کردن به سازمان‌ها در ایجاد ارتباطات موثرتر و فراگیرتر استفاده می‌کند. پیشینه اسنایدر در زبان‌شناسی محاسباتی همراه با تعهد او به ایجاد کردن نتایج عادلانه‌تر از طریق هوش مصنوعی، برای هیئت مدیره OpenAI تأثیرگذار خواهد بود.

این افراد، تنها ۱۰ نفر از کسانی هستند که می‌توانند دیدگاه‌ها و تخصص‌های متنوعی را به هیئت مدیره OpenAI بیاورند. امید است که OpenAI در انتخاب اعضای بعدی هیئت مدیره خود، افراد باتجربه‌ای را در اولویت قرار دهد و اطمینان حاصل کند که می‌توانند تصمیمات راهبردی را در مورد آینده هوش مصنوعی بگیرند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.