اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

هوش مصنوعی

December 1, 2023
8:38 جمعه، 10ام آذرماه 1402
کد خبر: 153153

مایکروسافت به هیئت‌مدیره OpenAI ملحق شد

منبع: zoomit

مایکروسافت به هیئت‌مدیره‌ی OpenAI راه یافت و مدیرعامل Quora نیز همچنان به‌عنوان عضوی از هیئت‌مدیره‌ی این شرکت هوش مصنوعی باقی می‌ماند.

OpenAI پس‌از بازگشت سم آلتمن به جایگاه مدیرعاملی این شرکت اعلام کرد مایکروسافت اکنون به‌عنوان ناظر بدون حق‌ رأی در هیئت‌مدیره حضور دارد. سؤال مهم این است که چرا بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خالق ChatGPT، در وهله‌ی اول عضو هیئت‌مدیره‌ی استارتاپ مذکور نبود.

آلتمن درکنار یکی دیگر از بنیان‌گذاران OpenAI به‌نا گرِگ براکمن، نقش خود را به‌عنوان مدیرعامل شرکت از سر می‌گیرد و میرا موراتی که برای مدتی بسیار کوتاه نقش مدیرعامل موقت را ایفا کرد، بار دیگر به جایگاه خود یعنی مدیر ارشد فناوری برگشت.

اعضای هیئت‌مدیره‌ی جدید OpenAI شامل برت تیلور (رئیس) مدیرعامل سابق Salesforce، لری سامرز وزیر خزانه‌داری سابق کلینتون و آدام دی‌آنجلو، بنیان‌گذار و مدیرعامل Quora می‌شود. در برخی شایعات گفته شد خروج آلتمن تا حدودی با منافع دی‌آنجلو مطابقت داشت زیرا OpenAI درحال توسعه‌ی رقیب بالقوه برای Quora بود.

حضور دی‌آنجلو در هیئت‌مدیره‌ی جدید OpenAI، غافلگیرکننده است. آلتمن در این مورد گفت: «Quora یکی از بزرگ‌ترین مشتریان OpenAI محسوب می‌شود و ما فهمیدیم حضور نماینده‌ی مشتری در هیئت‌مدیره‌ی شرکت مفید بوده است.»

آلتمن در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «دی‌آنجلو همیشه درمورد درگیری احتمالی و انجام هرکاری ازجمله پیشنهاد خروج از هیئت‌مدیره درصورت نیاز، بسیار شفاف عمل کرده است.» آلتمن در پاسخ به اینکه چرا هیئت‌مدیره‌ی قبلی خواستار خروج او بودند توضیح داد: «واضح است که سو‌ءتفاهمات واقعی بین من و اعضای هیئت‌مدیره‌ی اصلی وجود داشت.»

ایلیا سوتسکور یکی از بنیان‌گذاران و دانشمند ارشد OpenAI که در هیئت‌مدیره‌ی سابق این شرکت حضور داشت، پس‌از اخراج آلتمن اعلام کرد از مشارکت در اقدامات هیئت‌مدیره برای بیرون کردن آلتمن عمیقاً پشیمان است. مدیرعامل OpenA با انتشار پیامی سرگشاده گفت: «من هیچ بدخواهی نسبت به سوتسکور ندارم و تیمش درحال یافتن راهی است تا به او اجازه دهد به کارش در شرکت ادامه دهد.»

پس‌از اطلاعیه‌ی رسمی OpenAI برای بازگشت آلتمن به‌عنوان مدیرعامل، تیلور اطمینان داد این شرکت ساختار حاکمیتی را تقویت خواهد کرد و برای حفظ ثبات سازمان، کمیته‌ای مستقل از هیئت‌مدیره برای نظارت بر رویدادهای اخیر تشکیل خواهد داد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.