بازار سرمایه

هوش مصنوعی

December 1, 2023
9:46 جمعه، 10ام آذرماه 1402
کد خبر: 153207

پایین‌ترین میزان تامین مالی جسورانه طی چهارسال گذشته

منبع: فردای اقتصاد

 

سرمایه‌گذاری خارجی در استارتاپ‌های بالغ اروپایی به پایین‌ترین سطح طی چهارسال گذشته رسیده است.

بر اساس گزارش شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر اتومیکو این کاهش سرمایه‌گذای عمدتا از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ مانند تایگر گلوبال، کوتو منیجمنت و صندوق ویژن گروه سافت‌بانک ناشی شده است. این شرکتها حجم سرمایه‌گذاری جسورانه خود در جهان را کاهش داده‌اند.
در سال ۲۰۲۱ این صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشهور ۸۲ سرمایه‌گذاری انجام دادند اما امسال مجموع آنها بیشتر از چهارسرمایه‌گذاری نداشتند.
تام وهمایر که در تهیه این گزارش جدید به اتومیکو کمک کرده معتقد است شاهد عقب‌نشینی و حتی توقف کامل سرمایه‌گذاری استارتاپی این شرکتهای بزرگ هستیم.

اروپا تنها نقطه جهان نیست که با فقر سرمایه‌گذاری استارتاپی مواجه شده است. افزایش نرخ بهره و رشد کند اقتصادی دلیل اصلی افت سرمایه‌گذاری جسورانه در جهان است. این گزارش جدید تخمین میزند اروپا در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جسورانه در استارتاپ‌های فناوری را شاهد خواهد بود که کاهش شدیدی نسبت به ۸۲ میلیارد دلار سرمایه‌ای است که در سال قبل از آن – ۲۰۲۲ – به این اکوسیستم تزریق شده است.

این کاهش سرمایه‌گذاری به خصوص برای استارتاپ‌های بالغ‌تر بیشتر است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری آمریکای شمالی تاکنون یک چهارم از کل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در استارتاپ‌های اروپایی را تشکیل داده‌اند در حالی که در سال ۲۰۲۱ آنها ۳۹ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های این عرصه را در اختیار داشتند.

به رغم این افت سرمایه‌گذاری این گزارش نشان می‌دهد که اروپا استارتاپ‌های جدید بیشتری را نسبت به آمریکا ایجاد کرده است و میزبان تعداد بیشتری از متخصصان عرصه هوش مصنوعی است.
در حالی که فرصت‌های خروج برای استارتاپ‌های اروپایی محدود شده این گزارش تخمین می‌زند که در سال ۲۰۲۴ نسبت به پنج سال قبل تعداد شرکتهای بیشتری برای تملک یا عرضه عمومی سهام آماده خواهند بود.

به گفته کارشناسان تا چندی قبل سرمایه خارجی به راحتی در دسترس استارتاپ‌های اروپایی بود اما حالا سرمایه اختصاصی و پایدار یک نیاز اساسی برای اروپا خواهد بود در حالی که فرصت‌های رشد زیادی در این قاره وجود دارد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.