فناوری اطلاعات

هوش مصنوعی

December 2, 2023
17:29 شنبه، 11ام آذرماه 1402
کد خبر: 153295

ساخت مدل جدید هوش مصنوعی که از اشباهات خود یاد می‌گیرد

محققانی از مرکز آسیایی تحقیقات مایکروسافت، دانشگاه پکن و دانشگاه شیان جیائوتنگ موفق شدند تکنیک جدیدی را برای بهبود توانایی مدل‌های زبان بزرگ (LLM) توسعه دهنده که در آن هوش مصنوعی برای حل مسایل ریاضی می‌تواند از اشتباهات خود یاد بگیرد و کاملا مشابه نحوه یادگیری انسان عمل کند.

محققان بر اساس یک مقاله تحقیقاتی که نتایج آن طی هفته جاری منتشر شده است، یک استراتژی پیشگام به نام یادگیری از اشتباهات (LeMa) را تشریح کرده‌اند که هوش مصنوعی را برای اصلاح اشتباهات خود آموزش می‌دهد و در نهایت منجر به افزایش توانایی‌های استدلالی می‌شود.

محققان در این اقدام از فرآیندهای یادگیری انسان الهام گرفتند که در آن دانشجو از اشتباهات خود درس می‌گیرد تا عملکرد آتی خود را بهبود بخشد.

نویسندگان این مقاله توضیح دادند: «دانشجوی انسانی را در نظر بگیرید که نتوانسته است یک مسئله ریاضی را حل کند. او از اشتباهی که مرتکب شده و فرآیندی که طی آن توانسته است این اشتباه را اصلاح کند، یاد می‌گیرد». آنها سپس این مفهوم را برای مدل‌های زبان بزرگ اعمال کردند و از داده‌های صحیح و اشتباه تولید شده توسط GPT-4 برای تنظیم دقیق آنها استفاده کردند.

محققان در گام نخست مدل‌هایی مانند LLaMA-2 را در اختیار گرفتند که مسیرهای استدلالی ناقص را برای مسئله‌های ریاضی به کار می‌گیرد. سپس فناوری GPT-4 خطاها را در فرآیند استدلالی شناسایی کرد، آنها را توضیح داد، و مسیر استدلال اصلاح شده را ارایه کرد. محققان از داده‌های تصحیح شده برای آموزش بیشتر مدل‌های اصلی استفاده کردند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.