اپراتورها

تلفن همراه

December 6, 2023
10:55 چهارشنبه، 15ام آذرماه 1402
کد خبر: 153586

مدیریت هوشمند انرژی در شبکه ایرانسل با تکیه بر توان داخلی

اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران با تکیه بر توان مهندسان کشور، سیستم هوشمند مدیریت انرژی برای صرفه جویی مصرف برق را در شبکه خود پیاده‌سازی کرده است.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، سیستم مدیریت مصرف انرژی، نرم‌افزاری است که مبتنی بر هوش مصنوعی، با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین و بدون نیاز به سخت‌افزار، برای صرفه‌جویی در مصرف برق، به ویژه زمان‌های بحران، طراحی و اجرا شده است.

سیستم هوشمند مدیریت بحران انرژی در شبکه ایرانسل، برای اولین بار با استفاده از توان متخصصان داخلی و برای به حداکثر رساندن زمان تاب‌آوری شبکه ایرانسل، طراحی و اجرا شده است. این سیستم، متناسب با میزان ترافیک سایت ارتباطی، میزان مصرف سایت و عوامل دیگر، با تشخیص هوشمند و اجرای تغییراتی مانند کاهش توان یا تغییر لایه فرکانسی در سایت، انرژی را کنترل کرده و و طبق بررسی انجام شده در چند شهر، تا ۱۰ درصد باعث صرفه جویی در مصرف برق شده است.

عملکرد دیگر این سیستم  که به صورت ۲۴ ساعته در شبکه ایرانسل در حال فعالیت است، به گونه‌ای است که در صورت قطع جریان برق، سایت‌‌های ارتباطی را از مدار خارج نکرده و با پایش مداوم ولتاژ سیستم و همچنین جریان مصرفی، پس از محاسبه مدت زمان تاب‌آوری باتری‌ها، با از مدار خارج کردن تجهیزات و تکنولوژی‌های غیر ضروری، توان باقی مانده را صرف نگهداشت حداکثری سایت‌های وابسته می‌کند.

با پیاده‌سازی تدریجی این سیستم در فاز نخست، روی بیش از ۱۰ هزار سایت ارتباطی ایرانسل با قابلیت نصب نرم‌افزارهای مرتبط، صرفه‌جویی سالانه بیش از ۳۰ هزار مگاوات/ساعت در شبکه برق کشور ایجاد می‌شود.

در سال‌های اخیر، به کارگیری روش‌های مدیریت مصرف انرژی مبتنی بر هوش مصنوعی، اهمیت بالایی پیدا کرده و استفاده از این روش‌ها به ویژه در صنایع بزرگ و زیرساختی از جمله صنعت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، به دلیل حفظ یکپارچگی ارتباطات، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. بر همین اساس، سیستم هوشمند مدیریت انرژی ایرانسل با تکیه بر توان مهندسان داخلی و پس از طی مراحل آزمایشی، در شبکه ایرانسل، پیاده‌سازی و اجرا شده است.

بر اساس داده‌های آخرین گزارش پایداری ایرانسل، مهم‌ترین اثر زیست‌محیطی فعالیت این بنگاه بزرگ اقتصادی، ناشی از مصرف انرژی  سایت‌‌های مخابراتی BTS سراسر کشور است که بیشترین سهم را در ردپای کربن ایرانسل دارد. با در نظر گرفتن این موضوع که تقاضای روزافزون برای استفاده از خدمات دیجیتال و دسترسی بیشتر به فناوری های ارتباطی، منجر به افزایش مصرف انرژی می شود، مدیریت بهینه مصرف انرژی و کاهش ردپای کربن، چالش بسیار مهمی برای بازیگران صنعت موبایل است. در حال حاضر، مهمترین هدف ایرانسل در موضوع مدیریت انرژی، مدیریت مصرف در سایت‌های BTS و مراکز داده است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.