تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

December 7, 2023
10:30 پنجشنبه، 16ام آذرماه 1402
کد خبر: 153641

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی روی هواست؛ مردم تاوان آن را می‌پردازند

منبع:  اتاق اصناف تهران

نائب رئیس اتاق اصناف تهران با انتقاد از تصمیمات غیر کارشناسی که مصرف‎کننده متضرر نهایی آن است، تاکید کرد: به دلیل عدم اعطای مجوز از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، افراد بدون مجوز وارد این وادی می‌شوند.

محمدرضا فرجی تهرانی با اشاره بهاین که شروع کار کسب و کار مجازی از اتحادیه فناورانبوده است، گفت: جواز کسب اولیه کسب و کارهای مجازیاز سوی فناوران اعطا شده است و این رویه سه چهار ماهپیش مجدد رخ داد و افرادی نظیر آقای الفت نسب در پایصفحه اجتماعی بنده پیام گذاشتند و ابراز کردند که[مجوز را] پشت درهای بسته دریافت کردید ولی تصورمی‌کنم اتحادیه‌ای که روی هواست، مردم نباید تاوان آن رابپردازند.

فرجی افزود: در این راستا چند ماه پیش تصمیمی‌دروزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته شد و دو مساله یعنیارائه کالا و خدمات در فضای مجازی مجدد به اتحادیهفناوران بازگردانده شد؛ البته نه به این معنا که اتحادیهکسب و کارهای مجازی منحل شود؛ بلکه شخصا معتقدمکسب و کار مجازی اگر در قالب اتحادیه بگنجد، باید بهصورت استانی فعال باشد و به صورت کشوری نمی‌توانکاری را هدایت و مدیریت کرد و شخصا بر موضع اولیهمصر هستم که مجوزها باید در دل اتحادیه فناورانِ هرشهر و استان اعطا شود.

وی در پاسخ به دیگر مهمان برنامه که دلیل این ادعا راخواستار شد، گفت: شما چگونه می‌خواهید کارهای پسابازرسی کل کشور را اجرایی کنید؟ شما با پراکندگیروبه‌رو هستید و اصل قضیه نیز در استان تهران رخمی‌دهد . نزدیک به ۵۰ درصد کسب و کار و فروشگاه‌هایمجازی در استان تهران مستقر هستند و می‌توانند بهعنوان یک اتحادیه در تهران مشغول به کار شوند و تا کنوناتفاقاتی نیز رخ داده است ولی در حال حاضر دوستان دراتحادیه کسب و کارهای مجازی ادعای تولی‌گری دارند.

فرجی تهرانی با اشاره به این که درپی صدور مجوز ازسوی اتحادیه فناوران بسیاری از کسب و کارها وفروشگاه‌های فضای مجازی مجوز خود را از این طریقدریافت کرده‌اند، گفت: بسیاری افراد اطلاعات را بهصورت فیزیکی ارائه می‌دادند و ما نیز همچون یک کافینت اعضا را هدایت و حمایت می‌کردیم و خودمان اطلاعاترا در سامانه مجوزها بارگذاری می‌کردیم ولی در برهه‌ایکارها به کارتابل اتحادیه کسب و کار‌های مجازی واگذارشد؛ در حالی که بالغ بر ۱۰ مصداق در ذهن دارم کهمدارک و بارگذاری اطلاعات افرادی را در سامانه فناورانانجام داده‌ام و ما می‌دانیم بیش از آن چه که سامانهمجوزها نیاز دارد، اتحادیه سنتیِ کسب و کارهای مجازیمدرک می‌خواهد [و از فعالان کسب و کار فضای مجازیدریافت می‌کند] و بالغ بر پنج بار هم همه افراد را بهبهانه‌های همین مدارک رد کرده است.

رئیس اتحادیه صنف فناوران یارانه تهران افزود: اتحادیهرا به سرپرستی اعطا کردند چون گفته شد دوستانمی‌خواهند خودشان کار کنند و به دیگران جواز کسبنمی‌دهند و امروز هم این اتفاق رخ می‌دهد و منجرمی‌شود فرد به سمت قانون‌گریزی هدایت شود؛ یعنی بهجای این که اینماد و جواز کسب در فضای مجازیدریافت کند، کالای خود را روی سایت می‌فروشد و شمارهحسابی می‌دهد و از مشتری درخواست می‌کند پول را ازاین طریق واریز کند و با فراگیر شدنِ این مساله ذهنیتمردم بدین سمت می‌رود که اتحادیه جواز کسب نمی‌دهد وافراد فعال در فضای مجازی که شمار حساب می‌دهند،افرادی صادق هستند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.