تجارت الکترونیک

دولت الکترونیک

December 23, 2023
8:33 شنبه، 2ام دیماه 1402
کد خبر: 155250

اعطای ۶۴ هزار اینماد به کسب‌وکارهای اینترنتی

بنابر اعلام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در هشت ماهه نخست سال ۱۴۰۲ تعداد ۶۴ هزار و ۶۴۵ اینماد به کسب‌وکارهای اینترنتی اعطا شده و تعداد معاملات خرید در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) نیز از ۲۳۰ هزار معامله عبور کرده است.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در آخرین گزارش عملکرد آماری خود که مربوط به بازه زمانی هشت ماه نخست ۱۴۰۲ است، به شرح جزئیات مربوط به خرید، مزایده، مناقصه و حجم معاملات در سامانه تدارک الکترونیکی دولت (ستاد)، تعداد نماد تجارت الکترونیکی (اینماد) و گواهی امضای الکترونیکی صادر شده از سوی این مرکز پرداخته است.

بر اساس این گزارش، در هشت ماه نخست سال جاری تعداد ۴ هزار و ۱۸ دستگاه اجرایی و ۸۷ هزار و ۷۹۵ مجموعه خصوصی به سامانه تدارک الکترونیکی دولت (ستاد) پیوسته‌اند.

در این بخش شاهد کاهش حدود ۲ درصدی ثبت‌نام دستگاه‌های اجرایی و رشد بیش از یک درصدی ثبت‌نام بخش خصوصی نسبت به مدت مشابه سال قبل در سامانه ستاد بوده‌ایم.

در بخش خرید نیز تعداد معاملات از۲۳۰ هزار و ۵۷ معامله عبور کرد و حجم معاملات را به ۴۹۴ هزار و ۹۸۵ میلیارد ریال رساند که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته بیش از ۵۸ درصد افزایش داشته است.

تعداد معاملات بخش مزایده به عدد ۲۵ هزار و ۷۲۳ معامله با حجم ۴۱۷ هزار و ۸۲۸ میلیارد ریال رسیده است. در بخش مناقصه تعداد معاملات ۲۹ هزار و ۳۳۰ معامله با حجم ۶۲۵۲۱۲۳ میلیارد ریال است.

در هشت ماهه نخست ۱۴۰۲، تعداد ۶۴ هزار و ۶۴۵ نماد تجارت الکترونیکی (اینماد) به کسب‌وکارهای اینترنتی اعطا شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی مواجه شده است.

آمار دیگری که در این گزارش به چشم می‌خورد مربوط به تعداد شکایات ثبت شده کاربران از کسب‌وکارهای اینترنتی دارای اینماد است. در هشت ماه نخست امسال حدود ۶ هزار و۶۹۵ هزار شکایت از کسب وکارهای اینترنتی دارای اینماد ثبت شده در حالی که در مدت زمان مشابه سال گذشته تعداد شکایات ۶ هزار و ۵۸۵ مورد بوده است.

بخش بعدی این آمار مربوط به صدور گواهی امضای الکترونیکی است. در هشت ماه نخست سال جاری تعداد ۲۲۷۳۲۴۸ گواهی امضای الکترونیکی توسط مراکز میانی صادر شده است.

در این گزارش به درآمد حاصل از خدمات تجارت الکترونیکی، صدور گواهی الکترونیکی و سامانه ستاد نیز اشاره شده که در هشت ماه مورد نظر این گزارش ۴۶۷.۷ میلیارد ریال بوده است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.